Amazon opkøber logistikrobotstartup

Canvas Technology, der er specialiseret i autonome teknologier til logistiksektoren, er blevet købt af Amazon. Handlen er i tråd med internetgigantens robotudviklingsprogram, der efterhånden spænder bredt.

Amazon køber innovativ robot-startup, der skal hjælpe internetgiganten med at lave bedre løsninger til kunderne. .

16.04.2019

SCM.dk

Amazon vil gerne sætte sit eget præg på robotsystemerne, så selskabet kan forbedre leveringseffektiviteten yderligere.

”Vi er inspireret af Canvas Technologys opfindelser og deler en fælles vision for en fremtid, hvor folk arbejder sammen med robotter for yderligere at forbedre sikkerheden og arbejdspladsoplevelsen. Vi glæder os til at samarbejde med Canvas Technologys fantastiske team for at fortsætte med at skabe innovative løsninger for kunderne”, sagde en talsmand for Amazon i en erklæring til TechCrunch.

Canvas Technology blev grundlagt i 2015 og har allerede vist nogle imponerende teknologier, inklusiv løsninger med fuldt autonome transportvogne. Systemet blev bl.a. vist frem for et års tid siden, hvor det ifølge TechCrunch imponerede med dets evne til at undgå folk og andre forhindringer i et fyldt lokale.

Læs også: Robotterne er på vej til et lager i din nærhed

Amazon har omkring 100.000 systemer fordelt på omkring 25 varehuse, ifølge TechCrunch. Det tal dækker både over Amazons egne systemer samt enheder fra tredjeparter, herunder den japanske industrigigant Fanuc.

- SDN

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

15.09.2025SCM.dk

Dansk teknologi skal gøre rumrobotter selvkørende og pålidelige

15.09.2025SCM.dk

Elektrificering kan styrke både klima, økonomi og arbejdspladser i EU

11.09.2025Consit A/S

Sponseret

Trade365 – Nøglen til en effektiv forsyningskæde

09.09.2025SCM.dk

Fra fremtidsvision til værktøjskasse – AI er flyttet ind i hverdagen

09.09.2025SCM.dk

Russiske hackere går målrettet efter vestlige logistikaktiviteter

04.09.2025SCM.dk

AI rykker fra skrivebordet ind i maskinrummet

02.09.2025SCM.dk

AI og cybersikkerhed sætter dagsordenen på Technomania

01.09.2025SCM.dk

Dansk cybersikkerhed indtager internationalt niveau

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Implement Consulting Group
Webinar
Boost production scheduling efficiency with SAP PP/DS Boost production scheduling efficiency with SAP PP/DS

Effective PP/DS integration and advanced workload management

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense