Virksomheder flytter produktionen tilbage til Danmark

I en årrække har det været en klar tendens, at danske virksomheder rykkede dele af produktionen til udlandet. Men nu ser det nu ud til, at flere og flere virksomheder trækker produktionen hjem til Danmark igen.

Flere og flere virksomheder rykker produktionen hjem til Danmark efter produktion i udlandet. Foto: Flickr/Stuart Rankin..

03.08.2016

SCM.dk

Næsten hver tredje danske virksomhed har siden april 2015 flyttet produktionen fra udlandet tilbage til Danmark. Det viser en undersøgelse foretaget af Dansk Metal.

Læs også: Danske virksomheder trækker produktion hjem

Undersøgelsen er foretaget blandt 238 af Dansk Metals tillidsrepræsentanter, der arbejder på virksomheder, som tidligere har flyttet produktionen til udlandet. Her svarer 71 af repræsentanterne, at de nu oplever den modsatte bevægelse, nemlig at produktionen rykkes tilbage til Danmark igen.

”Danmarks konkurrenceevne er forbedret de senere år, og industriens produktivitet er også bedre end sit rygte, så der er med andre ord åbenlyse fordele ved at flytte produktion tilbage til Danmark. For visse produkter er leveringshastigheden, kvaliteten og pålideligheden simpelthen højere i Danmark. Der er gunstige vilkår for produktionsvirksomheder i Danmark, og jeg håber, endnu flere vælger at flytte produktion hjem igen”, lyder det fra Thomas Søby, som er cheføkonom i Dansk Metal.

Robotter til produktionen
En af årsagerne til produktionsflytningerne skal findes blandt de robotter, som bruges til produktionen. Undersøgelsen fra Dansk Metal viser, at fire ud af fem af de virksomheder, der har flyttet produktionen tilbage til Danmark, anvender robotter i produktionen. Og det er afgørende for at holde produktionen kørende i døgndrift.

Ifølge Dansk Metal er det væsentligt, at flere virksomhedsledere ser mulighederne i robotter og anden ny teknologi, så endnu flere vælger at investere i en robot frem for at flytte produktionen til udlandet.

”Selvom flere robotter og mere teknologi uden tvivl vil gavne den danske industri, så er det meget vigtigt, at vi også holder øjet på bolden, når det kommer til de mennesker, der skal styre blandt andet produktionsrobotterne. Lige nu holder vi teknologimotoren kørende, men det vil snart blive et problem at blive ved med at skaffe de rette kompetencer til at udnytte blandt andet robotteknologien optimalt i Danmark”, forklarer Thomas Søby.

Forskelle på regionerne
Tendensen med produktionsflytningerne er særlig tydelig i Syddanmark, hvor 38 procent af tillidsrepræsentanterne svarer, at produktionen er flyttet hjem igen.

På andenpladsen kommer region Midtjylland, hvor tallet ligger på 29 procent. I Nordjylland og i Hovedstadsområdet lyder procentdelen på 26 procent, mens region Sjælland ligger i bunden med 20 procent.

Læs også: Stantræk fordobler produktionen med robotter

Undersøgelsen havde form som en elektronisk rundspørge, og blev foretaget i perioden den 7. til den 21. april 2016.

- KLZ

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

09.10.2026Global AGV

Sponseret

Skal vi mødes på Foodtech?

06.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fleksibilitet som konkurrenceparameter

SCM.dk

Sø- og luftfragt trækker DSV's overskud op

SCM.dk

DCC Energi udvider HVO-netværk til 11 tankstationer

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

03.09.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Q-System får styrket automationssamarbejde gennem AVK-investering

02.09.2026Global AGV

Sponseret

🎟️ Du er inviteret: Kom GRATIS med på Foodtech messe i Herning

01.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter møder en anden virkelighed i fødevareproduktionen

01.09.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

PPWR er ikke et rapporteringsproblem. Det er et dataproblem.

28.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvor forsvinder pengene i den interne logistik?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online