Modevirksomhed vil installere solceller på logistikcentre

Zalando offentliggør i en ny bærdygtighedsstrategi, at man vil drive en CO2-neutral virksomhed og bl.a. opsætte solpaneler på egne logistikcentre flere steder i verden. Målsætningen er kun at bruge vedvarende eller CO2-neutral energi i fremtiden.

Zalando stræber efter at have installeret solpaneler på alle logistikcentre inden 2023. Foto: Zalando..

17.12.2019

SCM.dk

I en nyligt publiceret bæredygtighedsstrategi meddeler Zalando, at modevirksomheden stræber efter at opnå CO2-neutralitet i alle forretnings- og logistikaktiviteter. I 2019 formåede selskabet at omstille til 90 procent grøn energi og tager nu næste skridt i målsætningen om at blive en mere klimavenlig virksomhed.

Læs også: Apple-rapport viser fremskridt for bæredygtighed i forsyningskæden

”Ethvert logistikcenter vil blive udstyret med solpaneler eller anden grøn bygningsteknologi inden 2023”, siger Raimund Paetzmann, Vice President Corporate Real Estate for Zalando.

Vice President Corporate Real Estate for Zalando, Raimund Paetzmann meddeler, at Zalando løbende undersøger nye teknologier, der kan reducere virksomhedens klimamæssige påvirkning. Foto: Zalando.

Zalando meddeler, at der fokuseres på solceller som en vigtig kilde til energi. I juli 2019 blev logistikcentret i Lahr i det sydvestlige Tyskland udstyret med solpaneler og har siden produceret knap 800.000 kWh, hvilket svarer til 200 husstandes årlige forbrug af elektricitet.

Logistikcentret i Verona genererer en del af sin strøm ved hjælp af solenergi og yderligere installationer af solpaneler på logistikcentre i Milano, Moenchengladbach, Erfurt og Bleiswijk nær Rotterdam vil ske i den nærmeste fremtid.

Udover installation og brug af solpaneler undersøger Zalando mulighederne for at hente energi fra andre genanvendelige og bæredygtige kilder.

Læs også: CMA CGM og Ikea indgår samarbejde om at teste bæredygtigt biobrændstof

”Vi kigger løbende efter nye teknologier, der vil hjælpe os til at reducere vores klimamæssige påvirkning. Vi stræber efter kun at bruge vedvarende eller CO2-neutral energi i fremtiden”, siger Raimund Paetzmann.

Alle Zalandos bygninger skal fremover godkendes som grønne med henblik på at verificere, at de er bygget på en måde, der sparer ressourcer og udleder færre drivhusgasser.

- HL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

SCM.dk

Aarhus Havn samler fysisk og digital sikkerhed

SCM.dk

Opkøb skal styrke AI-sikkerhed

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online