Afgangsprojekt om OSCM vinder Dachser-prisen 2019

På sidste uges Supply Chain Leaders Forum uddelte Dachser igen en pris for bedste SCM-afgangsprojekt på CBS og DTU. Årets vinder blev Marc Mølgaard, der i sit afgangsprojekt havde skrevet om, hvordan man kan imødekomme kundernes krav til lead times ved hjælp af OSCM.

Vinderen af Dachser Award 2019 Marc Mølgaard sammen med René Sidor, Managing Director for Dachser Nordic. Foto: Carsten Snejbjerg. .

18.09.2019

SCM.dk

Til det årlige SCM-event Supply Chain Leaders Forum, der blev afholdt den 11. september i Ovnhallen på CBS i København, blev der uddelt flere priser.

Læs også: Dachser kårer bedste CBS HD-SCM projekt

Mens COO for Lego Group, Carsten Rasmussen, løb med prisen for Best Supply Chain Leader i Danmark 2019, så blev Dachser-prisen uddelt til det bedste afgangsprojekt fra diplomuddannelser og kandidatuddannelsen i SCM på CBS og DTU.

Vinder af Dachser-prisen blev Marc Mølgaard, der i sit afgangsprojekt med titlen “Meeting customers’ lead time requirement through OSCM action?” havde skrevet om, hvordan man kan imødekomme kundernes krav til lead times ved hjælp af Operations and Supply Chain Management (OSCM).

At Marc Mølgaard fik prisen skyldes, at han lykkedes med at udvikle en metode, der er generisk og kan implementeres af en hvilket som helst produktionsvirksomhed, der oplever udfordringer med kundeservice og restordrer, langsom produktion og høj kapitalbinding.

Prisen går til ekstremt innovativt projekt
René Sidor, Managing Director for Dachser Nordic, havde æren af at overrække prisen og en check på 15.000 kroner. For ham er det vigtigt at støtte op om et arrangement som Supply Chain Leaders Forum, hvor supply chain-eksperter mødes og inspireres af hinanden til at tænke innovativt.

”Det er et privilegium for Dachser at være til stede her i dag, og vi er meget beærede over at få lov til at uddele prisen for Best CBS GD-SCM Final Project, ligesom vi har i tidligere år”, sagde han og fortsatte:

”Hos Dachser sætter vi meget stor pris på entrepreneurship og på mennesker, der har modet til at innovere. For os er innovation nøglen til vækst og succes. Derfor gik dette års Dachser Award til et ekstremt innovativt afgangsprojekt”.

Læs også: Prisen "Best Supply Chain Leader" går i år til Vestas-leder

Temaet for årets konference var ”Sustain the chain”. Med et større og større fokus på bæredygtighed i samfundet skal logistikken kunne følge med. Derfor var der fokus på at forstå, hvordan de bedste af de bedste kan levere resultater i verdensklasse, mens de konstant balancerer risici og bæredygtighed i forsyningskæden.

- JMA

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

SCM.dk

Volvo Financial Services fejrer 30 år i Danmark

SCM.dk

DHL udvider globalt kølekædenetværk med seks nye flyruter

06.10.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Rudi Kjeldsen til Partner

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Context& A/S
Webinar
Webinar: What’s new in Business Central

Hør, hvad BC29 kommer til at betyde for Business Central-brugere? Og hvilke nyheder bør din virksomhed holde øje med i den nye version?

Dato

22.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - Hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - online - afte

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

21:05

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup