Mondelez vil source 100% ansvarlig kakao i 2025

Fødevarevirksomheden Mondelez International, der blandt andet producerer Toblerone, Cadbury og Milka, vil beskytte forretningen fra global opvarmning ved at gå over til til 100 procent bæredygtige kakaobønner. Udfordringen ligger i forsyningskæden.

Hvis kakaoindustrien - og dermed chokoladeindustrien - skal sikres i fremtiden, så skal den bæredygtige forsyningskæde styrkes samtidig med, at der skal fældes færre træer..

07.05.2019

SCM.dk

På nuværende tidspunkt sourcer kæden 43 procent af sin kakao gennem Cocoa Life-programmet, der tilbyder uddannelse til kakaobønderne samt finansiel støtte til produktionen. Dette tal vil virksomheden have op på 100 procent i 2025.

For Mondelez ligger problemet i forsyningskæden:

”Uden en god kilde til kvalitetskakao kan vi ikke have en sund chokoladevirksomhed”, siger Mondelez' CSR-chef, Christine Montenegro McGrath, til CNN Business.

Skovreduktion forværrer kakaolandbruget
Det er hovedsageligt fældning af store skovområder i kakaoproducerende lande som Elfenbenskysten, Ghana og Indonesien, der er skyld i problemerne for kakaoproduktion. Afskovningen forværrer den globale opvarmning og også kakaoplanternes trivsel, da de har brug for skygge.

Mondelez' CEO, Dirk Van de Put, erkender overfor CNN Business, at selskabet på grund af sit store indkøb af kakao formentlig 'har spillet en rolle' ved at bidrage til skovfældning.

"Ikke direkte, men som en konsekvens af, hvordan hele forsyningskæden har udviklet sig", siger han til CNN Business.

Mondelez håber at hjælpe med at stoppe denne cyklus, samtidig med at virksomheden vil sikre adgangen til kakaobønner gennem Cocoa Life.

Programmet fokuserer på at undervise bønderne i bæredygtige praksisser. Herunder skal det hjælpe dem med at rejse penge fra lokale myndigheder til deres lokalsamfund, distribuere skyggetræer og gøre kakaodyrkning til et attraktivt erhverv.

Læs også: Hershey’s klar med handleplaner for bæredygtig kakaoforsyning

Mondelez håber også, at programmet vil tilskynde kakaobønderne til ikke at bruge børnearbejde. Det skal ske gennem forretningsstartup-workshops for kvinder og andre initiativer, der skal forsøge at løfte samfundene ud af fattigdom.

- SDN

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.09.2026SCM.dk

SMV’ernes eksport til Tyskland falder

07.09.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer FTI – AI-løsning til analyse af toldomkostninger og sourcingstrategier

SCM.dk

Lav vandstand presser Europas flodtransport og industri

SCM.dk

Tænk sammenhæng når I automatiserer på lageret

18.08.2026SCM.dk

Lidl hjælper lokale producenter med klimaregnskab og klimamål

13.08.2026SCM.dk

Usynlige AI-agenter vil snart overtage e-indkøb

26.06.2026SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

13.05.2026SCM.dk

Forbrugerkrav presser fødevareproducenter til lokal sourcing

12.05.2026SCM.dk

Told og geopolitik presser pharma-supply chains

04.05.2026SCM.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

AAASCM
Konference
Home Alone – new normal in supply chains

For more than two decades, global supply chains were built on a simple promise: openness, interdependence, and the free flow of goods across borders. We designed value streams based on value sharing — in the belief that together we could grow the pie faster than any of us could independently. That promise is now under siege.

Dato

17.09.2026

Tid

12:30

Sted

Copenhagen Business School, Porcelænshaven

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle