Toyota smider 17 mia. i selvkørende biler

Et nyoprettet selskab i Tokyo skal sætte fut i Toyotas udvikling af teknologi til selvkørende biler og varevogne. Investeringen lyder på 17 mia. kr. og målet er 1000 ansatte.

Varevogne som disse kan formentlig se frem til at blive udstyret med selvkørende teknologi, efterhånden som Toyotas nye forskningsselskab på området får gang i udviklingen..

08.03.2018

SCM.dk

Under det mundrette navn Toyota Research Institute-Advanced Development (forkortet TRI-AD) åbner den japanske bilgigant Toyota senere i denne måned et nyt datterselskab, der skal accelerere koncernens arbejde med automatiseret kørsel.

Læs også: Toyota vil hive CO2 (næsten) helt ud af sin værdikæde

Sammen med de to leverandører Aisin og Denso, der begge er en del af Toyota Group, har man indgået en aftale (MoU) om at udvikle fuldt integreret software i produktionskvalitet til selvkørende biler og varevogne.

I alt vil de tre parter investere 300 mia. yen (17 mia. kr.) i projektet, der fra start skal tælle 300 medarbejdere, men inden for en ikke nærmere defineret tidsramme skal nå op på 1000 ansatte. Indtil videre bliver selskabet placeret i Toyotas eksisterende hovedkvarter i Tokyo, men man leder allerede efter passende faciliteter andetsteds i den japanske hovedstad.

James Kuffner bliver CEO for det nye selskab. Foto: Toyota.

Software og big data bliver afgørende
CEO for TRI-AD bliver dr. James Kuffner, der kommer fra en stilling som CTO i Toyotas amerikanske forskningsinstitut, der siden grundlæggelsen i 2016 har arbejdet med automation, kunstig intelligens og robotteknologi.

”Opbygningen af software i produktionskvalitet er en kritisk succesfaktor for Toyotas program for automatiserede kørsel. Selskabets mission er at accelerere softwareudviklingen i en mere effektiv og disruptiv retning, ved at forbedre Toyota Gruppens kompetencer gennem ansættelser af softwareingeniører i verdensklasse”, siger han.

Læs også: Google-ingeniører lancerer selvkørende bil til sidste-kilometer-levering

Toyota peger på, at bilindustrien befinder sig i en æra præget af massive forandringer, hvor softwareudvikling i topklasse og udnyttelsen af big data fra forbundne køretøjer vil være afgørende succeskriterier. Det er i den forbindelse at TRI-AD skal arbejde tæt sammen med den øvrige del af koncernen for at skabe lynhurtige fremskridt på scenen for selvkørende teknologi.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.04.2026GS1 Denmark

Sponseret

Er din virksomhed klar til næste generation af stregkoder?

22.04.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA præsenterer fremtidens emballage på interpack 2026 – hurtig, fleksibel, autonom

SCM.dk

DTU og Fredericia vil udvikle fremtidens energiløsninger

SCM.dk

AI firedobler tempoet i cyberangreb

21.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Ét samlet ERP-setup har givet Mifa bedre flow i forretningen

20.04.2026SCM.dk

AI genkender detaljer og styrker kvalitetskontrol

20.04.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Bilka Odense sætter standarden: Årets hypermarked 2025

17.04.2026Context& A/S

Sponseret

Seminar i Aalborg: Én samlet løsning - en stærkere supply chain

17.04.2026SCM.dk

Flertal af virksomheder kan ikke tåle it-nedbrud

17.04.2026SCM.dk

Ny analyse afslører store cyberrisici i staten

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle