Transportører ruster sig til nye tider

Amazon og andre udenlandske aktører vil snart presse skandinaviske transportører til at være hurtigere og bedre. Det var konklusionen fra paneldebatten ved the Nordic Delivery Conference 2015 i København.

Der var bred enighed om, at det skandinaviske leverandørmarked vil ændre sig - men hvordan var der ikke enighed om ved The Nordic Delivery Conference 2015. Foto: EDI Soft..

18.05.2015

SCM.dk

Nordiske transportører skal ruste sig til nye tider med ændrede forbrugsvaner. Det vurderer flere branchefolk og påpeger, at trends fra Storbritannien og USA også snart vil ramme de nordiske transportører.

Særligt er det Amazons aggressive metoder, der smitter af på hele branchens metoder. Det får blandt andet konkurrenterne til også at tilbyde pakkelevering i weekenden: 

”Amazon presser USA og Storbritannien. Derfor har de længe været foran Norden med hensyn til leveringsservices. Men jeg tror, at det vil ændre sig nu”, sagde CEO i DPD UK, Dwain McDonald ved paneldebatten til The Nordic Delivery Conference 2015 i København. 

Læs også: Københavns Postcenter flytter til Høje Taastrup

DPD har som reaktion fra den hidsige konkurrence derfor også tilbudt levering om søndagen til privatadresser i hele Storbritannien. 

Det hårde pres fra udenlandske aktører, der for alvor kaster sig ind på det skandinaviske marked, ændrer også arbejdsgangen hos de etablerede, nordiske aktører. Hvordan de skal agere på kravet om hurtigere levering, er de dog ikke enige om. 

For eksempel har PostNord for nylig udvidet sit tilbud til også at omfatte lørdagslevering af pakker, forklarer Carsten Dalbo, chef for logistics og e-commerce i PostNord.

”Vi følger forbrugernes efterspørgsel, og lørdagslevering har ikke været efterspurgt før. Derfor lancerer vi det først nu, ” sagde han under debatten ved Nordic Delivery Conference.

Læs også: Nyt projekt tester bagagerums-levering

Andre deltagere var dog ikke enige om, hvorvidt sociale leveringsmetoder som Trunkbird (hvor private kan levere til andre private, red.) udgjorde en trussel eller kunne være et potentielt væksteventyr.

Konferencen blev afholdt i København den 13. maj, hvor mange promintente aktører som DHL, DPD, PostNord og Bring deltog i debatten, mens DR-journalist Mads Steffensen styrede slagets gang.

-JPN

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

19.08.2026PALOMAT

Sponseret

AO Workwear har reduceret omkostninger og øget effektiviteten – det kan du også

17.08.2026KNAPP A/S

Sponseret

SAP® EWM fra KNAPP: Optimer lageret med en integreret WMS- og WCS-løsning

SCM.dk

Ét kølerum skal effektivisere Nemlig.coms dagligvarelogistik

SCM.dk

Arbejdsforhold i levering af e-handelspakker er under stort pres i hele Europa

11.08.2026SCM.dk

Førerløs truck overtager det ’døde’ arbejde

10.08.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

10.08.2026SCM.dk

Carlsberg automatiserer lagerstyring af værnemidler

10.08.2026PALOMAT

Sponseret

USA elsker nordjysk pallestabler

07.08.2026SCM.dk

The Mobile Robot Company vinder international logistikpris

06.08.2026Jungheinrich Danmark A/S

Sponseret

7 ting du skal kontrollere før du køber en brugt truck

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup