Scania og Ericsson i samarbejde om grøn transportteknologi

Lastbilproducenten Scania og techvirksomheden Ericsson har slået sig sammen for at forbedre effektiviteten og dermed bæredygtigheden i transporten ved hjælp af forbundne køretøjer.

Scania har testet kommunikationsudstyr på sine lastbiler i et par. Et nyt samarbejde med Ericsson skal accelerere udviklingen på området. Foto: Scania Group.

03.03.2016

SCM.dk

Den store teknologi- og telekommunikationsmesse Mobile World Congress er netop slut i Barcelona, og blandt de mange nye tiltag, idéer og gadgets, der blev lanceret, var et nyt samarbejde, der skal forbedre transporteffektiviteten i lastbilsektoren.

Læs også: Scania på den grønne vej

I et rent svensk partnerskab har lastbilproducenten Scania og teknologivirksomheden Ericsson nemlig offentliggjort et fælles researchkoncept for kommunikation på 5G-netværk. Formålet er at accelerere udviklingen inden for forbundne enheder i transportbranchen og dens infrastruktur.

Transportindustrien er generelt et af de områder, hvor fremskridtene inden for connectivity og Internet of Things hurtigst vinder indpas, fordi de potentielle gevinster er så åbenlyse. Trådløs kommunikation mellem lastbiler eller andre køretøjer vil således gøre det muligt for dem køre tættere sammen i konvojer, da computere overtager styringen af bilerne og lader dem ’reagere’ mere eller mindre øjeblikkeligt på eksempelvis forhindringer på vejen.

Fordelene er højere effektivitet, mindre vindmodstand og derfor lavere brændstofforbrug og mindre udledning af CO2. Derudover vil det blive muligt at udnytte pladsen på vejene bedre, ligesom sikkerheden vil blive forbedret.

Mere bæredygtig og sikker transport
Konkret har Scania arbejdet og lavet forsøg med konvojkørsel (platooning) i et par år. Ifølge senioringeniør og road train-ekspert hos Scania R&D, Assad Alam, så kan den nye 5G-teknologi yderligere styrke mulighederne, og peger på de løsninger, Scania og Ericsson allerede har fremvist, der bl.a. tillader redundans og dermed øger sikkerheden.

”Det koncept vi præsenterer nu er et reelt alternativ til de eksisterende kommunikationsteknologier. Vi har tidligere arbejdet med den nuværende teknologi, der kommunikerer via basestationer, men med den nye mobilteknologi, der ’snakker’ sammen fra enhed til enhed, kan de enkelte biler kommunikere direkte med hinanden. Det åbner op for nogle nye optimeringsmuligheder og mere sofistikeret planlægning, hvilket vil højne effektiviteten og gøre transporten mere bæredygtig”, siger Assad Alam i en pressemeddelelse, og bliver bakket op af samarbejdspartneren:

”Set i lyset af de enorme fordele er vi overbevist om, at køretøj-til-køretøj-kommunikationsløsninger vil blive implementeret af transportoperatører i alle brancher. Det at adressere udfordringerne forbundet med voksende volumener inden for både passager- og godstransport ved hjælp af forbedret kommunikation, kan bidrage til bedre logistikeffektivitet og en reduceret miljøpåvirkning”, siger head of automotive hos Ericsson, Claes Herlitz, til Yahoo Finance.

Læs også: Serieproduceret selvkørende lastbil testet på offentlig vej

Scania investerer i forvejen i udviklingen på dette område. Allerede i dag har næsten 200.000 af selskabets lastbiler således indbyggede computere, der sender trådløse informationer til flådestyringssystemer og værkstæder.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.04.2026Global AGV

Sponseret

Da Rip, Rap og Rup fik nye kolleger fik SKY-LIGHT højere sikkerhed og hurtig payback

08.04.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Sikkerhed på lageret som konkurrenceparameter

SCM.dk

Ændring af æggebakker reducerer plastforbrug markant

SCM.dk

Containerrederi positionerer skibe ved Hormuzstrædet efter våbenhvile

27.03.2026SCM.dk

Ny direktør i EAB Lagerindretning skal styrke salget i Danmark

25.03.2026Antalis A/S

Sponseret

End-of-line: Den oversete flaskehals i moderne lagerdrift

24.03.2026TECSYS A/S

Sponseret

AI i hospitalslogistik kræver styr på data før gevinster kan realiseres

23.03.2026SCM.dk

Zalando og Nomagic løser modebranchens skokasse-udfordring med AI-robotter

17.03.2026SCM.dk

MIT og Mecalux lancerer AI-simulator til lageroptimering

13.03.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K