Dachser skifter til 100 procent grøn elektricitet

Logistikudbyderen DACHSER får leveret al sin elektricitet i hele verden fra vedvarende energikilder. Samtidig vil virksomheden firdoble den mængde af grøn elektricitet, den selv genererer ved hjælp af solcelleanlæg.

Solceller skal være med til at drive DACHSER, som fremover vil køre på 100% grøn energi. Foto: DACHSER.

24.11.2021

SCM.dk

Fra 1. januar 2022 vil Dachser udelukkende indkøbe elektricitet, der er produceret ved hjælp af vedvarende ressourcer. Det betyder, at logistikudbyderen, der driver 387 afdelinger i 42 lande, øger sin andel af grøn strøm fra omkring 60 procent til 100 procent. I Tyskland og Nederlandene er det familieejede selskab allerede gået over til grøn strøm.

Derudover vil Dachser øge sin egenproduktion af vedvarende energi betydeligt og i første omgang installere og udvide solcelleanlæg på tagene af sine logistikfaciliteter og kontorbygninger i Europa. I 2025 vil virksomheden have mere end firdoblet sin nuværende kapacitet til en installeret kapacitet på over 20.000 kWp.

Læs også: Dachser investerer i biogaslastbiler

"Vi implementerer to grundlæggende byggesten i vores klimabeskyttelsesstrategi. Dels vil vi på verdensplan fremover udelukkende købe elektricitet, der er produceret ved hjælp af vind- og vandkraft og solenergi, og dels udvider vi vores egenproduktion af grøn elektricitet", fortæller Stefan Hohm, Chief Development Officer (CDO) hos Dachser.

"Disse tiltag reducerer vores CO2-fodaftryk. Samtidig styrker vores efterspørgsel produktionen af grøn strøm og bidrager dermed til at udvide kapaciteten i Europa til produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder”, fortsætter han.

En langsigtet strategi for klimabeskyttelse

Den familieejede virksomheds initiativer sigter mod mere effektive logistikprocesser, energibesparelser og teknologisk innovation. Dachser mener, at det er den bedste måde at begrænse udledningen af drivhusgasser på i overensstemmelse med Parisaftalens mål om en maksimal temperaturstigning på 2 grader og EU's og mange landes klimabeskyttelsesmål.

Derfor samarbejder virksomheden med kunder og partnere, der også er ivrige efter at have aktiv indflydelse på logistikbranchens initiativer i forhold til at indføre lav- og nulemissionsteknologier. Også medarbejderne er tæt involveret i aktiviteter, der har til formål at beskytte klimaet, og engageret i samfundsmæssige og sociale spørgsmål, der rækker ud over Dachsers egne direkte forretningsinteresser.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

12.06.2026Global AGV

Sponseret

Global AGV overtager det ”døde” arbejde

12.06.2026WITRON Group

Sponseret

WITRON awarded “Best Warehouse Automation Company”

SCM.dk

Standarder for digitalt produktpas er klar

SCM.dk

Ny dataplatform halverer ventetiden på emballager

02.06.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber fjerner kompleksiteten i mixed palletizing

02.06.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog expands pallet ASRS portfolio with the AgileStore 4-way shuttle for flexible, high density pallet storage

01.06.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Sådan forebygger du arbejdsrelaterede skader ved manuel håndtering af gods

29.05.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

27.05.2026Antalis A/S

Sponseret

Automatisering uden at bygge nyt lager

25.05.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Fra manuel palletering til fuldt automatiseret layer picking på tværs af flere dybfryselagre

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Implement Consulting Group
Konference
The Future of Planning Conference - Keynote by Implement Consulting Group

How will supply chain planning look in the future and how will the development with AI and other technologies impact how we work with planning?

Dato

18.06.2026

Tid

12:00

Sted

IDA Conference Kalvebod Brygge 31-33 1780 København V

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online