UPS-ansattes frivillige arbejde skal skabe fokus på FNs verdensmål

Medarbejderne vil sætte fokus på at arbejde for FNs verdensmål for bæredygtig udvikling og hjælp til samfund, der har oplevet katastrofer. UPS sætter fokus på frivilligt arbejde en hel måned i UPS Global Volunteer Month.

I oktober skal de ansatte i UPS ikke kun udføre det sædvanlige arbejde. Mange af dem skal også ud og arbejde i frivillige projekter. Arkivfoto..

26.10.2018

SCM.dk

For UPS’ medarbejdere er oktober lig med frivilligt arbejde.

I denne måned er det således 16. gang, at UPS Global Volunteer Month bliver afholdt, og i år forventer den amerikanske transportvirksomhed, at næsten 40 procent flere medarbejdere fordelt på fem kontinenter vil deltage i 450 forskellige lokale projekter.

Læs også: UPS annoncerer nye bæredygtighedsmål

UPS opfordrer samtidig til, at det frivillige arbejde meget gerne må foregå i projekter, der fremmer FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling.

“Vi ser UPS-medarbejdere som verdensborgere, der arbejder på lokale projekter og initiativer, som er vigtige for dem og med opbakning fra The UPS Foundation, deres værktøjer og ressourcer for at skabe en længerevarende forskel. UPS har en rolle at spille i alle de 17 mål for bæredygtig udvikling, og vi forsøger at sætte fokus på, at det arbejde vores medarbejdere leverer hver dag understøtter de mål,” siger Eduardo Martinez, CEO for The UPS Foundation og chef for mangfoldighed og inklusion hos UPS.

På vej mod at opfylde løfte
UPS estimerer, at medarbejderne i løbet af oktober vil bidrage med 375.000 frivillige timer på projekter i Nordamerika, Europa, Latinamerika, Asien og det indiske subkontinent, Mellemøsten og Afrika (ISMEA). I 2017 slog UPS-medarbejderne rekord med 2,9 millioner timer på frivilligt arbejde, hvilket svarer til mere end 80 millioner dollars (over 520 mio. kr.).

Dermed er UPS godt på vej mod at opfylde det løfte, som CEO David Abney gav i 2014 om, at UPS’ medarbejdere ville bidrage med 20 millioner frivillige timer inden udgangen af 2020.

”I Danmark har medarbejderne i UPS allerede lagt 2118 timer i frivilligt arbejde. Det er imponerende at se den entusiasme og engagement, som medarbejderne lægger for dagen. Tilbagemeldingen fra medarbejderne er, at det er meget tilfredsstillende at hjælpe og gøre en forskel for mennesker og projekter”, siger Country Manager UPS Nordic, Frank Jørgensen, der samtidig fortæller, at UPS har støttet Ecco Walkathon d. 13. oktober i Vejle, ligesom man planlægger at støtte Operation Dagsværk i København d. 7. november.

Læs også: UPS på vej med 50 ellastbiler

Tidligere i år annoncerede The UPS Foundation i øvrigt, at de uddeler 2,4 millioner dollars (godt 15 mio. kr.) til ni non-profit organisationer, der opfordrer til globalt frivilligt arbejde. Bevillingerne støtter initiativer, der arbejder med katastrofeberedskab og genopbygning, unges analfabetisme og kompetenceudvikling, samt krigsveteraners træning.

- JMA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

02.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

MADE TO MOVE er veloverstået. Og sikke en dag det blev

22.05.2026SCM.dk

Lad den kolde kæde blive 3 grader varmere – og gør os alle en stor tjeneste

SCM.dk

AI-agenter kan blive ny handelsportvagt

SCM.dk

Automation og robotter omdefinerer driftsmodellen

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bredana Axcite A/S
Webinar
Få ens priser på tværs af markeder, valutaer og kanaler med Unified Pricing Management

Vil du også gerne bruge mindre tid på prisvedligeholdelse og mere tid på salg? Med UPM, Generic Currency og API er du sikret de korrekte kundespecifikke priser på tværs af alle interne og eksterne systemer.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

nShift
Webinar
Webinar: Send nemt pakker med flere transportører

Det behøver ikke at tager ugevis at skifte transportør

Dato

10.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online