Tyrkisk uro giver ridser i godt DFDS-regnskab

Rederiet DFDS’ seneste kvartalsregnskab viser et solidt resultat og fortsat vækst på både fragtfærgeruter og omsætning. Men den ustabile situation i Tyrkiet giver panderynker efter opkøbet af U.N. Ro-Ro tidligere på året.

Opkøbet af U.N. Ro-Ro giver lidt usikkerhed i DFDS' kvartalsregnskab på grund af den ustabile tyrkiske lira. Foto: DFDS.

16.08.2018

SCM.dk

I dag, torsdag d. 16. august, præsenterer det danske rederi og logistikselskab DFDS sit kvartalsregnskab for Q2 2018, og grundlæggende er det god læsning for koncernens interessenter. Årets andet kvartal bød således på fortsat vækst på fragtfærgeruterne, en stigning i omsætningen på 6 procent og højere indtjening både sammenlagt og ikke mindst i logistikdivision, hvor EBITDA steg 25 procent.

Forventningerne til resten er 2018 er også ganske gode. DFDS regner således med en omsætningsvækst på omkring 10 procent og et uændret interval for EBITDA før særlige poster på mellem 3 og 3,2 mia. kr. (2017: 2,7 mia.).

Alligevel er der uro at spore for den kommende tid. Den politiske og økonomiske situation i Tyrkiet, hvor den lokale valuta, liraen, er faldet markant i værdi de seneste måneder, medfører nemlig at ’usikkerheden knyttet til forventningen [er] højere end sædvanligt’, som det hedder.

Læs også: DSV køber DFDS’ baneløsning mellem Danmark og Italien

Det skyldes opkøbet af det tyrkiske shippingselskab U.N. Ro-Ro i en handel, der ved offentliggørelsen blev sat til 950 mio. euro (knap 7,1 mia. kr.), og som blev endelig gennemført den 7. juni. I Q2-regnskabet fremgår det dog, at man har sænket sine investeringer med 200 mio. kr. ’på grund af primært en lavere købspris for egenkapitalværdien af U.N. Ro-Ro end tidligere forventet’.

Trods usikkerheden er man dog tilfredse med resultatet og ser frem til at spændingerne i landet, der hovedsageligt skyldes den konflikt om udlevering af en præst fra Tyrkiet til USA, som brød ud i starten af juni, aftager.

“Vi er glade for at levere et solidt resultat for andet kvartal. Uanset situationen i Tyrkiet går det fremad med integrationen af de nye færgeruter mellem Europa og Tyrkiet. Vi forventer stadig at komme i mål med integrationen i år. Vi fortsætter endvidere med at forfølge andre muligheder for at vokse og skabe værdi”, siger CEO Niels Smedegaard i regnskabet.

For at sikre kapacitet til fortsat vækst har DFDS i dag bestilt en fragtfærge (ro-ro) yderligere fra det kinesiske skibsværft i Jinling ved udnyttelse af en option opnået ved bestillingen af tidligere færger fra samme skibsværft.

Fragtfærgen er tilsvarende til de fem tidligere bestilte fragtfærger og er ligeledes designet til at transportere 6.700 lanemeter fragt svarende til omkring 450 trailere. Den store fragtkapacitet reducerer enhedsomkostninger samt miljøpåvirkningen pr. transporteret enhed.

-AK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

SCM.dk

Produktdata bliver afgørende for britiske e-handelskunder

SCM.dk

AI-lokkemad åbner nye veje for cyberangreb

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia