Ordreboom for dansk mejeriteknologi
Forbruget af mejeriprodukter i Asien stiger markant.
Nu-Con har en meget stærk markedsposition både indenfor mejeri og andre fødevareapplikationer, så vi vil helt klart styrke vores kombinerede markedsposition, siger administrerende direktør Anders Wilhjelm fra GEA Process Engineering. .
Mejerier over hele verden styrker produktionsapparatet med teknologi fra blandt andet danske Gea Process Engineering. Ingeniørvirksomheden opnåede i første kvartal af 2011 en samlet ordreindgang på 3 milliarder kroner – en stigning på næsten 20 % sammenlignet med samme kvartal året før. Væksten kommer især fra de nye vækstøkonomier i Asien.
For at styrke sin position på det asiatiske marked har GEA Process Engineering offentliggjort opkøb af det New Zealandske selskab Nu-Con Ltd. som er en af verdens førende virksomheder inden for udvikling og installation af pulverhåndteringssystemer og fyldelinjer.