Afgangsprojekt om OSCM vinder Dachser-prisen 2019

På sidste uges Supply Chain Leaders Forum uddelte Dachser igen en pris for bedste SCM-afgangsprojekt på CBS og DTU. Årets vinder blev Marc Mølgaard, der i sit afgangsprojekt havde skrevet om, hvordan man kan imødekomme kundernes krav til lead times ved hjælp af OSCM.

Vinderen af Dachser Award 2019 Marc Mølgaard sammen med René Sidor, Managing Director for Dachser Nordic. Foto: Carsten Snejbjerg. .

18.09.2019

SCM.dk

Til det årlige SCM-event Supply Chain Leaders Forum, der blev afholdt den 11. september i Ovnhallen på CBS i København, blev der uddelt flere priser.

Læs også: Dachser kårer bedste CBS HD-SCM projekt

Mens COO for Lego Group, Carsten Rasmussen, løb med prisen for Best Supply Chain Leader i Danmark 2019, så blev Dachser-prisen uddelt til det bedste afgangsprojekt fra diplomuddannelser og kandidatuddannelsen i SCM på CBS og DTU.

Vinder af Dachser-prisen blev Marc Mølgaard, der i sit afgangsprojekt med titlen “Meeting customers’ lead time requirement through OSCM action?” havde skrevet om, hvordan man kan imødekomme kundernes krav til lead times ved hjælp af Operations and Supply Chain Management (OSCM).

At Marc Mølgaard fik prisen skyldes, at han lykkedes med at udvikle en metode, der er generisk og kan implementeres af en hvilket som helst produktionsvirksomhed, der oplever udfordringer med kundeservice og restordrer, langsom produktion og høj kapitalbinding.

Prisen går til ekstremt innovativt projekt
René Sidor, Managing Director for Dachser Nordic, havde æren af at overrække prisen og en check på 15.000 kroner. For ham er det vigtigt at støtte op om et arrangement som Supply Chain Leaders Forum, hvor supply chain-eksperter mødes og inspireres af hinanden til at tænke innovativt.

”Det er et privilegium for Dachser at være til stede her i dag, og vi er meget beærede over at få lov til at uddele prisen for Best CBS GD-SCM Final Project, ligesom vi har i tidligere år”, sagde han og fortsatte:

”Hos Dachser sætter vi meget stor pris på entrepreneurship og på mennesker, der har modet til at innovere. For os er innovation nøglen til vækst og succes. Derfor gik dette års Dachser Award til et ekstremt innovativt afgangsprojekt”.

Læs også: Prisen "Best Supply Chain Leader" går i år til Vestas-leder

Temaet for årets konference var ”Sustain the chain”. Med et større og større fokus på bæredygtighed i samfundet skal logistikken kunne følge med. Derfor var der fokus på at forstå, hvordan de bedste af de bedste kan levere resultater i verdensklasse, mens de konstant balancerer risici og bæredygtighed i forsyningskæden.

- JMA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

13.11.2025SCM.dk

Tidligere forsvarschef Peter Bartram indtræder i Baso Groups bestyrelse

13.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Mindre spildtid – mere samarbejde: Sådan har MENY Hillerød forbedret effektiviteten

12.11.2025SCM.dk

Verden halter langt bagefter historiske klimamål

12.11.2025SCM.dk

21 nye forskningsprojekter skal bidrage til en mere bæredygtig fremtid

11.11.2025SCM.dk

Nu sker det: Industriens brug af elektrificering oplever gennembrud

11.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Genbrug på autopilot – nemt og smart

10.11.2025SCM.dk

Dansk Industri samler kræfterne for et stærkere beredskab

10.11.2025SCM.dk

ESG i forsyningskæden kræver solidt greb om scope 3

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
RELEX Solutions
Webinar
Webinar: Beyond the Blind Spots: AI-Powered Merchandising That Actually Works

Join RELEX and Suzy Monford, CEO of Food Sport International, to learn how AI-powered merchandising helps retailers detect shifts earlier, act more quickly, and ensure every decision counts.

Dato

13.11.2025

Tid

18:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn