Ny undersøgelse: Danske virksomheder dumper i datastrategi

Kunstig intelligens er for tiden det hotteste buzzword hos danske virksomheder, men ifølge en dataekspert er virksomhederne slet ikke klar til at anvende de nyeste teknologier. Nye tal viser, at blot hver femte virksomhed har en strategi for deres data.

Danmark har i mange år nydt status som et digitalt foregangsland; men nye tal fra projektet DataForBusiness viser dog et helt andet og mere nedslående billede. Foto: PR..

13.08.2020

SCM.dk

Nye tal fra projektet DataForBusiness, der er sat i verden af et samarbejde mellem Dansk Industri, CBS og Alexandra Instituttet og Teknologisk Institut for at øge danske virksomheders evne til at anvende egne data, viser dog et helt andet billede.

Blot 20 procent af de deltagende virksomheder har i høj eller meget høj grad en konkret strategi for deres dataanvendelse. Til spørgsmålet om virksomheden bliver drevet på basis af data frem for mavefornemmelse, svarer kun 27 procent i høj eller meget høj grad.

"Undersøgelsen fra DataForBusiness viser med tydelighed, at danske virksomheder skal droppe luftkastellerne om at eksperimentere med kunstig intelligens, og i stedet implementere basal databehandling i forretningen. Det handler simpelthen om at lære at kravle, før man løber et maraton, og de fleste virksomheder er ikke engang et sted, hvor de har en holdning til deres data", siger Peter Wiese, der er medindehaver af konsulentvirksomheden Viteco.

Viteco hjælper nogle af landets største selskaber og institutioner med at med at bruge deres data aktivt og som en strategisk del af forretningen. Viteco hjælper samtidig DataForBusiness med at vurdere og analysere danske virksomheders evne til at anvende data. Det er disse vurderinger, undersøgelsen bygger på.

Forretning frem for interesse
Ifølge Peter Wiese spilder mange virksomheder masser af penge på at lave datahobbyprojekter ud fra interesse og nysgerrighed i de nyeste teknologiske muligheder frem for at iværksætte datatiltag ud fra regulære forretningsmål.

"Som håndværker inden for databehandling synes jeg, at de fancy buzzwords stjæler for meget opmærksomhed. Det giver måske et kick at være med på de nyeste trends, men i virkeligheden er det et fåtal af virksomheder, der kan have gevinst af at arbejde videre i det spor. Alle andre burde træffe en forretningsmæssig beslutning om, hvordan de vil udvikle deres virksomhed og efterfølgende bruge data til at nå det mål", forklarer Peter Wiese.

Han mener, at virksomheder som første skridt skal skabe overblik over data og få dem struktureret og samlet, så de er tilgængelige og brugbare, hvilket underbygges af tallene fra DataForBusiness.

Deltagerne bliver bedt om at vurdere kvaliteten af egne datasæt, og på en skala fra 1 til 10 giver 62 procent egne data karakteren 6 og derunder.

Undersøgelsen fra DataForBusiness viser også, at det er de færreste organisationer, der har en medarbejder, som er ansvarlig for data. Kun 15 procent af virksomhederne svarer i høj eller meget høj grad til spørgsmålet om, hvorvidt der er etableret master data management.

Læs også: Kunstig intelligens i drift tjener hurtigt sig selv hjem

"Et typisk problem, vi oplever i erhvervslivet, er, at ledelsen placerer store og komplekse dataopgaver nede i it-afdelingen, som så skal udføre dem sideløbende med alle deres normale arbejdsopgaver. Det svarer til, at skolen beder pedellen bygge en ny idrætshal. Og netop derfor strander alt for mange gode intentioner i arbejdsbunkerne. Hyr i stedet eksperter, der har redskaberne og viden til hurtigt at få styr på data", opfordrer Peter Wiese.

- SMF

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

SCM.dk

DTU: Oversvømmelser kan koste milliarder

SCM.dk

Dokumentar: Narkogangstere har bestukket Maersk-ansatte

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

18.05.2026SCM.dk

God ledelse gør kriser til en konkurrencefordel

14.05.2026SCM.dk

Månedens udfordring: Uforudsigelige omverdens-vilkår er den største trussel

13.05.2026SCM.dk

EU-Parlamentet vil skabe tydeligere regler for mobile chauffører

05.05.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.06.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

02.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense