Dachser tester el-palleløftere på lastbiler

Som et tiltag for at forbedre chaufførernes arbejdsmiljø tester logistikleverandøren Dachser Denmark nu forskellige elektriske palleløftere, som kan stå på ladet af en lastbil og bruges til levering af paller hos filialens kunder.

”Det skal være mere attraktivt at vælge en karriere som chauffør, og det vil vi gerne bidrage til ved at give vores chauffører nogle redskaber, som kan være med til at skabe bedre arbejdsforhold for dem i hverdagen”, siger Peter Hut. Foto: Dachser.

15.12.2021

SCM.dk

Manglen på chauffører er lige nu et varmt emne i medierne: Flere steder i verden meldes der om mangel på folk til at varetage netop denne samfundskritiske funktion. Blandt andet derfor har Dachser Denmark besluttet at forbedre arbejdsforholdene for de chauffører, som virksomheden samarbejder med i Østdanmark.

”Der er lige nu et stort problem i transportbranchen med at tiltrække chauffører – og det vil på sigt få konsekvenser for mange andre brancher”, siger Peter Hut, General Manager for Dachser Denmarks vejtransportfilial i Hvidovre.

”Det skal være mere attraktivt at vælge en karriere som chauffør, og det vil vi gerne bidrage til ved at give vores chauffører nogle redskaber, som kan være med til at skabe bedre arbejdsforhold for dem i hverdagen”, fortsætter han.

Den tyske logistikleverandørs danske selskab tester i øjeblikket to forskellige elektriske palleløftere, der egner sig til transport på ladet af en lastbil, og en tredje er på vej. De batteridrevne palleløftere er med på distributionsbilerne, hvor man tester dem på forskellige typer af ture – på citybilerne, der kører kortere ture til Hovedstadsområdet, trailerbiler og distributionsbiler med plads til 18 paller.

”Grunden til, at vi tester forskellige slags elektriske palleløftere, er, at vi vil indsamle viden om fordele og ulemper ved hver enkelt løsning. Ikke mindst ser vi på, om vi kan skalere løsningen op til at forbedre arbejdsmiljøet for endnu flere af vores samarbejdspartnere”, fortæller filialchefen.

Læs også: Dachser skifter til 100 procent grøn elektricitet

Ved at teste flere forskellige størrelser af palleløftere håber virksomheden på at kunne finde frem til en model med god mobilitet, stabilitet og ikke mindst simpel opladning af batterierne. På den måde vil man skåne chaufførerne for tunge løft og uhensigtsmæssige arbejdsstillinger. En positiv sidegevinst ved de elektriske palleløftere er, at de er tidsbesparende, når chaufførerne er ude at levere varer hos virksomhedens kunder.

”Det er ikke et krav, at vi stiller palleløftere til rådighed til chaufførerne, men vi vil gerne sørge for, at deres arbejdsliv er så problemfrit som muligt, og vi ønsker, at de skal have en klar struktur i arbejdet. De skal have gode arbejdsforhold, og de skal føle sig velkomne. Derfor gør vi også meget ud af at inddrage dem i det sociale liv hos os”, siger Peter Hut.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

08.09.2026GS1 Denmark

Sponseret

Nu kan du gøre PPWR-dokumentationen lettere med en automatisk DoC

08.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Et tavlemøde behøver ikke altid foregå i egne lokaler

SCM.dk

Forbløffende mange virksomheder ved ikke, hvor deres data er

SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Arkil og Fyns Kran Udstyr sætter fokus på sikkerheden

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle