Nyt samarbejde vil spare vindindustrien for millioner af kroner

To af vindindustriens største producenter går sammen om nyt innovationsprojekt, der skal spare industrien for millioner af kroner.

Resultater fra det første projekt, som MHI Vestas og Siemens Gamesa står bag, tyder på store besparelser. PR-foto. .

03.05.2018

SCM.dk

MHI Vestas og Siemens Gamesa indgår nu et samarbejde, der skal spare offshore-industrien for millioner. Med et nyt innovationsprojekt vil de effektivisere havmølleparkerne, så de bliver billigere.

”Fælles standarder for at planlægge og udføre tunge løft vil betyde markante besparelser, øget effektivitet og sikkerhed”, siger CEO Glenda Napier fra Offshoreenergy.dk, som er en klyngeorganisation for den danske off-shore industri. De skal drive det nye vindpartnerskab.

Læs også: Nyt netværk skal se på udfordringer for vindmølletransport

Foruden de to vindgiganter består samarbejdet af en række andre store spillere og underleverandører. Sammen vil de finde fælles løsninger, der skal gavne hele branchen.

”De nye guidelines forener læringen om tunge løft fra mere end 80 procent af alle verdens havmøller. Den samlede erfaring fra industrien er unik og afgørende vigtig for at sikre, at fremtidens havmølleparker bliver installeret effektivt, sikkert og til en lavere pris”, forklarer Glenda Napier

Mange af projekterne er fortsat på tegnebrættet, men resultaterne fra det første afsluttede innovationsprojekt ser ifølge Torben Hvid Larsen, Senior Vice President, CTO Technology and Sourcing i Vestas Offshore Wind, lovende ud. De bekræfter, at samarbejdet vil sænke omkostningerne, fortæller han.

Mere effektive vindmølleparker i fremtiden 
I offshore-industrien er skiftende vejrforhold, forskellige skibe og havne nogle af de forhold, der skal tages i betragtning, før man påbegynder et nyt havmøllepark-projekt. Og alt efter hvor gode disse forhold er, vil besparelsen variere fra projekt til projekt.

Men ved en installation af en 500MW havvindpark vil besparelsen lande på omtrent en million euro. De nye guidelines betyder nemlig at processen bliver effektiviseret og vejrvinduerne bliver bedre udnyttet.

”Det er kun i offshore-vindindustrien, hvor man på daglig basis foretager løft af adskillige hundrede tons over vand. Ved at samarbejde udvikler vi en stærk, fælles kompetence og erfaring. Vi deler best practice og gør sammen installation af offshorevind mere effektiv”, siger Head of Offshore Concepts & Solutions for Siemens Gamesa Renewable Energy, Jesper Møller.

Og ifølge Offshoreenergy.dk vil det tværfaglige samarbejde med tiden også kunne gavne andre områder.

Læs også: Verdens første autonome shippingvirksomhed på vej

”Jeg er overbevist om, at vi blot har set den første af mange gevinster. Vi skal konkurrere om at producere de bedste turbiner og på den bedste teknologi. Resten kan vi principielt godt samarbejde om, da det er til gavn for alle at drive LCoE (Levelized Cost of Energy, red.) ned”, siger Torben Hvid Larsen.

- EST

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

SCM.dk

Betalt exit fra Hormuz kan blive dyrt

SCM.dk

Elektrificering skal beskytte mod energikriser

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.06.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

02.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Odense