På trods af investeringer er firmaers tiltro til egen IT-sikkerhed stadig lav

82% af virksomheder er bekymret for, om deres nuværende databeskyttelsesløsning er nok. 62% frygter, at deres systemer ikke kan håndtere mål- og ransomware. 67% mener ikke, at de kan gendanne kritisk data, hvis de bliver angrebet. Usikkerheden omkring IT-sikkerhed er stor i erhvervslivet, viser ny undersøgelse fra Dell Technologies.

74 procent af adspurgte it-ansvarlige mener, at deres virksomhed er mere udsat i forhold til datatab på grund af hjemmearbejde. Det er på trods af, at mange firmaer har investeret i databeskyttelse under coronanedlukningerne. Billede: 123RF.

08.10.2021

SCM.dk

På blot fire år er mængden af data, som virksomheder håndterer, tidoblet fra 1,45 petabyte i 2016 til 14,6 petabyte i 2020. Det fortæller Dell Technologies’ seneste Global Data Protection Index-rapport, som udkom i september. Det stiller højere krav til databehandlingen, især når virksomheder samtidig implementerer nye teknologier som cloudservere, kubernetes containere, kunstig intelligens og maskinlæring.

Læs også: Bredt politisk flertal styrker dansk cyberforsvar

Ifølge de 1.000 adspurgte it-ansvarlige i undersøgelsen er manglen på databeskyttelsesløsninger til nye teknologier er i top-3 over udfordringer hos virksomhederne, mens 63 procent svarer, at teknologi udgør en risiko for deres databeskyttelse.

Usikre nedlukninger

Indenfor det seneste år har 45 procent af virksomhederne oplevet uventet nedetid på systemerne, men 30 procent fortæller, at de har oplevet datatab. Men det er næsten det dobbelte antal firmaer, som ikke har tiltro til sine egne IT-sikkerhedssystemer.  

Undersøgelsen viser, at 82 procent af de adspurgte virksomheder er bekymrede for, om deres nuværende databeskyttelsesløsninger kan sikre dem mod fremtidens udfordringer og forandringer. Samtidig svarer 62 procent, at de er usikre på om deres virksomheds sikkerhedssystemer er i stand til at håndtere truslerne fra mal- og ransomware.

Læs også: Hjemmekontorer udfordrer virksomheder på IT-sikkerheden

Til det kommer, at 74 procent er enige i, at de er mere eksponeret for datatab som resultat af hjemmearbejde, som har været meget udbredt under de coronaforårsagede nedlukninger.

“Virksomhederne har et øget fokus på cybersikkerhed, og vi ved, at mange satte alle sejl ind for at skabe bedre sikkerhed under sundhedskrisen – særligt i forbindelse med hjemmearbejde. Derfor er det overraskende, at virksomhederne ikke har mere tiltro til deres sikkerhedsløsninger,” fortæller Michael Berg, der er Advisory System Engineer hos Dell Technologies Danmark.

Altødelæggende datatab

I undersøgelsen har to ud af tre virksomheder vurderet, at de kan gendanne deres kritiske data, hvis de bliver udsat for et angreb.

“Vores undersøgelse viser dermed også, at der er mange facetter i udfordringen af databeskyttelse. Data er for mange virksomheder et konkurrenceparameter, og det kan være altødelæggende, hvis data ikke kan genoprettes efter et cyberangreb. Derfor kræver det en massiv indsats hos virksomhederne, hvis de skal sikre deres data, men også overholde gældende lovgivning som for eksempel GDPR,” afslutter Michael Berg.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.05.2026SCM.dk

Automatisering handler om produktivitet, AI og samarbejdende robotter

28.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Ny teknologi giver Jensen Cykler mere fart og færre fejl i butikken

SCM.dk

Betalt exit fra Hormuz kan blive dyrt

SCM.dk

Elektrificering skal beskytte mod energikriser

25.05.2026SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste elnettet

25.05.2026SCM.dk

Forskning skal løfte SMV’ers cybersikkerhed

22.05.2026SCM.dk

Nyt partnerskab skal hjælpe SMV’er med AI og bæredygtighed

22.05.2026Descartes

Sponseret

Descartes sætter AI-agenter i arbejde - 435.000 nye chauffører koblet på i rekordfart

22.05.2026SCM.dk

Ledere bruger AI bredt men mangler kompetencer

20.05.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KR AGILUS ultra-dæksel skal have en låg last og tilbyde fleksibel anvendelighed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.06.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

02.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Odense