PostNord og SwipBox vil lave intelligente pakkebokse i Sverige

Batteridrevne, bluetooth-styrede pakkebokse udviklet af SwipBox har allerede gjort sit indtog på det danske og det norske marked. Nu tager PostNord Sverige og Swipbox det næste store skridt og begynder at afprøve boksene i Sverige.

Fordi pakkeboksene betjenes via Bluetooth, kan hver enkelt boks åbnes med PostNords app, både fra kurererne og brugernes telefoner. Foto: SwipBox..

01.07.2020

SCM.dk

Det betyder, at SwipBox-løsningen vil have bredt sig over hele Skandinavien.

Helena Sjöberg, Last Mile Business Developer hos PostNord, glæder sig til at søsætte projektet i Sverige:

”Fordi pakkeboksene betjenes via Bluetooth, kan hver enkelt boks åbnes med PostNords app, både fra kurererne og brugernes telefoner. Vi oplever en enorm efterspørgsel på nye last mile-løsninger, og derfor er vi glade for at kunne begynde at afprøve dette koncept. Pakkeboksene er en god tilføjelse til vores eksisterende leveringsløsninger, og vi er spændte på at se, hvordan markedet reagerer”, siger hun.

Gør det lettere at shoppe
SwipBox har udviklet de app-styrede pakkebokse, der er batteridrevne og er nemme at installere, fordi der ikke er brug for en udefrakommende energikilde eller en internetforbindelse.

”Vi er glade for at introducere dette nye last mile-system til PostNord og til de svenske borgere, og vi er ikke i tvivl om, at løsningen vil gøre livet lettere for svenskerne. Jeg er også meget stolt af at kunne bekendtgøre, at vores løsning nu er repræsenteret i hele Skandinavien”, siger SwipBox-grundlægger Allan Kaczmarek.

PostNord Sverige vil, under pilotperioden i Stokholm, være den eneste kurér, der leverer pakker til pakkeboksene. Boksene vil blive evalueret løbende i testperioden, og hvis projektet viser sig at være en succes, vil flere pakkebokse blive sat op rundt omkring i landet.

Læs også: Nu opsætter PostNord sine Nærbokse i hele landet

Teknologien er allerede blevet afprøvet i Norge og Danmark.

- SMF

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

18.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Nyt butiksgulv dæmper støj fra intern transport

SCM.dk

Bring øger pakkevolumen med 16 procent

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup