Covid-19 vækst leder til Silicon Valley-investering i automatiserede gaffeltrucks

For at kunne følge med stigende efterspørgsel investerer flere og flere logistikvirksomheder i automation. Det får Silicon Valley-investorer til at investere i automationsvirksomheder – navneligt 52 millioner dollars i Seegrid Corp, der producerer robotdrevne gaffeltrucks.

”Vi udvider kundebogen helt vildt, og vores eksisterende kunder køber mere, så det er et godt tidspunkt at være i robotbranchen på,” siger Jim Rock. Arkivfoto. .

22.09.2020

SCM.dk

Covid-19 restriktioner har mange steder betydet økonomisk knaphed og krise. Men for nethandelsvirksomheder i både Europa og USA har det betydet øget forretning, som smitter af på tilknyttede brancher som lager og distribution. Resultatet er en intensivering af den automation, som branchen i forvejen er ved at undergå. Det betyder gang i forretningen for virksomheder som Seegrid Corp., der producerer automatiserede gaffeltrucks og robotdrevne køretøjer, skriver mediet Supply Chain Brain. 

Den Californien-baserede venturefond G2VP LLC , Menlo og en ukendt gruppe af tech- og robotikinvestorer har nu tilsammen investeret 52 millioner dollars i virksomheden, som på baggrund af den øgede efterspørgsmål forventerat fordoble sin omsætning samt tage 100 nye medarbejder ombord i deres nuværende 240-medarbejder store virksomhed. 

Læs også: Corona sætter gang i automationen i detailhandel 

Seegrid Corp. vurderes til 400 millioner dollars. 

“2021 ser ud til at blive et endnu større og bedre år,” siger adm. direktør Jim Rock. ”Vi udvider kundebogen helt vildt, og vores eksisterende kunder køber mere, så det er et godt tidspunkt at være i robotbranchen på”. 

Nye former for jobs

Siden 2010 er antallet af amerikanske jobs i lagerbranchen fordoblet – og de jobs, der blev tabt i april grundet covid-19, er allerede blevet skabt igen. 

Seegrids formål er at skabe robotter og teknologi, der kan arbejde sammen med al den menneskelige arbejdskraft, der er i branchen nu – ikke erstatte den. Medarbejderne skal kunne arbejde effektivt sammen med fysiske robotter og robotsystemer, så virksomheder nemt kan tilpasse deres forsyningskæde til nye købsmønstre som under corona.  

Trillebøren og løbebåndet gjorde ikke folk arbejdsløse – de gjorde virskomheder mere konkurrencedygtige, så de kan ansætte flere mennesker, og det er præcis, hvad der sker med robotter”, siger Peter Bolstroff, adm. vicedirektør for virksomhedsudvikling ved Association for Supply Chain Management. ”Der vil ske et skift i karakteren af arbejde, men jeg køber ikke, at vi samlet set kommer til at miste arbejdspladser – det er udviklingen af en ny type job”.

Kilde: Supply Chain Brain 

- KCP 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

SCM.dk

Maersk har ti skibe fanget i konflikt

SCM.dk

IKEA indfører selvkørende køretøjer i Kina

05.03.2026SCM.dk

Sammenhængskraft: Usynlig fødselar fylder 100 år

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

24.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Væksten forsætter, vi styrker det administrative team

23.02.2026SCM.dk

Handelskrig: USA fjerner told og indfører en ny

20.02.2026SCM.dk

Ny logistikekspert tiltræder hos Brødrene Dahl

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

16.03.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense