System Transport ruster sig til yderligere vækst med et robotlager fra Element Logic

Logistikvirksomheden System Transport A/S har indgået en aftale med Element Logic Danmark om et AutoStore-robotlager til System Transports lager ved Roskilde.

18.01.2022

SCM.dk

Efter fem års succesrig turnaround investerer logistikvirksomheden System Transport A/S nu for alvor i fremtiden med et AutoStore-robotlager fra Element Logic til virksomhedens lager i Øm ved Roskilde. Aftalen er netop blevet underskrevet, og robotterne rykker efter planen ind i sommeren 2022.

35 lagerrobotter og et lager med plads til 43.000 kasser skal geare System Transport til yderligere vækst - ovenikøbet på en bæredygtig facon, idet ti AutoStore-robotter forbruger cirka samme mængde strøm som én støvsuger.

"Vi kommer til at kunne håndtere flere kunder på færre kvadratmeter hurtigere end i dag. Og så vel at mærke på en miljøvenlig måde", siger Tony Jakobsen, der er adm. direktør og medejer af System Transport A/S, som han købte sig ind i 2017 sammen med Dansk Ejerkapital.

Svært at finde medarbejdere

Siden 2017 har System Transport øget sin omsætning med 80 procent og sin bundlinje med 500 procent og man er i dag én af Danmarks førende tredjepartsleverandører af logistikløsninger inden for blandt andet mode, tekstiler, kosmetik, sportsudstyr og bøger. Alle varegrupper, som er nemme at integrere i et AutoStore-robotlager.

"Den voksende efterspørgsel på både B2C- og e-commerce-løsninger kræver, at vi som virksomhed automatiserer for at kunne følge med. Især i disse tider, hvor vi må erkende, at det er rigtigt svært at finde kvalificeret arbejdskraft", forklarer Tony Jakobsen.

Læs også: Trelleborg automatiserer nyt europæisk servicecenter

Investeringen i de mekaniske lagermedarbejdere skal øge kapaciteten og effektiviteten, men Tony Jakobsen understreger, at den højere automatiseringsgrad ikke bliver på bekostning af den personlige kundeservice, som System Transport er kendt for.

"Det ligger i vores DNA at tilpasse hver enkelt aftale til den specifikke kunde, og det vil vi naturligvis fortsætte med at gøre. Robotlageret giver os til gengæld mulighed for at håndtere større volumener end i dag og sikre en så høj effektivitet som muligt", lyder det fra Tony Jakobsen.

Den første af mange robotter

Installeringen af System Transports robotlager går efter planen i gang til april. Foruden lageret ved Roskilde råder System Transport desuden over et hovedlager i Herning og mindre sites i Taulov, Hornsyld og Køge samt i Poznan i Polen.

"Det er det første AutoStore-robotlager, vi køber, men jeg tør næsten garantere, at det ikke bliver det sidste", siger Tony Jakobsen.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.08.2026SCM.dk

AI forandrer endnu ikke supply chain-modellen - sådan for alvor

13.08.2026SCM.dk

EU vil forenkle reglerne for højrisiko-AI

SCM.dk

Stamdata og transparens: Omkostningerne ved at gøre ingenting er både skjulte og enorme

SCM.dk

ERP-udbyder lancerer værktøj til AI-agenter uden kode

07.08.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Engineer to Order stiller andre krav til ERP

06.08.2026SCM.dk

Missionpharma: AI skal løse forretningsproblemer først

05.08.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Det digitale produktpas - DPP

05.08.2026Lyngsoe

Sponseret

RFID skaber overblik over logistikken på 180.000 m²

05.08.2026SCM.dk

Lyngsoe investerer i portugisisk logistikteknologivirksomhed

27.07.2026GS1 Denmark

Sponseret

PPWR stiller nye krav til emballagedata

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle