Nordens e-handel steg kraftigt i 2. kvartal

De nordiske forbrugere e-handlede for cirka 32 milliarder kroner i 2. kvartal af 2015. Det er en stigning på 23 procent sammenlignet med samme periode sidste år.

antallet af nordiske forbrugere, som handler fra mobilen, steg fra 9 procent i 2. kvartal i 2014 til 16 procent i 2. kvartal 2015..

10.09.2015

SCM.dk

Den nordiske e-handel bliver ved med at stige. I årets 2. kvartal handlede de nordiske forbrugere for cirka 32 milliarder kroner på internettet. Det svarer til en stigning på 23 procent sammenlignet med 2. kvartal sidste år, viser PostNords rapport ’E-handel i Norden’.

Læs også: E-handel sætter rekord i første halvår

Stigningen gjorde sig gældende på samtlige nordiske e-handelsmarkeder. Og særligt indenrigshandlen har oplevet en stor stigning i de nordiske lande. Her lyder stigningen på 29 procent.

Også andelen af regelmæssige internet-shoppere er steget. Udviklingen er især tydelig i Finland, hvor andelen steg med 10 procentpoint. Nordmændene handlede mest på internettet i hele perioden og er dermed det mest e-handlende folk i Norden.

Lyt til forbrugeren
Og selvom det er godt nyt for de mange virksomheder, der sælger deres varer online, er det stadig vigtigt at være opmærksom på forbrugerens betingelser i forbindelse med e-handel.

”Forbrugerne bliver stadig mere modne til og åbne over for handel på internettet. Dermed stilles der også stadig højere krav til købsoplevelsen. De nordiske forbrugere synes for eksempel, at det er næsten lige så vigtigt med tydelig information om, hvordan og hvornår en vare leveres, som god og tydelig information om selve produktet”, siger Annemarie Gardshol, chef for E-commerce hos PostNord.

Ifølge PostNords rapport mener over 90 procent af de nordiske adspurgte forbrugere, at det er vigtigt med tydelig besked om, hvornår en vare bliver leveret. Næsten lige så mange anser det som vigtigt med tydelig information om returprocedurer.

Læs også: Minister vil booste dansk e-handel i udlandet

Rapporten bygger på en forbrugerundersøgelse foretaget i Danmark, Sverige, Norge og Finland med omkring 5.000 respondenter.

-SSM

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.09.2026SCM.dk

Nye emballagekrav rammer hele leverandørkæden

16.09.2026SCM.dk

DI: EU-forslag kan gøre offentlige indkøb dyrere

SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

SCM.dk

NorDan vil elektrificere næsten al transport

04.09.2026SCM.dk

Modkøb åbner milliardmarked for danske leverandører

28.08.2026SCM.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 milliarder euro kan blive grønnere

18.08.2026SCM.dk

Lidl hjælper lokale producenter med klimaregnskab og klimamål

13.08.2026SCM.dk

Usynlige AI-agenter vil snart overtage e-indkøb

26.06.2026SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

13.05.2026SCM.dk

Forbrugerkrav presser fødevareproducenter til lokal sourcing

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia