Din virksomhed er på vej til at blive en data-virksomhed

Ingen er i tvivl om, at digitaliseringen af business og supply chains er i fuld gang. I fremtiden er alle virksomheder først og fremmest data-virksomheder uanset om, de producerer lagkager, legetøj eller lægemidler.

”90 procent af virksomhedernes data er i dag ustruktureret. Big data analytics vil gøre virksomhederne i stand til at analysere og gøre brug af disse data”, fortalte Ulrich Keller, leder af Business Development for Google i Danmark, Finland, Norge og Island. Foto: AAASCM/Lars Nybøll.

08.11.2017

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

”Danfoss er på vej til at blive en data-virksomhed”, fortalte Kristian Hede, der er Head of Global Strategy and Digital Transformation hos den ellers ganske traditionsrige industrivirksomhed Danfoss, der gør det i produktion af meget fysiske produkter som termostater, transmittere, klimastyringsenheder etc.

Læs også: Novo-chef får første udgave af pris til bedste supply chain-leder

Alle Danfoss’ medarbejdere kender i dag til virksomhedens digitale strategi, og selvopfattelsen er i dag, at Danfoss både er en hard- OG en softwarevirksomhed. Danfoss gør brug af simulationsværktøjer, produktkonfiguratorer, digitale værktøjer til at detektere fejl, før de forårsager nedbrud, 3D-printing, IoT-connected products, cloud o.s.v.

På den måde har de skabt en innovationskultur, hvor det er tilladt at lave fejl, fordi alle fejl er kilder til at blive klogere og finde på nye smarte løsninger. Det seneste tiltag er åbningen af det første af tre globale centre for 3D printer-teknologi. Det første center placeres i Danmark, derpå følger Nordamerika og Asien.

Det fortalte Kristian Hede til mere end 170 deltagere på konferencen Supply Chain Leaders Forum den 6. september på CBS, hvor temaet var den digitale supply chain 4.0.

Eksponentielle tider
Ulrich Keller, som er leder af Business Development for Google i Danmark, Finland, Norge og Island, leverede en række øjenåbnende fakta og eksempler på, hvordan den digitale udvikling er i færd med at vende op og ned på forretningslandskab og forsyningskæder, som vi kender dem.

Han citerede SVP Paul Gaffney fra den store amerikanske detailvirksomhed Home Depot for at sige: ”Vores forretning og forsyningskæde vil forandre sig mere i de næste tre til fem år end, de har gjort de sidste 40 år”.

Ulrich Keller nævnte tre eksempler på digitale teknologier, som Google forventer vil spille hovedroller i den digitale transformation af supply chains:

  • Cloud
  • Beslutningsstøtte fra machine learning, analytics, big data etc.
  • Predictive forecasting og automatiseret lageroptimering baseret på predictive inventory needs

Mere end 170 supply chain-praktikere og akademikere deltog på Supply Chain Leaders Forum 2017 den 6. september i Porcelænshallen på CBS, København. Foto: AAASCM/Lars Nybøll.

Fem milliarder smartphones
”90 procent af virksomhedernes data er i dag ustruktureret. Big data analytics vil gøre virksomhederne i stand til at analysere og gøre brug af disse data. I 2020 vil der være mere end fem milliarder mennesker med smartphones i verden, og det betyder helt nye mængder af mennesker og data, der kan blive forbundne”, fortalte Ulrich Keller.

Han fremhævede også, at der er mange bump på vejen mod fuldt digitaliserede forsyningskæder og forretninger. Han nævnte for eksempel udfordringer med lovgivning, data-siloer, opfattelsen af data og mangel på kompetencer.

Fra tre dage til 12 minutter
En anden oplægsholder på konferencen fremhævede blockchain-teknologiens muligheder for at effektivisere pengestrømmen i forsyningskæderne markant. ”Det internationale betalingssystem via bankerne er dybt gammeldags”, fortalte fremtidsforskeren Nils Elmark fra London-baserede Incepcion Ltd.

Læs også: ”Det handler om at finde mønstre”

Han tilføjede: ”En international pengeoverførsel tager typisk tre dage, og der er mellem 2 og 10 procent usikkerhed forbundet med den. En blockchain-baseret pengeoverførsel tager 12 minutter, og der er fuld gennemsigtighed og dokumentation i realtid for alle involverede parter. Hyundais produktion blev på et tidspunkt stoppet i én uge, fordi en nøgleleverandør ikke havde modtaget betaling. Den slags vil ikke ske med blockchain-teknologien”.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Prædiktiv vedligeholdelse: Undgå nedetid med intelligent vedligeholdelse

12.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Når lavpris kræver høj præcision – jem & fix har knækket koden

SCM.dk

Dansk satellitproducent leverer satellitplatform til Østrigs første militære satellit

SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

10.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fra e-commerce til mursten: Coolshop er gået fysisk

10.03.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Copilot i Dynamics 365: Smartere økonomi og mere robuste forsyningskæder

10.03.2026SCM.dk

Tre selskaber går sammen i ny organisation

10.03.2026SCM.dk

AI forvandler cyberangreb og firedobler angrebstempo

09.03.2026Descartes

Sponseret

God service er ikke længere nok – domæneekspertise bliver stadig vigtigere

06.03.2026Context& A/S

Sponseret

Event hos Microsoft: Én samlet løsning - en stærkere supply chain

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

16.03.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense