Virksomheder flytter produktionen tilbage til Danmark

I en årrække har det været en klar tendens, at danske virksomheder rykkede dele af produktionen til udlandet. Men nu ser det nu ud til, at flere og flere virksomheder trækker produktionen hjem til Danmark igen.

Flere og flere virksomheder rykker produktionen hjem til Danmark efter produktion i udlandet. Foto: Flickr/Stuart Rankin..

03.08.2016

SCM.dk

Næsten hver tredje danske virksomhed har siden april 2015 flyttet produktionen fra udlandet tilbage til Danmark. Det viser en undersøgelse foretaget af Dansk Metal.

Læs også: Danske virksomheder trækker produktion hjem

Undersøgelsen er foretaget blandt 238 af Dansk Metals tillidsrepræsentanter, der arbejder på virksomheder, som tidligere har flyttet produktionen til udlandet. Her svarer 71 af repræsentanterne, at de nu oplever den modsatte bevægelse, nemlig at produktionen rykkes tilbage til Danmark igen.

”Danmarks konkurrenceevne er forbedret de senere år, og industriens produktivitet er også bedre end sit rygte, så der er med andre ord åbenlyse fordele ved at flytte produktion tilbage til Danmark. For visse produkter er leveringshastigheden, kvaliteten og pålideligheden simpelthen højere i Danmark. Der er gunstige vilkår for produktionsvirksomheder i Danmark, og jeg håber, endnu flere vælger at flytte produktion hjem igen”, lyder det fra Thomas Søby, som er cheføkonom i Dansk Metal.

Robotter til produktionen
En af årsagerne til produktionsflytningerne skal findes blandt de robotter, som bruges til produktionen. Undersøgelsen fra Dansk Metal viser, at fire ud af fem af de virksomheder, der har flyttet produktionen tilbage til Danmark, anvender robotter i produktionen. Og det er afgørende for at holde produktionen kørende i døgndrift.

Ifølge Dansk Metal er det væsentligt, at flere virksomhedsledere ser mulighederne i robotter og anden ny teknologi, så endnu flere vælger at investere i en robot frem for at flytte produktionen til udlandet.

”Selvom flere robotter og mere teknologi uden tvivl vil gavne den danske industri, så er det meget vigtigt, at vi også holder øjet på bolden, når det kommer til de mennesker, der skal styre blandt andet produktionsrobotterne. Lige nu holder vi teknologimotoren kørende, men det vil snart blive et problem at blive ved med at skaffe de rette kompetencer til at udnytte blandt andet robotteknologien optimalt i Danmark”, forklarer Thomas Søby.

Forskelle på regionerne
Tendensen med produktionsflytningerne er særlig tydelig i Syddanmark, hvor 38 procent af tillidsrepræsentanterne svarer, at produktionen er flyttet hjem igen.

På andenpladsen kommer region Midtjylland, hvor tallet ligger på 29 procent. I Nordjylland og i Hovedstadsområdet lyder procentdelen på 26 procent, mens region Sjælland ligger i bunden med 20 procent.

Læs også: Stantræk fordobler produktionen med robotter

Undersøgelsen havde form som en elektronisk rundspørge, og blev foretaget i perioden den 7. til den 21. april 2016.

- KLZ

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.08.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag effektiv pallehåndtering? 👀 X-faktoren er...

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

SCM.dk

Digitalisering tilbyder kæmpegevinster. Men der er også reelle barrierer

SCM.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 milliarder euro kan blive grønnere

29.07.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Before the robot, fix the loom

21.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Hvad koster det at vente?

08.07.2026Global AGV

Sponseret

Danpo investerer i førerløse trucks – styrker produktion og arbejdsmiljø

02.07.2026Global AGV

Sponseret

Mangler du hænder på lageret?

30.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nogle planlægger køreturen til Italien

25.06.2026Global AGV

Sponseret

Slip medarbejderne fri fra "dødt arbejde"

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - aften

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

31.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

01.09.2026

Sted

Fredericia