CPH: ”Det er et kæmpe, kæmpe skridt for os”

I Københavns Lufthavn har de svært ved at få armene ned over DHL’s milliardinvestering. ”Det viser at vores ambitioner er realistiske”, lyder det fra direktør Thomas Woldbye om lufthavnens storstilede cargoplaner.

Cargoområdet i Københavns lufthavn udvikler sig allerede hastigt, og med DHL Express’ milliardinvestering kommer der yderligere gang i fragthjulene. Foto: CPH.

16.01.2019

Anders Kampmann, SCM.dk

De planer er man selvsagt ikke ligefrem utilfredse med i Kastrup, hvor adm. direktør Thomas Woldbye ikke lægger skjul på, hvor vigtig udmeldingen fra DHL er i forhold til lufthavnens ambitiøse cargostrategi, som over en årrække skal tredoble den nuværende godsmængde til omkring 1 mio. tons årligt.

”DHL’s valg er helt centralt for vores fortsatte indsats med cargodelen af lufthavnen, fordi det bekræfter os i, at vores ambitioner er realistiske”, siger adm. direktør Thomas Woldbye. Foto: CPH.

”Det er ingen tvivl om, at det her er et kæmpe, kæmpe skridt fremad for os i arbejdet med at gøre Københavns lufthavn til den førende nordeuropæiske cargohub. Vi er allerede større end Stockholm og Oslo, men mindre end eksempelvis Amsterdam, så i den henseende er det utrolig vigtigt for os at DHL på den her måde committer sig til København”, siger han på en telefon fra Indien.

Netop de gode perspektiver i forhold til strategien på godsområdet er noget af det, der gør den kommende investering fra den tyske gigant så central for lufthavnens fremtid som fragtknudepunkt.

”DHL’s valg er helt centralt for vores fortsatte indsats med cargodelen af lufthavnen, fordi det bekræfter os i, at vores ambitioner er realistiske; at det kan lade sig gøre at tiltrække de her helt store fragtvirksomheder og at vores arbejde ikke er forgæves”, siger Thomas Woldbye.

Også godt for passagertrafikken
Selve processen med at tiltrække DHL’s investering har været undervejs i nogle. Selskabet har været i Københavns lufthavn siden 1992, og Thomas Woldbye peger på det gode samarbejde, man altid har haft, som afgørende.

”De her tætte relationer er betydelig vigtigere i B2B-verdenen end inden for passagertransporten, så det er endnu et skulderklap til vores folk”, siger han.

Derudover glæder direktøren sig over alle de afledte effekter, den enorme investering vil medføre, ikke bare for cargodelen af lufthavnen, men også en række andre områder internt og eksternt.

Læs også: FedEx Express åbner fragtterminal i Københavns Lufthavn

”Selvom det først og fremmest er DHL’s egne fly, der kommer til at bruge den nye hub, vil den øgede godsmængde også give mere belly cargo i ruteflyene, så på den måde vil investeringen også være med til at udvikle passagerområdet for os. Og så er det jo vigtigt for beskæftigelsen – ikke alene ansætter DHL selv 100 nye folk, det vil også påvirke deres og vores partnere positivt og give vækst”, slutter Thomas Woldbye.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

03.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

Introduktion til ISO 20001: Minimering af Food Waste & Loss

03.03.2025RISMA SYSTEMS A/S

Sponseret

Hvilke krav stiller NIS2 til virksomheders cybersikkerhed?

01.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

ISO 45001 Inspirationsseminar

28.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

ISO 14001 Inspirationsseminar

28.02.2025RISMA SYSTEMS A/S

Sponseret

5 konkurrencefordele ved at implementere NIS2

27.02.2025AGR

Sponseret

Sådan omdanner du udfordringer med told til succes i forsyningskæden

26.02.2025SCM.dk

Kort fortalt: Hvad indeholder Kommissionens omnibusforslag

25.02.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Ny hjemmeside er på vej, sammen med to nye produkter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Få viden om ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Har du et krav om, er du interesseret i, eller ønsker du blot at undersøge muligheden for en certificering i en af de generiske standarder: ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001? Så gå ikke glip af vores webinar onsdag den 12. marts 2025, hvor du bliver introduceret til standarderne i korte træk samt får forståelse for kravene og virksomhedens forpligtelser i forbindelse med en certificering.

Dato

25.02.2025

Tid

08:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.03.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Præcise Forecast med ny Microsoft løsning

Den nye app byder på best-in-class Forecasting algoritmer og modeller, enestående brugeroplevelse, intelligente rapporter og analyser

Dato

04.03.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Explore the critical connection between the NIS2 Directive and the CRA

In an era of increasing cyber threats, regulatory frameworks like the NIS2 Directive and the Cyber Resilience Act (CRA) are shaping the future of cybersecurity across Europe. While NIS2 enforces stricter cybersecurity obligations for suppliers and organizations, CRA complements it by embedding security into digital products from the ground up.

Dato

06.03.2025

Tid

13:00

Sted

Online på MS Teams

Descartes
Webinar
Deloitte x Descartes: Webinarium om Frihandel, CBAM och hållbarhet

Ett unikt samarbete mellan Deloitte och Descartes, där ledande specialister inom global handel och hållbarhet delar sina insikter och praktisk information.

Dato

13.03.2025

Tid

10:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
BV Talks - Om Bæredygtighed

BV Talks er en webinarrække, hvor du kan høre engagerede fagpersoner med noget på hjerte fortælle om deres passion og dele ud af erfaringer, visioner og måske endda praktiske løsninger.

Dato

13.03.2025

Tid

14:00

Sted

Online på MS Teams