Bornholms hurtigfærge åbner for mere fragt

Bornholmslinjen har succes med at fragte gods for tiden, og derfor åbner Molslinjen nu op for flere fragtmuligheder på hurtigfærgen.

Express 1 på vej ud af havnen i Rønne. Fremover vil der være mulighed for endnu mere fragt på vogndækket. Foto: Molslinjen. Foto: Molslinjen

16.10.2018

SCM.dk

Bornholmslinjen er lykkedes med at fragte mere gods i september 2018, end i samme måned sidste år på afgangen mellem Rønne og Køge. Og nu åbner rederiet Molslinjen op for flere fragtmuligheder på hurtigfærgen mellem Rønne og Ystad.

Det bliver muligt for flere lastbiler at komme med morgenafgangene. Det blev besluttet på et møde i Trafikkontaktrådet den 13. september.

Læs også: Molslinjen sænker priserne for vognmænd

Det skyldes succesen med fragt på Bornholmslinjen. En opgørelse af godsmængderne viser, at 12 procent flere løstrailere blev overført med MF Hammershus på Rønne-Køge i september i forhold til samme periode sidste år.

”Vi er meget tilfredse med at kunne hæve godsmængden i vores allerførste måned på Bornholm. Det viser, at vores strategi med at indsætte en helt ny fragt- og passagerfærge har været rigtig”, siger Molslinjens kommercielle direktør, Jesper Skovgaard.

Læs også: Voksende Nordsøhandel giver solidt DFDS-regnskab

Fragtopgaven på Bornholm er kompleks, og der er mange interesser inden for gods. Fragterhvervet på Bornholm har bl.a. efterspurgt mulighed for at reservere plads til gods på hurtigfærgen, udover på den sene fragtafgang.

Det er nu imødekommet af Molslinjen. Der vil komme flere muligheder for at booke fragt med lastbiler, busser, vogntog og sættevogne i op til tre måneder før afgang på hurtigruten mellem Rønne og Ystad.

- SN

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.09.2026Combilift

Sponseret

Outgrowing Capacity: Hira Industries Solves Space Constraints with Vertical Warehouse Expansion, Creating One of the GCC’s Largest Facilities

28.09.2026Apport Systems A/S

Sponseret

Syv tegn på, at dit lager ikke kan følge med

SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

28.09.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra manuel drift til automatisering – derfor er skalerbarhed nøglen til fremtidens lager

25.09.2026SCM.dk

Maersk overtager driften af Pumas amerikanske distributionsnetværk

25.09.2026SCM.dk

Elektrificeringen af logistikcentre overser strømforsyningen

24.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fra 2 dage til 2 timer: Sådan fik stort depot styr på hjælpemidlerne

24.09.2026Swisslog

Sponseret

Groundbreaking for new logistics centre: Feldschlösschen and Swisslog begin construction in Rheinfelden

24.09.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Fra lager til logistikterminal: Materialeflowet som strategisk konkurrenceparameter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle