PostNord skifter topchef - der skal mere fart på omstillingen

Håkon Ericsson er blevet fyret og Annemarie Gardshol udpeget som ny konstitueret koncernchef i PostNord. Det trængte postselskab vil fokusere på et højt omstillingstempo for at kunne overleve i en konkurrencepræget branche, hvor brev- og pakkemarkedet gennemgår store forandringer.

Annemarie Gardshol er nu konstitueret koncernchef i PostNord. Hun tiltræder stillingen efter Håkon Ericsson, der er blevet fyret som et led af postgigantens omstillingsstrategi. Foto: PostNord..

09.04.2019

SCM.dk

Brev- og pakkemarkedet gennemgår store forandringer. Det svensk-danske postselskab PostNord har brug for at omstille sig fra faldende brevmængder til et voksende pakkemarked. Derfor har bestyrelsen valgt at udskifte på ledelsesniveau.

Læs også: Danmark bag nyt stort PostNord-underskud

Den nu tidligere koncernchef Håkon Ericsson har derfor fået en fyreseddel. Han bliver med øjeblikkelig virkning erstattet af den hidtidige chef for PostNord Sverige, Annemarie Gardshol.

”Tempoet i PostNords omstillingsarbejde er som følge af accelererende markedsændringer nødt til at stige endnu mere”, siger Christian Jansson, bestyrelsesformand i PostNord, og fortsætter:

”Samtidig skal der fokuseres endnu mere på kernevirksomheden i de enkelte lande, fordi det er afgørende for at kunne opfylde kundernes behov og sikre langsigtet lønsomhed. Bestyrelsen og Håkan Ericsson er derfor i fællesskab nået frem til, at tiden er inde til et nyt lederskab i PostNord”.

Den tidligere CEO i PostNord, Håkon Ericsson, er blevet fyret efter at have siddet på stillingen siden 2013. Foto: PostNord..

Svensk CEO-kvinde skal lede omstillingen
Annemarie Gardshol tiltræder som konstitueret koncernchef i dag. Hun fortsætter samtidig i sin nuværende stilling som administrerende direktør i PostNord Sverige.

”Den nye ledelse vil nu meget hurtigt i samarbejde med bestyrelsen udarbejde en plan for gennemførelse af de nødvendige omstillinger. Det er vores ambition at fortsætte med at styrke vores førende position i Norden”, hun.

Derudover bliver ledelsesgruppen ændret med en ny konstitueret CFO, Lena Larsson, som har arbejdet som Head of Group Business Control, fordi den nuværende CFO, Gunilla Berg, også forlader organisationen.

”Gunilla Berg har ydet en vigtig indsats i PostNord i en periode, der var kritisk for virksomheden, og PostNord takker hende for hendes store indsats”, siger Christian Jansson.

Læs også: ’Nærbokse’ skal sikre nemmere afhentning af PostNord-pakker i Danmark

Bestyrelsen indleder nu en bred rekrutteringsproces med det mål at have fundet en ny permanent koncernchef og CFO senest ved årsskiftet.

- SDN

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Descartes

Sponseret

Europa under pres fra toldkaos og geopolitik

23.02.2026SCM.dk

Tidligere MI6-chef advarer danske topledere mod skjulte trusler

20.02.2026SCM.dk

Kunstig intelligens ændrer kompetencebehov i organisationer

19.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Nyt liv til Hedensted Apotek – og store ambitioner for fremtiden

19.02.2026SCM.dk

Ny undersøgelse spår vækst trods usikre tider

18.02.2026Inact ApS

Sponseret

Modenhed er den nye konkurrencefordel

18.02.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Eksklusivt Management Roundtable - Supply Chain som vækstmotor

17.02.2026Slimstock Nordic

Sponseret

AI i supply chain: Fra operationel støtte til strategisk ledelsesværktøj

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Brewing AI at Scale: Inside Carlsberg’s Copilot Project

What does it take to embed Copilot into the core of a global organisation and move beyond pilots into real, lasting change?

Dato

26.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

03.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK