Vækstteam anbefaler regeringen at skabe bedre rammer for logistikvirksomheder

Vækstteam for handel og logistik giver 24 anbefalinger til regeringen, som bl.a. lyder på at styrke vilkårene for e-handel, fjerne administrativt rod og udligne ulige konkurrence fra udlandet.

Regeringen skal styrke handels- og logistikvirksomhedernes vilkår ved bl.a. at fokusere på digital omstilling, lige konkurrencevilkår samt forenklede administrative krav, lyder det fra vækstteamet..

20.11.2018

SCM.dk

Oversigt over anbefalinger

Fremme vækst og digital omstilling i handels-og logistikerhvervet

1) Verified Danish — øget transparens om varers oprindelse og håndtering
2) Danmark som Skandinaviens eksportknudepunkt til Asien
3) 
Gør det lettere at bruge ny teknologi
4) En indsats for levende bymidter
5) 
Gør det nemt at komme i gang — og fortsætte — med digital omstilling og eksport
6) 
Fremme danske handelsvirksomheders tilstedeværelse og succes på online platforme
7) 
Etablering af en Nordic Trade and Logtech Hub
8) 
Åbne offentlige data skal skabe vækst i handels- og logistikerhvervet

Lige konkurrencevilkår nationalt og internationalt
9) Taskforce for lige konkurrencevilkår online
10) Opgør med momssnyd online
11) Bedre produktsikkerhed online
12) Styrket håndhævelse af forbrugerreglerne og kontrol med fupbutikker
13) Fælles internationale spilleregler for e-handel
14) Ny international postaftale
15) Mere lige konkurrence ved tysk pant i grænsehandlen

Forenkle hverdagen for handels- og logistikvirksomheder
16) Ens regler for vejtransport i hele EU
17) Masterplan for investeringer i infrastruktur
18) Understøt levering med støjsvagt udstyr i ydertimerne
19) Sikre arbejdskraft til handels- og logistikerhvervet
20) Ajourføre den danske model med fremtidens arbejdsmarked
21) Mere agile og tidssvarende handels- og logistikuddannelser
22) Understøt den cirkulære økonomi med ensartede regler for brug af plastik
23) Mere genbrug af data på tværs af offentlige myndigheder
24) Bedre vejledning til EU-lovgivning skal understøtte handel

”Den teknologiske udvikling og den fortsat stigende handel på nettet har allerede haft en kæmpe effekt på handels- og logistikerhvervet, og vi er blandt vækstteamets medlemmer ikke i tvivl om at vi langt fra har set enden på de forandringer e-handel og globalisering vil medføre”, siger formanden for vækstteamet, Michael Løve, og tilføjer:

”Derfor har det været vigtigt for vækstteamet at samles om en fælles vision; At Danmark skal fostre og styrke handels- og logistikvirksomheder, der kan vinde i den internationale konkurrence i både Danmark og udlandet”.

Tre fokusområder
Teamet peger på tre områder, hvor medlemmerne ser et stort potentiale for, at en politisk indgriben kan gavne erhvervet positivt. De tre fokusområder er:

  • Digital omstilling og vækst i handels- og logistikvirksomhederne skal fremmes blandt andet med en ny digital infrastruktur, der skal understøtte virksomhederne i at eksportere ved brug af Danmark som brand og lettere adgang til offentlige tilbud, der kan hjælpe virksomhederne med at udnytte ny teknologi og nye forretningsmodeller, f.eks. at eksportere via globale online platforme.
  • Der skal arbejdes for lige konkurrencevilkår nationalt og internationalt blandt andet ved, at der lukkes hurtigt ned for fuphjemmesider og ved at give produktsikkerhedsmyndighederne bedre værktøjer til kontrol.
  • Handels- og logistikvirksomhedernes hverdag skal forenkles blandt andet med flere elektroniske transportdokumenter, lettere adgang til kvalificeret arbejdskraft og ved at muliggøre flere leveringer i ydertimerne med støjsvagt udstyr.

”Jeg er glad for at modtage helt konkrete idéer fra dem, der driver virksomhederne til daglig og har fingeren på pulsen i forhold til, hvordan vi styrker det danske handel- og logistikerhverv. Jeg glæder mig til at se nærmere på anbefalingerne og på, hvad regeringen kan gøre for at understøtte fortsat vækst hos de danske handels- og logistikvirksomheder”, lyder meldingen fra Erhvervsministeren, Rasmus Jarlov.

Læs også: Speditør ville udfordre transport- og logistikbranchen og fik succes

Handels- og logistikerhvervet står ifølge ministeriet for cirka 15 procent af den samlede beskæftigelse, 21 procent af den samlede værditilvækst og 25 procent af eksporten i Danmark.

- SDN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter laver ikke fejl kl. 14:23

02.06.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber fjerner kompleksiteten i mixed palletizing

SCM.dk

Aarhus Havn samler fysisk og digital sikkerhed

SCM.dk

Opkøb skal styrke AI-sikkerhed

29.05.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

27.05.2026Antalis A/S

Sponseret

Automatisering uden at bygge nyt lager

25.05.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Fra manuel palletering til fuldt automatiseret layer picking på tværs af flere dybfryselagre

21.05.2026SCM.dk

Taulov Dry Port udvider med nyt logistikbyggeri

21.05.2026SCM.dk

Consafe Logistics og Lexit Group indgår WMS-partnerskab

20.05.2026Axacon A/S

Sponseret

Hvor mange meter går jeres medarbejdere unødigt hver dag?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online