Pap tager over for plast i Zalandos emballage

Inden 2023 vil Zalando have udfaset al brugen af engangsplastik. Som led i den udvikling går e-handelsgiganten i løbet af det næste år over til at bruge FSC-certificeret papir og genbrugspapir i sin emballage frem for den genanvendte plast, der ellers er blevet brugt.

Målet er at udskifte alle plastposer med papirposer inden udgangen af første kvartal 2022. Foto: Zalando.

03.08.2021

SCM.dk

I 2020 brugte tyske Zalando 53.000 ton emballagemateriale. På grund af virksomhedens grønne indsats de seneste år formåede Zalando at have 87 procent af de 53.000 ton komme fra genbrugte materialer, mens 99 procent af deres emballage i 2020 var genanvendeligt.

Men nu tager nethandelsgiganten endnu et skridt på vejen mod en cirkulær virksomhedsdrift ved at udfase brugen af plast i deres emballage. Målet er at udskifte alle plastposer med papirposer inden udgangen af første kvartal 2022.

Læs også: Dansk retursystem for emballage kommer et skridt tættere på

”Vi ser konstant på nye, mere bæredygtige materiale-alternativer og metoder til at gøre vores emballage kvalificeret til cirkulære systemer. Bæredygtighed har ingen målstreg. Vi kan altid forbedre og udfordre os selv. Derfor udvikler vi konstant nye emballagealternativer, der giver den bedst mulige beskyttelse af varerne og samtidig lever op til vores bæredygtighedskrav”, siger Masood Choudhry, der er vicepræsident for logistik hos Zalando, i en pressemeddelelse.

Overgangen til genanvendeligt pap betyder også, at kunder fremover modtager deres varer i brune papkasser i stedet for de traditionelt hvide kasser, som Zalando-kunder ellers er vant til. De brune papkasser er stadig lavet af 100 procent genbrugspap, vandbaseret blæk og lim lavet af vegetabilsk stivelse, ligesom de hvide var.

Læs også: Ny tendens: Flere og flere brands tilføjer CO2-info på deres emballage

Den nye emballage bliver indført i alle 20 lande, hvor modevirksomheden opererer, efter at være blevet testet i tre måneder i Sverige med gode resultater.

Zalando er dog ikke færdig med at udvikle emballage til fremtiden, fremhæver Masood Choudhry. Allerede nu er virksomheden i gang med et eksperiment til sine secondhand varer, som måske vil blive leveret i emballage lavet af 30 procent græs i fremtiden.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

29.10.2025SCM.dk

Miljømærkede indkøb vokser markant blandt danske virksomheder

14.10.2025SCM.dk

8 ud af 10 forbrugere vil gerne købe grønt – men tre benspænd står i vejen

09.10.2025SCM.dk

Ny dansk digital løsning vil lette styringen af international fragt

30.09.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Dymak digitaliserer global sourcing med fine resultater og bedre dataintegration

12.09.2025SCM.dk

EU vil rydde op i udbudsmarkedet: Lav pris må ikke være altafgørende

11.09.2025SCM.dk

Ny IT-platform skal give installatører overblik over indkøb og rabatter

03.09.2025SCM.dk

Der er råstoffer for milliarder i europæernes skuffer

18.08.2025SCM.dk

Ny rapport: Børnearbejde falder markant og flere børn kommer i skole verden over

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

11.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

11.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn