Trolleys fra produktion til detail

En af Europas største aktører inden for blomster og planter har et ønske om at producere og transportere mere bæredygtigt. De tester derfor de nye UNI-TROLL trolleys.

”Vi ser store muligheder for en klimarigtig løsning, hvor vi bruger de samme trolleys fra producent, i lastbilerne og hele vejen ud i butikkerne”, fortæller CEO Søren Bøgede Andersen, UNI-TROLL EUROPE. .

28.07.2020

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Tyske Landgard med sine cirka 3000 medlemsvirksomheder leverer dagligt blomster, frugt og grøntsager i topkvalitet i Tyskland og resten af Europa. Landgard forbinder producenter med detailhandlen, og netop derfor er det interessant med trolleys, der skaber merværdi i hele forsyningskæden. Det kan trolleys fra UNI-TROLL EUROPE, som Landgard netop har testet. 

"For at teste alle funktionaliteter af UNI-TROLL løsningen i praksis udførte vi en test gennem hele værdikæden fra produktion gennem distributører til salgsafdelingen i vores Cash & Carry-forretninger," siger Detlef Rix, chef for Ladungsträger-Logistik ved Landgard.  

Den praktiske test blev udført i tæt samarbejde med UNI-TROLL EUROPE, vognmand Alex Andersen Ølund A/S samt gartnerierne Queen A/S og Rosa Danica A/S.  

”Vores M2 og M3 trolleys er netop udviklet for at skabe værdi i alle led fra producent til detailledet. Derfor har vi set frem til testen,” siger Erling K. Mogensen, R&D manager i UNI-TROLL EUROPE. 

Vil finde nye løsninger
Landgard er som markedsleder i Tyskland interesseret i at udvikle og forbedre løsninger og at finde nye, innovative og bæredygtige løsninger til gartnerbranchen. Formålet med pilotprojektet var at teste UNI-TROLL M2. 

"Det er vigtigt, at vi nu indsamler, registrerer og endeligt evaluerer effekten på den daglige drift og virkningerne af løsningen," siger Johannes Kronenberg, kommerciel direktør for Landgard Blumen & Pflanzen GmbH. 

Fakta

Gartnerklyngen anvender i dag i Europa cirka syv millioner CC/DC-trolleys, og kan der spares bare få minutter per håndtering, vil der være massive muligheder for at investere i en ny og mere tidssvarende pool til glæde for både virksomheder og miljø.

UNI-TROLL EUROPE har udvalgt fem konkrete verdensmål (UN17SDG), som der er fokus på i det fremadrettede arbejde: Mål 8; Anstændige job og økonomisk vækst, Mål 9; Industri innovation og infrastruktur, Mål 12; Ansvarlighed i forbrug og produktion, Mål 13; Klimaindsats og Mål 17; Partnerskaber for handling.

Godt for miljø og bundlinje
”Vi ser store muligheder for en klimarigtig løsning, hvor vi bruger de samme trolleys fra producent, i lastbilerne og hele vejen ud i butikkerne”, fortæller CEO Søren Bøgede Andersen, UNI-TROLL EUROPE.  

UNI-TROLL EUROPE har en vision om en paneuropæisk og tidssvarende standardisering af grundmodulet indenfor gartnerbranchen, som på en økonomisk og bæredygtig måde får mulighed for automatisering og dermed forbedret arbejdsmiljø og billigere logistik. ”Vi er alle nødt til at tage et ansvar for at tænke i bæredygtige løsninger,” siger Søren Bøgede Andersen. 

Men han ved også, at supply chain kan man ikke udvikle alene. ”Vores vision er et bæredygtigt pool-koncept med flere modeller trolleys, som kan anvendes af alle i hele værdikæden. Det vil forbedre arbejdsmiljøet, spare økonomiske ressourcer og være mere bæredygtigt. Derfor er den her positive test hos Landgard en vigtig milepæl”, fortæller han. 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.01.2026SCM.dk

Danske topledere mindre optimistiske - men stadig over gennemsnittet

22.01.2026Descartes

Sponseret

5 tendenser for global handel 2026

20.01.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Hvorfor er forecast, indkøb, lagerstyring og S&OP vækstkritiske?

19.01.2026SCM.dk

SCM Panelet #9: Det er en virkelig god idé at gøre en dyd ud af risikostyring og compliance

16.01.2026SCM.dk

Nyt risikobillede skaber nye opgaver i virksomhederne

09.01.2026SCM.dk

Top 10 supply chain tendenser for 2026

08.01.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Reinventing operations for the AI era - OPEX 26

08.01.2026SCM.dk

Investorer satser på teknologisk transformation i lavvækstøkonomi

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Grundlæggende objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at designe objektorienterede programløsninger for din virksomhed.

Dato

26.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

27.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn