Ny overenskomst på plads mellem Krifa og ITD Arbejdsgiver

Der bliver mulighed for mere efteruddannelse og større fokus på trivsel for chauffører i transportbranchen med den nye overenskomst mellem Krifa og ITD Arbejdsgiver, der netop er blevet vedtaget. Krifa er tilfredse med resultatet.

Den nye overenskomst mellem Krifa og ITD Arbejdsgiver (ITD-A) betyder bl.a. at mindstelønnen stiger til 151,50 kr./timen..

26.06.2020

SCM.dk

Resultatet af forhandlingerne mellem Krifa og ITD Arbejdsgiver (ITD-A) er blevet godkendt af begge organisationers bestyrelser, og en ny overenskomst er nu på plads. Overenskomsten træder i kraft den 1. juli 2020, og gælder for en 1-årig periode.

”Vi er godt tilfredse med årets forhandlinger, som blandt andet giver en uges ekstra efteruddannelse til chaufførerne, og det, vi tidligere kaldte feriefridage, hedder nu trivselsdage og er for alle medarbejdere uanset anciennitet”, siger Krifas formand, Søren Fibiger Olesen.

Krifa-formand Søren Fibiger Olesen er begejstret for overenskomstens indhold. Foto: Krifa.

Overenskomstfornyelsen betyder derudover 4,75 kroner mere i timen i mindsteløn for blandt andet chauffører og lagermedarbejdere. Mindstelønnen stiger dermed til 151,50 kr./t, hvortil der lokalt vil aftales personlig løn ud fra medarbejderens kvalifikationer, anciennitet med videre.

Flere stærke elementer
Søren Fibiger Olesen fortæller, at overenskomstforhandlingerne i høj grad har bygget på god dialog mellem Krifa og ITD-A. Den nye godskørselslov har været et stort tema, men trivsel har også stået højt på dagsordenen.  

”Jeg glæder mig i særlig grad over, at trivsel og mestring fylder så meget i fornyelsen af overenskomsten. Det er den eneste rigtige vej at gå”, siger Søren Fibiger Olesen.

Lønmodtagerorganisationen har haft overenskomst med ITD-A siden 2016. Den nyforhandlede overenskomst giver bl.a. lønmodtagerne følgende:

  • Tre ugers ekstra forældreorlov med løn og dermed 16 uger i alt
  • Èn uges ekstra efteruddannelse og dermed to uger i alt
  • To ugers ekstra løn under sygdom og dermed 11 uger i alt
  • Ingen anciennitetskrav, så alle medarbejdere har ret til trivselsdage (tidl. feriefridage)

Derudover har parterne aftalt, at flere trivselsfremmende tiltag skal tilgodeses ved forhandlingerne i 2021.

- HCL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.02.2026WITRON Group

Sponseret

Record order intake in the company’s history

03.02.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Forecasting som strategisk ledelsesdisciplin

03.02.2026SCM.dk

Danske virksomheder reagerer på USA’s uforudsigelighed

02.02.2026Inact ApS

Sponseret

2026: Hvorfor klassisk omkostningsoptimering ikke længere er nok

28.01.2026Slimstock Nordic

Sponseret

Er forecastet jeres mest oversete konkurrenceparameter?

27.01.2026SCM.dk

CEO’erne bekymrer sig om geopolitik og hurtig AI-udvikling

22.01.2026SCM.dk

Danske topledere mindre optimistiske - men stadig over gennemsnittet

22.01.2026Descartes

Sponseret

5 tendenser for global handel 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ADR - Praktisk brug af konventionen

ADR uddannelsen, om praktisk anvendelse af ADR-konventionen, er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i ADR-konventionen og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

05.02.2026

Sted

Hvidovre

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup