Prisen ”Best Supply Chain Leader” går i år til Vestas-leder

COO Jean Marc Lechene fra Vestas vinder bedste supply chain-leder 2018, efter prisen for kun anden gang i Danmark blev uddelt på CBS i onsdags.

Bedste Supply Chain-leder i Danmark Jean Marc Lechene, COO i Vestas og Susanne Hundsbæk-Pedersen, SVP i Novo Nordisk, sidste års vinder. PR-foto..

07.09.2018

SCM.dk

Konferencen Supply Chain Leaders Forum (SCLF) løb af stablen onsdag d. 5. september på Copenhagen Business School (CBS) i København. Her overrakte sidste års vinder, Susanne Hundsbæk-Pedersen fra Novo Nordisk, prisen til COO Jean Marc Lechene fra Vestas.

Læs også: Novo-chef får første udgave af pris til bedste supply chain-leder

Argumentationen for vinderen af bedste supply chain-leder i Danmark var, at Jean Marc Lechene var den højeste placerede i tre ud af de fire kriterier til evaluering af bedste supply chain-leder i Danmark 2018. Dette omfattede kriteriet "peer voting", som er vurderinger fra kollegaer og branchefolk.

”At have et godt selskabs økonomiske præstationer er én ting, men at blive anerkendt af sine kollegaer i branchen som en stor leder, er det, der gør Jean Marc til en retfærdig vinder af årets pris,” sagde medlem af dommerkomitéen Henrik Knak.

Vestas-lederens rolle
Jean Marc Lechene er i sin rolle som Chief Operating Officer leder af en kompleks og global operation hos Vestas med over 12.000 medarbejdere, seks milliarder i udgifter og 22 fabrikker på tværs af hele verdenen.

Han står for alle funktionelle områder i en forsyningskæde, men hans involvering er ikke begrænset til forsyningskæden alene. Han og hans team arbejder tæt sammen med både den kommercielle side af virksomheden, med leverandører og forvalter store, komplekse projekter med sine kunder.

Læs også: Nyt samarbejde vil spare vindindustrien for millioner af kroner

Udover prisen til årets supply chain leder blev tre andre priser uddelt på dagen. SCLF nominerer og uddeler nemlig også priser til de bedste CBS- og DTU-studerende. Priserne belønner vinderne med mellem 10-15.000 kr.

- SN

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

18.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Maersk øger trafikken gennem Suez

SCM.dk

Volvo markerer 100 år med speciallastbil

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup