Ny griberobot klarer tunge løft i op til 3 meter og 18 timer i døgnet

Solwr er klar til at præsentere Grab™, deres banebrydende robot til plukning, ved den kommende Logistik & Transport-messe i Göteborg, Sverige, den 14. og 15. november. Grab™ er udviklet til at optimere lagerdriften og bliver en af messens mest innovative nyheder, hvor de besøgende vil få mulighed for at opleve Nordens første åbne Grab™-demo.

Grab™ markerer et stort skridt fremad inden for let lagerautomation og adresserer udfordringer som arbejdskraftmangel, ineffektiv drift og sikkerhedsproblemer ved tunge løft. Den unikke mobile plukkerobot kan let integreres i eksisterende lagerinfrastrukturer. Foto: Solwr

06.11.2024

SCM.dk

Grab™ markerer et stort skridt fremad inden for let lagerautomation og adresserer udfordringer som arbejdskraftmangel, ineffektiv drift og sikkerhedsproblemer ved tunge løft. Den unikke mobile plukkerobot kan let integreres i eksisterende lagerinfrastrukturer og øger produktiviteten uden behov for dyre ændringer. Med op til 18 timers daglig plukketid reducerer Grab™ træthed og begrænsningerne ved manuelt arbejde. Robotten kan nå op til 3 meter i højden og håndtere genstande på op til 30 kg, hvilket gør den uvurderlig i travle arbejdsmiljøer.

Grab™ er allerede taget i brug af førende virksomheder som ASKO i Norge og James Hall & Co., den primære grossist til SPAR i Nordengland. Solwr udvider nu Grab™ til hele Norden og med stor interesse fra nabolande er Logistik & Transport det perfekte forum til at nå et bredere publikum.

Læs også: Investering i robotvirksomhed skal styrke den menneskelige arbejdsstyrke

Torbjørn Krogen, CEO hos Solwr Robotics, udtaler: 
“Vi ser frem til at fremvise Grab™ ved årets Logistik & Transport-messe. Dette event giver os en unik mulighed for at komme i kontakt med branchefolk, demonstrere Grab™’s ekstraordinære egenskaber og vise, hvordan vores løsninger kan opfylde de stigende krav i logistiksektoren. Med Grab™ sætter vi nye standarder for operationel effektivitet og omkostningsbesparelser”.

Besøgende på Solwr’s stand vil få mulighed for at opleve live-demonstrationer af Grab™ i et miljø, der simulerer et lager, hvor den arbejder side om side med menneskelige medarbejdere. Derudover vil der være mulighed for at tale med Solwr’s team samt repræsentanter fra ASKO og James Hall & Co., som deler deres erfaringer med at implementere Grab™.

Kilde:Solwr

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

31.03.2025SCM.dk

Udfordringer presser væksten i robotbranchen

27.03.2025SCM.dk

58 procent vil skære ned på USA’s cloud-udbydere

27.03.2025SCM.dk

Forsyningskæders cybersikkerhed er fulde af blinde vinkler

26.03.2025SCM.dk

AI-agenter: Fremtidens nøgle til effektivisering af arbejdsgange

26.03.2025Columbus

Sponseret

Enhancing manufacturing with AI: Microsoft Copilot for Sales explained

26.03.2025Columbus

Sponseret

Enhancing manufacturing with AI: Microsoft Copilot Studio explained

21.03.2025SCM.dk

Brug af kunstig intelligens i forsyningskæden medfører kun moderate gevinster

20.03.2025SCM.dk

CeramicSpeed styrker cybersikkerhed i trådløs vibrationssensor

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

31.03.2025

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

02.04.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Toyota Material Handling A/S
Messe
Toyota Material Handling deltager på Transportmessen 2025

Mød os på på Transport 2025, som finder sted i Messecenter Herning d. 3-5. april. Få gratis adgang til messen – brug blot koden toyota2025, når du bestiller dine billetter online. Vi glæder os til at byde dig velkommen ved stand M9600.

Dato

03.04.2025

Tid

09:00

Sted

Herning Messecenter

Brother Nordic A/S
Messe
Transport 2025

Skandinaviens førende fagmesse inden for transportbranchen.

Dato

03.04.2025

Tid

09:00

Sted

Messecenter Herning

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams