Biogas-lastbiler leverer Postnords pakker gennem efteråret

Som en del af sin grønne omstilling leaser Postnord Danmark nu 10 lastbiler, der kører på biogas. Det er et forsøg, som skal undersøge, om lastbilerne er en lige så stor succes, som de HVO-biodiesel lastbiler tidligere har indkøbt.

Biogas-lastbilerne bliver leveret til efteråret, hvor de kommer til at køre med pakker mellem PostNords kunder, terminaler og distributionscentre på især Sjælland. Foto: Henrik Petit / Postnord.

14.09.2021

SCM.dk

Efter stor succes med at tanke HVO Biodiesel på den interne flåde af lastbiler, leaser PostNord i Danmark nu 10 lastbiler, der skal køre på biogas. Det sker som en del af PostNords ambition om at gøre danskerne breve og pakker endnu grønnere gennem konkret CO2-reduktion. 

”Vi er i fuld gang med at sætte retningen for fremtidens logistik, og aftalen om de nye biogaslastbiler er et vigtigt skridt på vejen mod at blive fossilfri i 2030. Vi forventer, at de nye biogaslastbiler vil reducere vores udledning af CO2 med 850 ton på et år”, siger Stine Sander, vicedirektør for Pakker i PostNord.

Lastbilerne bliver leveret til efteråret, hvor de kommer til at køre med pakker mellem PostNords kunder, terminaler og distributionscentre på især Sjælland.

Læs også: PostNord Logistics tager næste skridt mod en fossilfri fremtid

I Danmark har PostNord allerede reduceret CO2-udledningen med 73 procent siden 2019 på den interne flåde af lastbiler.

”Vi glæder os rigtig meget til at modtage de nye biogaslastbiler, som er en vigtig investering i en grønnere fremtid. Vi arbejder hele tiden på at skabe bæredygtige transportløsninger uden meromkostning for vores kunder, og det er vi allerede lykkedes med ved at skifte til HVO biodiesel og mindske antallet at lastbiler på vejene ved at øge lastbilernes fyldningsgrad med nye pallestativer”, siger Stine Sander.

Satsningen med foreløbig 10 biogaslastbiler bliver en af de største herhjemme med biogas som drivmiddel for en enkelt virksomhed, og senere på året opfører PostNord sit eget biogas-tankanlæg i forbindelse med virksomhedens pakketerminal i Brøndby. 

De nye lastbiler er IVECO S-WAY, som kører på CNG-biogas, der leveres af Biogas Express.

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

02.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer Konecranes Generation D – nu også som elektrisk reachstacker

01.10.2026SCM.dk

Maersk åbner stort logistikcenter i Tyskland

SCM.dk

AI-truslen mod virksomheder er fordoblet på ét år

SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

28.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

Nye lagerfunktioner i Dynamics 365 FO reducerer fragtomkostninger og giver mere fleksible plukprocesser

28.09.2026Combilift

Sponseret

Outgrowing Capacity: Hira Industries Solves Space Constraints with Vertical Warehouse Expansion, Creating One of the GCC’s Largest Facilities

28.09.2026Apport Systems A/S

Sponseret

Syv tegn på, at dit lager ikke kan følge med

28.09.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Teknologi alene skaber ikke succes – derfor er forandringsledelse afgørende for automatiseringsprojekter

28.09.2026Apport Systems A/S

Sponseret

Automatisér de rigtige processer - ikke bare lageret

28.09.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra manuel drift til automatisering – derfor er skalerbarhed nøglen til fremtidens lager

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Sikkerhedsrådgiver temadag

Vores sikkerhedsrådgiver temadage er eksklusive temadage for de virksomheder, vi er sikkerhedsrådgiver for. Temadagene indeholder forskellige relevante emner, som løbende vil fremgå af denne side. Fælles for emnerne er, at de alle har med farligt gods at gøre.

Dato

07.10.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

07.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du et solidt fagligt grundlag for at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO/IEC 27701. Kurset giver dig samtidig konkret hjælp til at arbejde systematisk og praksisnært med de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online