Ny undersøgelse: Danske virksomheder dumper i datastrategi

Kunstig intelligens er for tiden det hotteste buzzword hos danske virksomheder, men ifølge en dataekspert er virksomhederne slet ikke klar til at anvende de nyeste teknologier. Nye tal viser, at blot hver femte virksomhed har en strategi for deres data.

Danmark har i mange år nydt status som et digitalt foregangsland; men nye tal fra projektet DataForBusiness viser dog et helt andet og mere nedslående billede. Foto: PR..

13.08.2020

SCM.dk

Nye tal fra projektet DataForBusiness, der er sat i verden af et samarbejde mellem Dansk Industri, CBS og Alexandra Instituttet og Teknologisk Institut for at øge danske virksomheders evne til at anvende egne data, viser dog et helt andet billede.

Blot 20 procent af de deltagende virksomheder har i høj eller meget høj grad en konkret strategi for deres dataanvendelse. Til spørgsmålet om virksomheden bliver drevet på basis af data frem for mavefornemmelse, svarer kun 27 procent i høj eller meget høj grad.

"Undersøgelsen fra DataForBusiness viser med tydelighed, at danske virksomheder skal droppe luftkastellerne om at eksperimentere med kunstig intelligens, og i stedet implementere basal databehandling i forretningen. Det handler simpelthen om at lære at kravle, før man løber et maraton, og de fleste virksomheder er ikke engang et sted, hvor de har en holdning til deres data", siger Peter Wiese, der er medindehaver af konsulentvirksomheden Viteco.

Viteco hjælper nogle af landets største selskaber og institutioner med at med at bruge deres data aktivt og som en strategisk del af forretningen. Viteco hjælper samtidig DataForBusiness med at vurdere og analysere danske virksomheders evne til at anvende data. Det er disse vurderinger, undersøgelsen bygger på.

Forretning frem for interesse
Ifølge Peter Wiese spilder mange virksomheder masser af penge på at lave datahobbyprojekter ud fra interesse og nysgerrighed i de nyeste teknologiske muligheder frem for at iværksætte datatiltag ud fra regulære forretningsmål.

"Som håndværker inden for databehandling synes jeg, at de fancy buzzwords stjæler for meget opmærksomhed. Det giver måske et kick at være med på de nyeste trends, men i virkeligheden er det et fåtal af virksomheder, der kan have gevinst af at arbejde videre i det spor. Alle andre burde træffe en forretningsmæssig beslutning om, hvordan de vil udvikle deres virksomhed og efterfølgende bruge data til at nå det mål", forklarer Peter Wiese.

Han mener, at virksomheder som første skridt skal skabe overblik over data og få dem struktureret og samlet, så de er tilgængelige og brugbare, hvilket underbygges af tallene fra DataForBusiness.

Deltagerne bliver bedt om at vurdere kvaliteten af egne datasæt, og på en skala fra 1 til 10 giver 62 procent egne data karakteren 6 og derunder.

Undersøgelsen fra DataForBusiness viser også, at det er de færreste organisationer, der har en medarbejder, som er ansvarlig for data. Kun 15 procent af virksomhederne svarer i høj eller meget høj grad til spørgsmålet om, hvorvidt der er etableret master data management.

Læs også: Kunstig intelligens i drift tjener hurtigt sig selv hjem

"Et typisk problem, vi oplever i erhvervslivet, er, at ledelsen placerer store og komplekse dataopgaver nede i it-afdelingen, som så skal udføre dem sideløbende med alle deres normale arbejdsopgaver. Det svarer til, at skolen beder pedellen bygge en ny idrætshal. Og netop derfor strander alt for mange gode intentioner i arbejdsbunkerne. Hyr i stedet eksperter, der har redskaberne og viden til hurtigt at få styr på data", opfordrer Peter Wiese.

- SMF

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.03.2026SCM.dk

Iran-krigen rammer både sø, luft og energi

04.03.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Circularity is a competitive edge. Period.

SCM.dk

AI forvandler cyberangreb og firedobler angrebstempo

SCM.dk

Iran-krigen rammer både sø, luft og energi

02.03.2026SCM.dk

Lederne spiller vigtig rolle i et stærkt totalberedskab

26.02.2026Descartes

Sponseret

Europa under pres fra toldkaos og geopolitik

23.02.2026SCM.dk

Tidligere MI6-chef advarer danske topledere mod skjulte trusler

20.02.2026SCM.dk

Kunstig intelligens ændrer kompetencebehov i organisationer

19.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Nyt liv til Hedensted Apotek – og store ambitioner for fremtiden

19.02.2026SCM.dk

Ny undersøgelse spår vækst trods usikre tider

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Bredana Axcite A/S
Webinar
Har du også udfordringer med toldhåndtering på dine forsendelser?

Bruger du for meget tid på toldhåndtering? Med Axcite Transportation Management integreret med Shipmondo får du fuld kontrol over transport og forsendelser uden ekstra bøvl. Styringen er nemlig samlet ét sted.

Dato

11.03.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR - Praktisk brug af konventionen

ADR uddannelsen, om praktisk anvendelse af ADR-konventionen, er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i ADR-konventionen og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

12.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart