Ny rapport: Automatiseringen vil kræve opkvalificering eller jobskifte for 400 mio. mennesker

Cirka 15 procent af alle jobs globalt set vil i fremtiden blive erstattet af automatisering og ny teknologi, viser en ny rapport fra McKinsey. Der vil dog overordnet set ikke blive brug for færre hænder og hoveder på arbejdsmarkedet, udviklingen kræver bare, at medarbejdere omstiller sig, tilegner sig nye kvalifikationer og efteruddannelse.

Industri 4.0 vil påvirke cirka 15 procent, svarende til 400 millioner medarbejdere, i år 2030, konkluderer ny rapport fra McKinsey. .

04.12.2017

SCM.dk

Automatisering og teknologisk udvikling skaber mange nye muligheder, men også udfordringer. I hvert fald hvis man ser det fra nogle af de arbejderes synspunkt, hvis job er muligt at erstatte med maskiner og robotter. Særligt ansatte i transport- og logistikbranchen er blevet dømt som værende i risikozonen.

Læs også: Lagerstyring 4.0 er på vej til et lager i din nærhed

Men hvor galt står det egentlig til? Det har konsulentfirmaet Mckinsey regnet på og resultatet kan læses i den helt nye rapport ’Jobs lost, jobs gained: Workforce transitions in a time of automation’.

Rapporten gennemgår problematikker som automatiseringens indvirkning på arbejdsmarkedet, kompetencer og lønudvikling, samt hvordan samfund og virksomheder bedst ruster sig til den kommende omstilling. Hovedkonklusionen i rapporten er, at der vil være arbejde nok til alle i år 2030, men for mange vil arbejdet få en anden karakter, hvorfor omstillingen kan blive udfordrende og indebære forskellige former for opkvalificering.

Og det er ikke så få, der vil kunne mærke skiftet væk fra det mere manuelle arbejde. I rapporten vurderer McKinsey, at cirka 15 procent af verdens job højst sandsynligt vil blive erstattet af robotter eller anden automatisering. Det svarer til cirka 400 millioner mennesker, der vil kunne blive ramt. Derudover er tre procent, svarende til 75 millioner mennesker, i risiko for at være nødsaget til at skifte branche grundet automatiseringen.

Rapporten fra McKinsey går i dybden med hvilke job automatiseringen vil erstatte og medføre i forskellige lande og brancher. Grafik: McKinsey. .

Opkvalificering sværest for medarbejdere, der er midtvejs i karrieren
Automatiseringen og robotternes indtog bliver også betegnet som Industri 4.0, med henvisning til de tre foregående industrielle revolutioner, der indebar henholdsvis dampmaskiner, elektronik og it-systemer.

Industri 4.0 vil ligesom de foregående blive udfordrende og krævende at omstille sig til for både brancher og medarbejdere, men altså ikke udslettende eller umulige for medarbejdere verden over at tilvænne sig.

Dem, der ifølge McKinsey-rapporten vil få det sværest, er produktionsmedarbejdere og maskinoperatører samt medarbejdere, der befinder sig midt i deres karriereforløb. Hvis omstillingen skal kunne betegnes som en succes, skal de personer, der mister jobbet til ny teknologi have fundet et nyt job inden for et år. Ellers kan det resultere i langsommere lønudvikling og en øget arbejdsløshed.

Læs også: Industri 4.0 har senest givet os Internet of Goods – men er det opreklameret?

Konstruktivt har McKinsey analyseret sig frem til fire indsatser, de anbefaler både regeringer og erhvervsliv at iværksætte, for at omstillingen i Industri 4.0 skal gå så glat som muligt. Indsatsområderne indebærer  

  1. at fastholde robuste økonomier, der vil understøtte skabelsen af nye jobs,
  2. mere efteruddannelse og gentænkning af hvordan medarbejdere opkvalificerer sig,
  3. mere mobilitet på arbejdsmarkedet og
  4. en beskæftigelsesindsats, der støtter arbejdsløse.

-CHM 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

05.03.2026SCM.dk

Sammenhængskraft: Usynlig fødselar fylder 100 år

SCM.dk

Antallet af drikkevarer med pant slår rekord

SCM.dk

Søfartsstyrelsen hæver sikkerhedsniveauet for Mellemøst-farvande

24.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Væksten forsætter, vi styrker det administrative team

23.02.2026SCM.dk

Handelskrig: USA fjerner told og indfører en ny

20.02.2026SCM.dk

Ny logistikekspert tiltræder hos Brødrene Dahl

17.02.2026SCM.dk

Udenlandsk arbejdskraft har lavere kriminalitet end danskere

17.02.2026RELEX Solutions

Sponseret

Giv din gør-det-selv-forsyningskæde et løft

17.02.2026PALOMAT

Sponseret

Derfor valgte TZMO at automatisere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online