Toyota smider 17 mia. i selvkørende biler

Et nyoprettet selskab i Tokyo skal sætte fut i Toyotas udvikling af teknologi til selvkørende biler og varevogne. Investeringen lyder på 17 mia. kr. og målet er 1000 ansatte.

Varevogne som disse kan formentlig se frem til at blive udstyret med selvkørende teknologi, efterhånden som Toyotas nye forskningsselskab på området får gang i udviklingen..

08.03.2018

SCM.dk

Under det mundrette navn Toyota Research Institute-Advanced Development (forkortet TRI-AD) åbner den japanske bilgigant Toyota senere i denne måned et nyt datterselskab, der skal accelerere koncernens arbejde med automatiseret kørsel.

Læs også: Toyota vil hive CO2 (næsten) helt ud af sin værdikæde

Sammen med de to leverandører Aisin og Denso, der begge er en del af Toyota Group, har man indgået en aftale (MoU) om at udvikle fuldt integreret software i produktionskvalitet til selvkørende biler og varevogne.

I alt vil de tre parter investere 300 mia. yen (17 mia. kr.) i projektet, der fra start skal tælle 300 medarbejdere, men inden for en ikke nærmere defineret tidsramme skal nå op på 1000 ansatte. Indtil videre bliver selskabet placeret i Toyotas eksisterende hovedkvarter i Tokyo, men man leder allerede efter passende faciliteter andetsteds i den japanske hovedstad.

James Kuffner bliver CEO for det nye selskab. Foto: Toyota.

Software og big data bliver afgørende
CEO for TRI-AD bliver dr. James Kuffner, der kommer fra en stilling som CTO i Toyotas amerikanske forskningsinstitut, der siden grundlæggelsen i 2016 har arbejdet med automation, kunstig intelligens og robotteknologi.

”Opbygningen af software i produktionskvalitet er en kritisk succesfaktor for Toyotas program for automatiserede kørsel. Selskabets mission er at accelerere softwareudviklingen i en mere effektiv og disruptiv retning, ved at forbedre Toyota Gruppens kompetencer gennem ansættelser af softwareingeniører i verdensklasse”, siger han.

Læs også: Google-ingeniører lancerer selvkørende bil til sidste-kilometer-levering

Toyota peger på, at bilindustrien befinder sig i en æra præget af massive forandringer, hvor softwareudvikling i topklasse og udnyttelsen af big data fra forbundne køretøjer vil være afgørende succeskriterier. Det er i den forbindelse at TRI-AD skal arbejde tæt sammen med den øvrige del af koncernen for at skabe lynhurtige fremskridt på scenen for selvkørende teknologi.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.06.2026SCM.dk

Opkøb skal styrke AI-sikkerhed

09.06.2026SCM.dk

OT er kritisk for driften – men mangler fortsat strategisk forankring

SCM.dk

Aarhus Havn samler fysisk og digital sikkerhed

SCM.dk

Opkøb skal styrke AI-sikkerhed

08.06.2026nShift

Sponseret

Flügger lægger sin B2B-checkout i hænderne på teamet – ikke udviklerne

08.06.2026SCM.dk

Konference sætter fokus på cybersikkerhed i værdikæder

08.06.2026SCM.dk

AI-agenter kan blive ny handelsport-vagt

08.06.2026Context& A/S

Sponseret

Webinar: Digital sammenhæng skaber bedre handel

08.06.2026SCM.dk

Automation og robotter omdefinerer driftsmodellen

05.06.2026SCM.dk

Fragt: 52 % genindtaster samme data i flere systemer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online