Supply chain støtter ikke topledelsens vækstambitioner

Rapport fra Gartner Supply Chain Executive Conference i London: Topledelserne har vækst på agendaen. Men det har supply chain lederne ikke fået øje på endnu. De er ude af trit med topledelsernes dagsorden og mangler erfaring med kunder.

”… nu er det tid til at udvide horisonten og se nærmere på, hvordan supply chain støtter vækst”, siger Mike Burkett, Gartner Group. Foto: Gartner Group..

18.10.2013

SCM.dk

Der er ikke overensstemmelse mellem opfattelsen af supply chains rolle og topledelsens forventninger til dem. Organisationen opfatter ifølge undersøgelse supply chains rolle som skaber af omkostninger og effektivitet. Kun 14 procent opfatter supply chain som vækstskabere. Det viser Gartner Groups Chief Supply Chain Officer Study 2013.

Læs også: Unilever vinder EM i supply chain

Samtidig viser Gartner Groups undersøgelse af administrerende direktørers prioriteter, at de fleste topledelser lige nu satser på vækst – og ikke kun profit eller EBIT. Der er altså tale om, at supply chain ledere er ude af takt med deres egen ledelse.

”Det er næppe noget, der skaber succes for hverken den ene eller anden part. Specielt fordi topledelsen identificerer supply chain som en af nøglerne til at skabe vækst”, lød det fra Mike Burkett, Vice President and Chief of Research, Gartner Group på Gartner Supply Chain Executive Conference den 23.-24. september i London.

Gartner Group havde samlet en stor gruppe supply chain ledere fra hele Europa til deres årlige europæiske supply chain konference. Foto: Gartner Group..

Vækst er topscorer
Gartner Group har bedt 180 topledere i større virksomheder verden over om at liste de tre vigtigste forretningsprioriteter for succes i 2013. Svaret er, at 22 procent peger på vækst som den allervigtigste prioritet. Det er dobbelt så meget som nummer to på listen, der er profit. Sammenlagt peger 41 procent på vækst som del af top tre prioriteter.

Men hvad skal der så til for, at supply chain organisationen kan komme til at gå i takt med topledelsens prioriteter?

”Supply chain organisationer har siden finanskrisen haft naturligt fokus på omkostninger og effektivitet, men nu er det tid til at udvide horisonten og se nærmere på, hvordan supply chain støtter vækst. Det omfatter for eksempel discipliner som udvikling af kunde- og markedsviden som basis for at designe segmenterede forsyningskæder, der sikrer levering af en mere differentieret værdi til de forskellige kundegrupper og –behov”, fortæller Mike Burkett.

<p>”Supply chain organisationer har en stor mulighed i øjeblikket til at demonstrere deres strategiske bidrag til vækst…” </p>

Mike Burkett, Gartner Group

SCM ledere mangler kundeerfaring
Der er ingen tvivl om, at omkostninger og optimal udnyttelse af kapacitet og aktiver fortsat er et hovedfokusområde for supply chain ledere. Men Mike Burkett peger på, at, hvis supply chain lederen gerne vil være helt i overensstemmelse med topledelsens agenda, er det nødvendigt at formulere en klar strategi for, hvordan forsyningskæden understøtter vækst.

Supply chain bør blive opfattet som en ligeværdig partner på linie med salg, marketing og produktudvikling i arbejdet med at differentiere produkter og serviceydelser fra konkurrenter, og bør også blive opfattet som en aktiv partner i arbejdet med at drive vækst. Men det kan være og er en stor udfordring for de fleste supply chain ledere, som ofte mangler erfaring med og indsigt i at arbejde tæt med kunder og markeder.

Støtte til strategisk vækst
”Supply chain organisationer har en stor mulighed i øjeblikket til at demonstrere deres strategiske bidrag til vækst ved at levere unikke ”pakker” af produkter og serviceydelser og proaktivt indgå i en dialog med resten af forretningen for at bidrage til at bryde igennem på nye vækstmarkeder”, fortæller Mike Burkett.

Læs også: Apple vinder VM i SCM for sjette år i træk

Gartner Groups undersøgelser viser, at 55 procent af toplederen vil øge investeringen i nye produkter i 2013, mens kun fire procent planlægger at neddrosle.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

18.09.2025Bureau Veritas

Sponseret

”Det er en stor tryghed”

16.09.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Toyota Material Handling Danmark certificeret i LEAN Service Excellence

16.09.2025SCM.dk

Hvordan håndterer du bedst muligt de gigastore mængder data i forsyningskæden?

15.09.2025Inact ApS

Sponseret

Hans Følsgaard reducerer lageret med 30 millioner kroner

10.09.2025SCM.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

04.09.2025SCM.dk

Billigere dagligvarer og mere inspiration online

04.09.2025SCM.dk

Sådan forbedrer I resiliens i forsyningskæden i en forstyrret verden

02.09.2025Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-løsning til mere effektiv screening af handelspartnere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
Risikostyring af informationssikkerhed i den finansielle sektor

På dette diplomkursus får du inspiration til, hvordan ISO/IEC 27005-standarden kan anvendes ift. de krav, DORA stiller til styring af digitale risici herunder etablering af en samlet risikostyringsramme.

Dato

23.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn