Industri 4.0 har senest givet os Internet of Goods – men er det opreklameret?

Digitaliseringen af produktion, varehåndtering og distribution under Industri 4.0 har skabt det en amerikansk økonom har defineret som the Internet of Goods. Dansk robotdirektør kalder selve begrebet Industri 4.0 opreklameret.

Trods den voksende automatisering har det moderne lager også brug for menneskelig arbejdskraft for at håndtere den voksende e-handel..

04.12.2017

SCM.dk

Michael Mandel, der er chefstrateg for økonomi ved Progressive Policy Institute, brugte således for nylig en artikel i Wall Street Journal til at proklamere eksistensen af the Internet of Goods (IoG). Mandel definerer IoG som termen, der beskriver ”den hurtig voksende digitalisering af produktion, varehåndtering (sorting, red.) og bevægelse af fysiske produkter”.

IoG lægger sig selvsagt tæt op af det mere kendte koncept Internet of Things (IoT), og begge er i høj grad og ditto tempo ved at forandre industriens forsyningskæder, ikke mindst inden for e-commerce. IoG er imidlertid mere fokuseret på varer, og i modsætning til IoT, Industri 4.0 og det indbyggede fokus på automatisering og effektivisering uden mennesker, så skaber IoG og nethandelen faktisk arbejdspladser i USA.

“Fra det tredje kvartal af 2015 til det tredje kvartal af 2017 faldt antallet af fuldtidsstillinger i de fysiske butikker med omkring 123.000, eller ca. 1 procent, ifølge min tænketanks analyser af de seneste data fra Arbejdsministeriet. I løbet af de samme to år skabte e-handlen omkring 178.000 job i fulfillmentcentre og elektroniske shoppingfirmaer. Derudover voksede ekspresleveringsselskaber og andre lokale kurérer med yderligere 58.000 fuldtidsstillinger”, skriver Mandel.

Amazons masseansættelser op mod julen er det seneste eksempel på, at den digitalisering, der finder sted som en del af Industri 4.0, skaber store muligheder for arbejdsmarkedet – ”og jeg vil vædde på at mange af de job bliver permanente”, som Head of Marketing for Swisslog WDS Americas, Tom Rentschler, skriver i en blog.

Buzzwords skaber forvirring
Herhjemme er Industri 4.0 som nævnt et begreb på vej frem, bl.a. også på baggrund af den store omvæltning, det ifølge mange observatører vil indebære, ikke mindst i form at tab af arbejdspladser. Men som Michael Mandels definition også viser, så er det ikke hele virkeligheden.

"Indsamling og anvendelse af data har givet erhvervslivet nogle helt nye muligheder i forhold til løbende optimering af produktion og logistik helt ned til mindste detalje", siger Per Bech Rasmussen. Foto: Bila A/S.

Industri 4.0 er nemlig blevet et både opreklameret og overkompliceret begreb, som tillægges en lang række avancerede egenskaber, der skaber forvirring blandt mange danske virksomheder, mener projektdirektør Per Bech Rasmussen fra robot- og automationsvirksomheden Bila.

”Vi taler ofte om Industri 4.0 som værende et udtryk for en næsten ubegribelig teknologisk udvikling, der medfører store forandringer i både industrien og for den enkelte medarbejder. I virkeligheden er det slet ikke så pludselig og voldsom en udvikling endda”, forklarer han og fortsætter:

”Robotteknologi og automatisering har eksisteret længe og gjorde sit indtog i danske virksomheder helt tilbage i 1980’erne under betegnelsen Industri 3.0. Men det er min oplevelse, at mange erhvervsdrivende stadig tror, at disse teknologier ligger langt ude i fremtiden for dem, og at det kun er ingeniører og professorer, der kan være med på nuværende tidspunkt – og det skyldes i høj grad den hype og begrebsforvirring, der er opstået omkring Industri 4.0”.

Det er dog ikke ensbetydende med, at vi skal ignorere begrebet, påpeger Per Bech Rasmussen. Det handler mere om at skære igennem tågen af buzzwords, der bliver brugt til at beskrive Industri 4.0, eksempelvis kunstig intelligens, der på mange måder ikke er så langt fremme endnu, som mange lader til at tro. I stedet bør fokus være på, hvordan danske virksomheder kan bruge teknologien i deres egen virkelighed.

Læs også: Din virksomhed er på vej til at blive en data-virksomhed

”Det primære kendetegn ved Industri 4.0 er indsamling og anvendelse af data, hvilket har givet erhvervslivet nogle helt nye muligheder i forhold til løbende optimering af produktion og logistik helt ned til mindste detalje. Af den grund har Industri 4.0 bestemt også sin berettigelse som den fjerde teknologiske bølge inden for industrien til trods for, at det er et udviklingstrin, der har været længe undervejs. Det er dog samtidig vores vurdering, at netop data vil accelerere den teknologiske udvikling yderligere, og derfor kan nye landvindinger såsom kunstig intelligens ligge lige rundt om hjørnet”, siger Per Bech Rasmussen.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

16.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

15.04.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA afslører visionen for Automation 2.0, mens fysisk AI omskaber global fremstilling

SCM.dk

Hormuz-krise truer chipproduktion og AI-forsyning

SCM.dk

Skævvridning af afgifter kan ramme dansk erhvervsliv

31.03.2026SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

31.03.2026AGR

Sponseret

Fra kompleksitet til kontrol i retailens lagerstyring

26.03.2026SCM.dk

AI giver robotter menneskelige evner

24.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Når pris og præcision mødes i rummet

23.03.2026SCM.dk

Fra affald til værdi: Nyt projekt skal gøre Danmark til foregangsland for cirkulær elektronik

20.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Lokal styrke møder digital effektivitet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia