3 ud af 4 virksomhedsledere satser på IoT

Internet of Things (IoT) fortsætter med at være et attraktivt område for mange virksomheder, ikke mindst inden for B2B, vurderer ny rapport.

"Gennem det seneste år har virksomheder i mange brancher implementeret IoT-teknologi for at styrke effektiviteten og øge indtjeningen", siger Mark Bartolemeo, VP for IoT Connected Solutions hos Verizon. Arkivfoto..

16.11.2017

SCM.dk

Interessen for IoT er stadig støt stigende, og B2B er en stor medfaktor til dette. Det fremgår af den nye IoT-rapport fra Verizon Enterprise Solutions, ”The State of the IoT Market: Our 2017 Report”.

Alene i produktionsvirksomhederne voksede antallet af IoT-installationer med 84 procent fra 2016 til 2017, mens væksten inden for energiområdet var på 41 procent.

Samtidig afspejles væksten og interessen også i, at 73 procent af virksomhedslederne aktivt undersøger eller allerede er i gang med at implementere IoT-projekter.

Læs også: Din virksomhed er på vej til at blive en data-virksomhed

Allerede nu skønnes der at være over 8.400 milliarder IoT-enheder i anvendelse, og forventningerne til IoT-markedet er stadig høje. Således forventes markedet at vokse med 35 procent årligt frem til 2020 – det svarer til en værdi på 1,16 milliarder dollars (7,3 mia. kr.).

Flere eksempler på anvendelse af IoT
I rapporten er der også flere eksempler på, hvordan IoT konkret kan anvendes. Et af dem er droner, der gør det muligt for entreprenørvirksomheder som Hensel og Phelps at udføre vedligeholdelse og inspektioner uden at skulle udsende medarbejdere.

Et andet er IoT-baseret Track and Trace-teknologi, der kan hjælpe farmaceutiske virksomheder som Aegerion Pharmaceuticals med at afsløre kopivarer og med at opfylde myndighedskrav:

”Gennem det seneste år har virksomheder i mange brancher – bl.a. inden for energisektoren, sundhedsområdet, byggebranchen, offentlige institutioner m.fl. – implementeret IoT-teknologi for at styrke effektiviteten og øge indtjeningen”, siger Mark Bartolemeo, VP for IoT Connected Solutions hos Verizon, og fortsætter:

”I 2017 har de teknologiske fremskridt og udviklingen inden for standarder i kombination med ændrede forbrugsmønstre og reducerede omkostninger gjort IoT attraktivt for mange virksomheder, og mange flere vil fremover bruge IoT til at drive den økonomiske vækst”.

- EL

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

28.10.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Invitation: Få hele værdikæden til at hænge bedre sammen

26.10.2026SCM.dk

Danmark indgår nordisk samarbejde om digitale transportoplysninger

SCM.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden

SCM.dk

7 ud af 10 virksomheder ramt af cybertrusler

22.10.2026SCM.dk

Fragtfakturaer kan forbedre styringen af globale transportomkostninger

21.10.2026Columbus

Sponseret

Fra viden til handling: AI-agenter flytter ind i virksomhedernes kerneprocesser

21.10.2026SCM.dk

Virksomheder tester AI og lagerautomatisering i Skive

20.10.2026AlfaPeople

Sponseret

Vælg integrationsmetode til Business Central

15.10.2026Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

15.10.2026AGR

Sponseret

Danmark er langt fremme med AI, men udnytter handels- og industrivirksomheder potentialet?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online