Automatisk kontrol af momsnumre

Bredana gør det nemt at leve op til reglerne om, at man skal kontrollere sine kunders momsnumre ved EU-leverancer.

10.12.2012

Sponseret

Morten Bøcker, Bredana Systemudvikling A/S, Bredana Axcite A/S

Ved hjælp af en specialløsning til Dynamics AX tjekkes momsnummer, navn og adresse nemlig automatisk i forhold til EU’s VIES system. Det kan ske manuelt eller i en periodisk kørsel.

Svaret, der kommer tilbage, gemmes på kundens stamkort. Det indeholder forespørgsels-id som dokumentation for, at nummeret er tjekket, samt navn og adresse, og der udføres et match med de oplysninger, der ligger i Dynamics AX.

Det vil sige, at man på den enkelte debitor kan se, om det korrekte momsnummer samt navn og adresse er registreret.

Bredanas løsning giver endvidere mulighed for at udskrive en rapport til Skat/revisor, som samlet dokumenterer, at alle momsnumre er validerede, og hvornår denne validering senest har fundet sted.

Besøg os på www.bredana.dk

Mere fra...

14.04.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

Kvalitetsmodul løftes - AI Agent på vej

11.04.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

ERP-projekt med stærk forandringsledelse

03.03.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

Det skete da Eldorado fik Dynamics 365

30.01.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

Lagerstyring i verdensklasse

30.01.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

Få mere værdi af lagerautomater

03.01.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

ERP med bedre kundeservice