Topleder i containervirksomhed: Vi elsker vores seniorer

Arbejdsgiver må ikke forskelsbehandle på grund af alder og snart heller ikke spørge efter alderen ved ansættelser. Hos Boxit er gennemsnitsalderen på de butiksansatte godt over 50 år, og seniorerne er i høj kurs.

I Boxit i Hjørring er gennemsnitsalderen blandt medarbejderne 76 år. Egon Oldenburg er med sine 73 år den yngste i flokken. Foto: Boxit.

17.05.2022

SCM.dk

Et nyt lovforslag, der kræver en ændring af forskelsbehandlingsloven, vil gøre det forbudt for arbejdsgivere at indhente oplysninger om alderen på ansøgerne til et job. Hos Boxit indrømmer ledelsen imidlertid gerne, at alderen kan have en betydning. I virksomhedens butikker er seniorer nemlig værdsat af både kunder og ledelse.

”For os er det vigtigste altid kompetencerne, men livserfaringen kan godt have noget at sige, når vi taler om de menneskelige kompetencer”, siger COO i Boxit Lars Alkert Andersen og uddyber:

”Vores kunder står ofte i skelsættende situationer, når de skal leje opbevaringsrum. Det kan være det lykkelige nygifte par, der skal flytte i deres første hus, men det kan også være skilsmisser, dødsfald eller tvangsauktioner. Derfor er det vigtigt, at de mennesker, der møder dem hos Boxit, forstår at tale med dem. Det er noget vores livserfarne seniorer er særligt gode til”.

Læs også: Carl Ras vinder inklusionspris for at tage socialt udsatte i beskæftigelse

I Boxit i Hjørring er gennemsnitsalderen blandt medarbejderne 76 år. Egon Oldenburg er med sine 73 år den yngste i flokken, og han agter bestemt ikke at forlade stillingen inden for nærmeste fremtid. Efter en karriere som blandt andet slagteridirektør hos Danish Crown i Hjørring og Danish Meat Company i Vrå, fandt hjørringenseren hurtigt ud af, at det blev for kedeligt at være efterlønner.

”At spille golf er altså ikke grund nok til at stå op om morgenen, selvom jeg elsker det. Det bliver simpelthen bare for kedeligt i længden”, siger Egon Oldenburg, der har stået for driften af Boxit i Hjørring i mere end ti år og ikke har i sinde at forlade jobbet lige foreløbigt.

”Det hænder, at der kommer nogle unge mennesker ind i butikken og søger job, så plejer jeg at sige, at der kun er ét at gøre – holde øje med dødsannoncerne”, griner Egon Oldenburg.

Man kan ikke læse sig til erfaring

Egon Oldenburg stemmer i med ledelsen i Boxit, når det handler om, hvorfor netop seniorer er særligt godt egnet til jobbet.

”I vores alder har vi set en del og prøvet en del. Vi møder folk, der kommer ind med tårer i øjnene og skal have et depotrum akut, og der handler det langt mere om menneskelighed og livsvisdom, end om at stå i en butik og sælge flyttekasser. Det er ikke noget, man kan læse sig til”, siger Egon Oldenburg.

I dag må arbejdsgiverne ikke forskelsbehandle ansøgere eller lønmodtagere ved afskedigelse, forflyttelse, forfremmelse eller med hensyn til løn- og arbejdsvilkår på grund af alder, men informationen om alder er frit tilgængelig. Det vil det nye lovforslag sætte en stopper for, hvis det vedtages, og i så fald træder ændringen i kraft den 1. juli.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.02.2026SCM.dk

Platin: Supply chain bæredygtighed i verdensklasse hos Ahlsell

09.02.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Indkøb er ikke længere en back-office disciplin. - Det er en strategisk ledelsesfunktion.

04.02.2026WITRON Group

Sponseret

Record order intake in the company’s history

03.02.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Forecasting som strategisk ledelsesdisciplin

03.02.2026SCM.dk

Danske virksomheder reagerer på USA’s uforudsigelighed

02.02.2026Inact ApS

Sponseret

2026: Hvorfor klassisk omkostningsoptimering ikke længere er nok

28.01.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Er forecastet jeres mest oversete konkurrenceparameter?

27.01.2026SCM.dk

CEO’erne bekymrer sig om geopolitik og hurtig AI-udvikling

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update - Data Center Region Denmark

Microsoft åbner dansk datacenterregion. Hvad betyder det for din sikkerhed?

Dato

16.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Microsoft åbner dansk datacenter

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og samtidig forstå, hvad Microsofts nye Data Center East betyder for danske virksomheder?

Dato

16.02.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online