Norge opruster sin infrastruktur for 855 milliarder

For nylig blev den norske regering og dens støttepartier enige om en national transportplan for perioden 2018 til 2029. Her vil man for 855 milliarder kroner bygge veje og jernbane, bore og sprænge tunneler og anlægge havne.

På under fire år vil den norske regering bygge en 1,7 kilometer lang skibstunnel. På den måde behøver skibene ikke længere at sejle ud gennem Stadhavet, som en kombination af vind, strøm og bølger gør det svært at sejle i. Illustration: Snøhetta.

29.06.2017

SCM.dk

I april fremlagde den norske regering en national transportplan for perioden 2018 til 2029, og nu er regeringen blevet enige med sine støttepartier, Venstre og Kristeligt Folkeparti, om store dele af planen.

Sammenlagt har partierne besluttet at afsætte 750 milliarder kroner på statsbudgettet. Dertil skal der lægges cirka 105 milliarder kroner, som forskellige bompengeordninger vil indbringe i perioden.

Samlet giver det et budget på hele 855 milliarder kroner - svarende til cirka 62 milliarder kroner om året i gennemsnit – det er 37 procent højere end budgettet for 2017.

Vil bygge skibstunnel på under fire år
Et af de projekter, der planlægges at blive gennemført, er Stads Skibstunnel - en 1,7 kilometer lang tunnel til skibe, der skal bores og sprænges mellem Moldefjorden og Vanylvsfjorden, skriver Ingeniøren.dk.

Med en sådan behøver skibene ikke længere at sejle ud gennem Stadhavet, som en kombination af vind, strøm og bølger gør det svært at sejle i.

Tunnelen har et budget på 2,2 milliarder kroner og skal efter planen opføres over 3-4 år. Herefter satser den norske regering på at flytte en stor del af de lange godstransporter fra lastbiler til jernbanevogne og fragtskibe.

Målet er, at 30 procent af transporter på over 300 kilometer i 2030 skal rulle på baner eller bølger. I 2050 skal det være halvdelen af de lange transporter.

Læs også: 'Magisk frabrik' i Norge laver biogas til lastbiler

For at det skal gå i opfyldelse, vil de norske partier bruge 15 milliarder kroner på at forbedre forholdene for gods og de norske baner. Heraf vil de blandt andet bygge en ny intercity-jernbane mellem byerne i Østlandet og den nye Ringeriksbane mellem Oslo og Hønefoss, skriver Ingeniøren.dk.

Samtidig vil man anlægge en ny europavej mellem Høgkastet og Hønefoss.

Omdiskuteret tunnel under Oslofjorden
Længere sydpå har regeringen og støttepartierne besluttet, at der skal bygges en ny tunnel under Oslofjorden – og den skal ligge parallelt med den eksisterende.

Netop dette projekt har været meget omdiskuteret, da den nuværende tunnel er så stejl, så bremserne på de passerende lastbiler ofte overopheder og forårsager brande. Derfor har det været overvejet at lukke tunnelen og bygge en bro i stedet.

Læs også: Første autonome, elektriske containerskib undervejs i Norge

Imidlertid har den norske regering og støttepartierne vurderet, at det vil være for dyrt at opføre en ny bro, hvorfor man i stedet vil bygge en ny og ligeså stejl bro som den eksisterende. Her vil den nye bro blive forbundet til den eksisterende, så bilisterne kan flygte over i det andet tunnelrør i tilfælde af brand:

”En bro koster 13-14 milliarder kroner. Og hvis man vælger en bro, vil det skyde opførelsen mange, mange år ud i fremtiden. Vi har behov for en hurtig afklaring”, siger Nikolai Astrup fra Høyre, der er leder af transportkomiteen, til Teknisk Ukeblad.

Med et ekstra tunnelrør vil det også være muligt at holde ét tunnelrør åbent, hvis der skulle ske et uheld.

- EL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

25.11.2025SCM.dk

Innovation: Danmark investerer massivt i grønne og digitale iværksættere

24.11.2025GS1 Denmark

Sponseret

Nu kommer det – passet der holder digital snor i alle produkter

21.11.2025PALOMAT

Sponseret

Den NYE PALOMAT® Inline Elektrisk er landet: 100% fleksibilitet - 70% lavere energiforbrug

19.11.2025SCM.dk

Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: Fremtidens fleksible løsning

14.11.2025SCM.dk

Ørsted når målet: 98 procent lavere CO2-udledning

14.11.2025SCM.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

To gode dage med besøg fra AGILOX

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

STILL Danmark A/S
Messe
GRAND OPENING!

Still Danmark inviterer til Åbent Hus I nyt showroom i Kolding

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Essen 32, 6000 Kolding

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

AGR
Webinar
Chain reactions: The spark behind smarter supply chain decisions

Supply chain: The hidden link in financial success

Dato

25.11.2025

Tid

14:30

Sted

Online on LinkedIn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

26.11.2025

Sted

Odense