Scania og Ericsson i samarbejde om grøn transportteknologi

Lastbilproducenten Scania og techvirksomheden Ericsson har slået sig sammen for at forbedre effektiviteten og dermed bæredygtigheden i transporten ved hjælp af forbundne køretøjer.

Scania har testet kommunikationsudstyr på sine lastbiler i et par. Et nyt samarbejde med Ericsson skal accelerere udviklingen på området. Foto: Scania Group.

03.03.2016

SCM.dk

Den store teknologi- og telekommunikationsmesse Mobile World Congress er netop slut i Barcelona, og blandt de mange nye tiltag, idéer og gadgets, der blev lanceret, var et nyt samarbejde, der skal forbedre transporteffektiviteten i lastbilsektoren.

Læs også: Scania på den grønne vej

I et rent svensk partnerskab har lastbilproducenten Scania og teknologivirksomheden Ericsson nemlig offentliggjort et fælles researchkoncept for kommunikation på 5G-netværk. Formålet er at accelerere udviklingen inden for forbundne enheder i transportbranchen og dens infrastruktur.

Transportindustrien er generelt et af de områder, hvor fremskridtene inden for connectivity og Internet of Things hurtigst vinder indpas, fordi de potentielle gevinster er så åbenlyse. Trådløs kommunikation mellem lastbiler eller andre køretøjer vil således gøre det muligt for dem køre tættere sammen i konvojer, da computere overtager styringen af bilerne og lader dem ’reagere’ mere eller mindre øjeblikkeligt på eksempelvis forhindringer på vejen.

Fordelene er højere effektivitet, mindre vindmodstand og derfor lavere brændstofforbrug og mindre udledning af CO2. Derudover vil det blive muligt at udnytte pladsen på vejene bedre, ligesom sikkerheden vil blive forbedret.

Mere bæredygtig og sikker transport
Konkret har Scania arbejdet og lavet forsøg med konvojkørsel (platooning) i et par år. Ifølge senioringeniør og road train-ekspert hos Scania R&D, Assad Alam, så kan den nye 5G-teknologi yderligere styrke mulighederne, og peger på de løsninger, Scania og Ericsson allerede har fremvist, der bl.a. tillader redundans og dermed øger sikkerheden.

”Det koncept vi præsenterer nu er et reelt alternativ til de eksisterende kommunikationsteknologier. Vi har tidligere arbejdet med den nuværende teknologi, der kommunikerer via basestationer, men med den nye mobilteknologi, der ’snakker’ sammen fra enhed til enhed, kan de enkelte biler kommunikere direkte med hinanden. Det åbner op for nogle nye optimeringsmuligheder og mere sofistikeret planlægning, hvilket vil højne effektiviteten og gøre transporten mere bæredygtig”, siger Assad Alam i en pressemeddelelse, og bliver bakket op af samarbejdspartneren:

”Set i lyset af de enorme fordele er vi overbevist om, at køretøj-til-køretøj-kommunikationsløsninger vil blive implementeret af transportoperatører i alle brancher. Det at adressere udfordringerne forbundet med voksende volumener inden for både passager- og godstransport ved hjælp af forbedret kommunikation, kan bidrage til bedre logistikeffektivitet og en reduceret miljøpåvirkning”, siger head of automotive hos Ericsson, Claes Herlitz, til Yahoo Finance.

Læs også: Serieproduceret selvkørende lastbil testet på offentlig vej

Scania investerer i forvejen i udviklingen på dette område. Allerede i dag har næsten 200.000 af selskabets lastbiler således indbyggede computere, der sender trådløse informationer til flådestyringssystemer og værkstæder.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

19.11.2025SCM.dk

Verdens første elektriske 4x4 RoRo-traktor klar til havnene

19.11.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Digitalt overblik gav Sydkystens Automatik kontrol over materialeforbruget

16.11.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

14.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

Er dit lager klar til Black Friday? Her er de kritiske punkter, der kræver fokus nu

13.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

5 fordele ved lagerautomation

13.11.2025Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

13.11.2025ECK – Ejnar C. Kjeldsen A/S

Sponseret

RFID behøver ikke være kompliceret

11.11.2025SCM.dk

Nordjyllands lagerlokaler bliver hurtigt lejet ud i takt med lavt nybyggeri

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden DS 21001:2025 - Ledelsessystemer for jernbanesikkerhed

Standarden DS 21001 for jernbanesikkerhed er blevet opdateret og udkommer nu i en 2025-version. På dette 1-dagskursus præsenteres den nye standard og de væsentligste forskelle til versionen fra 2020

Dato

20.11.2025

Sted

Banedanmark, Lumbyesvej 34, 7000 Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 - Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia