Tyrkisk uro giver ridser i godt DFDS-regnskab

Rederiet DFDS’ seneste kvartalsregnskab viser et solidt resultat og fortsat vækst på både fragtfærgeruter og omsætning. Men den ustabile situation i Tyrkiet giver panderynker efter opkøbet af U.N. Ro-Ro tidligere på året.

Opkøbet af U.N. Ro-Ro giver lidt usikkerhed i DFDS' kvartalsregnskab på grund af den ustabile tyrkiske lira. Foto: DFDS.

16.08.2018

SCM.dk

I dag, torsdag d. 16. august, præsenterer det danske rederi og logistikselskab DFDS sit kvartalsregnskab for Q2 2018, og grundlæggende er det god læsning for koncernens interessenter. Årets andet kvartal bød således på fortsat vækst på fragtfærgeruterne, en stigning i omsætningen på 6 procent og højere indtjening både sammenlagt og ikke mindst i logistikdivision, hvor EBITDA steg 25 procent.

Forventningerne til resten er 2018 er også ganske gode. DFDS regner således med en omsætningsvækst på omkring 10 procent og et uændret interval for EBITDA før særlige poster på mellem 3 og 3,2 mia. kr. (2017: 2,7 mia.).

Alligevel er der uro at spore for den kommende tid. Den politiske og økonomiske situation i Tyrkiet, hvor den lokale valuta, liraen, er faldet markant i værdi de seneste måneder, medfører nemlig at ’usikkerheden knyttet til forventningen [er] højere end sædvanligt’, som det hedder.

Læs også: DSV køber DFDS’ baneløsning mellem Danmark og Italien

Det skyldes opkøbet af det tyrkiske shippingselskab U.N. Ro-Ro i en handel, der ved offentliggørelsen blev sat til 950 mio. euro (knap 7,1 mia. kr.), og som blev endelig gennemført den 7. juni. I Q2-regnskabet fremgår det dog, at man har sænket sine investeringer med 200 mio. kr. ’på grund af primært en lavere købspris for egenkapitalværdien af U.N. Ro-Ro end tidligere forventet’.

Trods usikkerheden er man dog tilfredse med resultatet og ser frem til at spændingerne i landet, der hovedsageligt skyldes den konflikt om udlevering af en præst fra Tyrkiet til USA, som brød ud i starten af juni, aftager.

“Vi er glade for at levere et solidt resultat for andet kvartal. Uanset situationen i Tyrkiet går det fremad med integrationen af de nye færgeruter mellem Europa og Tyrkiet. Vi forventer stadig at komme i mål med integrationen i år. Vi fortsætter endvidere med at forfølge andre muligheder for at vokse og skabe værdi”, siger CEO Niels Smedegaard i regnskabet.

For at sikre kapacitet til fortsat vækst har DFDS i dag bestilt en fragtfærge (ro-ro) yderligere fra det kinesiske skibsværft i Jinling ved udnyttelse af en option opnået ved bestillingen af tidligere færger fra samme skibsværft.

Fragtfærgen er tilsvarende til de fem tidligere bestilte fragtfærger og er ligeledes designet til at transportere 6.700 lanemeter fragt svarende til omkring 450 trailere. Den store fragtkapacitet reducerer enhedsomkostninger samt miljøpåvirkningen pr. transporteret enhed.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nullermænd, en af din højteknologiske robots værste fjender

16.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Besøg fra Odense Robotics

16.01.2026PALOMAT

Sponseret

Hvordan skal du optimere din virksomhed i 2026?

16.01.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA Nordic skaber ny rolle med fokus på AMR'er – og lancerer endnu en robotplatform

16.01.2026SCM.dk

Cyberkriminelle stjæler cargo uden at løfte hænderne fra tastaturet

14.01.2026SCM.dk

Maersk ansætter SCM-ekspert som ny direktør for Europa-regionen

12.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Solutions Launches Deal Management

09.01.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra digital indsigt til fleksibel intralogistik

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle