Danmarks største solcelleanlæg på vej i Taulov Dry Port

Taulov Dry Ports kæmpemæssige lager- og logistikbygninger bliver snart udnyttet til et fuldskala solcelleanlæg. Tagfladerne på i alt 200.000 m2 udbygges med et solcelleanlæg svarende til det årlige elforbrug i 4.200 parcelhuse.

Det første projekt bliver etablering af ét af Danmarks største fuldskala solcelleanlæg på 45.000 m2, som opføres på tagfladerne af det igangsatte byggeri på 60.000 m2 lager- og logistikejendomme i Taulov. Foto: Taulov Dry Port.

19.05.2022

SCM.dk

Hos Taulov Dry Port vil man nu udnytte lagerhallernes kæmpemæssige tagflader til at indfri sine bæredygtighedsambitioner og til produktion af grøn energi.

Det kommer til at ske sammen med de to joint-venture partnere PFA Pension og ADP A/S og energiselskabet TOWII Renewables, der vil stå for udbygningen og driften af anlægget, mens Taulov Dry Port kan tilbyde deres lejere et bæredygtigt og attraktivt lejekoncept med grøn strøm.

”Med vores on-site PPA-model kan vi sikre, at ejerskabet af tagbaserede solcelleanlæg forbliver ved TOWII, så bygningsejeren kan fokusere på sin kerneforretning og samtidig få bæredygtig energi”, siger projektudvikler hos TOWII Renewables, Thomas Platz Eskildsen.

Læs også: Dustin tager del i svensk storsatsning på solenergi: ”Vi vil nå nul klimapåvirkning i 2030”

Det første projekt bliver etablering af ét af Danmarks største fuldskala solcelleanlæg på 45.000 m2, som opføres på tagfladerne af det igangsatte byggeri på 60.000 m2 lager- og logistikejendomme i Taulov. Solcelleanlægget vil få en produktionskapacitet svarende til det årlige elforbrug i 1.300 parcelhuse.

Med flere store etaper af lager- og logistikejendomme på tegnebrættet er potentialet enormt, og det første solcelleanlæg er et væsentligt skridt på vejen til at realisere det store klimamæssige potentiale i at etablere solceller på de kæmpemæssige tagflader.

Behovet for at udnytte strøm og vind til at reducere samfundets klimamæssige aftryk har aldrig været større, så derfor forventer Taulov Dry Port en stor kommerciel interesse i markedet for klimavenlige løsninger.

Læs også: Den sidste overraskelse i Kinderægget: Nu får Bring solceller på logistikcenteret i Greve

”Vores kunders klimaambitioner er lige så høje som vores, og vi har derfor brugt en del tid på at sikre en kommerciel løsning således, at vi kan tilbyde et attraktivt produkt til vores lejere”, siger Jesper Gemmer, CEO i Taulov Dry Port A/S.

Det banebrydende i projektet er ikke kun, at PFA’s lejere i Taulov Dry Port vil blive forsynet 100 procent af grøn energi. Det fuldt udbyggede solcelleanlæg vil også kunne producere grøn strøm til at dække el-forbruget i driften af kraner og andet materielt på Fredericia Havn samtidig med, at anlægget kan blive energikilde til områdets mange virksomheder, hvor behovet for grøn strøm er stærkt stigende.

”Vi starter med et konkret projekt på en ejendom, som færdigbygges indenfor et år og vil parallelt med det se på muligheden for at skalere yderligere. Aftalen understøtter i øvrigt målsætningen om, at den danske ejendomsportefølje frem mod 2024 reducerer klimaaftrykket med 29 procent, hvilket sker som en del af vores tilslutning til Net-Zero Asset Owner Alliance”, siger Mikael Fogemann, der er Executive Director for Nordic Real Estate ved PFA Pension.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

08.12.2025SCM.dk

Mobile robotter: Fra faste ruter til intelligent høj fleksibilitet

05.12.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AMR’er kræver volumen: sådan får du reel ROI på robotterne

04.12.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

04.12.2025SCM.dk

9 AGV’er servicerer på tiende år JYSKs distributionscenter i Danmark

02.12.2025SCM.dk

AI løfter lagerdrift fra automatisering til strategisk styrke

01.12.2025SCM.dk

Nye og avancerede mobile robotter er på hastig fremmarch

28.11.2025SCM.dk

56 % af LEGO’s indpakning er nu papir og ikke plast

27.11.2025SCM.dk

Mobile robotter frigør hænder og hoveder på Solars lagre

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
Chain reactions: The spark behind smarter supply chain decisions

Two CEOs, Once Supply Chain: 2025 Reflections and 2026 Realities

Dato

17.12.2025

Tid

12:30

Sted

Online on LinkedIn