Maersks Aymeric Chandavoine vinder prisen som Danmarks bedste supply chain leder 2021

Det blev A.P. Moller - Maersks Global Head of Logistics and Services Aymeric Chandavoine, der modtog prisen som Best Supply Chain Leader i Danmark 2021 i går den 16. september på konferencen Supply Chain Leaders Forum 2021.

Her ses vinderen Aymeric Chandavoine i midten omgivet af (fra venstre) Henrik Knak (Syncronic/Delotte), Kim Sundtoft Hald (CBS), Peter Brønd (IDA), Peter Jacobsen (DTU) og Katriina Lillelund Schøier (Korn Ferry). Foto: SCLF/AAASCM..

17.09.2021

SCM.dk

Aymeric Chandavoine leder en global supply chain organisation i en virksomhed, der har sat kursen mod ikke blot at transformere egen virksomhed, men også mod at transformere hele branchen. Han står som supply chain leder i orkanens øje, og tillid til ham og hans hold vil være afgørende for, at Maersk lykkedes med sin mission.
I dommermotivationen lyder det, at Aymeric Chandavoine lægger stor vægt på den menneskelige faktor, selvom han i praksis driver en digital og tech-fokuseret forandring af platform, som kombinerer forretning og it.

Prisen bliver uddelt på basis af scoringer inden for de fire kategorier:

• Finansielle resultater.
• Jobkompleksitet.
• Fyrtårn – personlig synlighed og fremme af SCM.
• Personlig faghistorik samt fagligt omdømme.

LÆS OGSÅ: Torsten Steenholt fra Chr. Hansen hædret som Danmarks bedste supply chain leder

Dommerne har omhyggeligt gransket mere end 70 kandidater ud fra de fire kriterier, og Aymeric Chandavoine viste sig at være en klar vinder, som scorede i særklasse mange point, nemlig 12 procent flere end nummer to på listen, 30 procent flere end nummer 10 og 62 procent flere end nummer 25. Han var nummer ét i kategorien ”finansielle resultater” og havde en topplacering i de tre andre kategorier.

Dommerne beskriver ham som ”en person der på samme tid er både meget strategisk og meget pragmatisk med en tydelig udstråling af lidenskab og positiv energi. Han er en moderne leder, som lægger stor vægt på samarbejde, han er en dygtig coach og en stor rollemodel. Han er en verdensborger og han og hans familie har boet i fire lande de sidste fire år. Han har stor erfaring med globale organisationer og opbygning af hold, der samarbejder på tværs af mangfoldige kulturer fra alle dele af verden med udgangspunkt i fælles vision og mission”.

LÆS OGSÅ: Lego-COO er årets supply chain-leder

Dommerkomitéen består af SCLF komitéen i samarbejde med Katriina Lillelund Schøier fra Korn Ferry, og prisen blev overrakt af Lars Kissow, der er administreende direktør for ”Syncronic – a Deloitte business”, som også er sponsor for prisen.

- PBH

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er du klar til at træffe de rigtige beslutninger for fremtidens logistik?

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

30.05.2025SCM.dk

Aalborg Portland vil gå fra sort syndebuk til grøn frontløber

28.05.2025SCM.dk

Danmark skal satse klogt i det globale batterikapløb

27.05.2025SCM.dk

Cbamboo løber med sejren i europæisk start-up konkurrence

26.05.2025SCM.dk

Supermagter ved skillevej: Kinas CO2-kurve knækker og USA fyrer op i kulkraftværkerne

26.05.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Inspiration og innovation i Hobro

26.05.2025SCM.dk

Den kolde kæde: Branchefolk vil sænke temperaturen med 3 grader

23.05.2025SCM.dk

Kritik: Overimplementering af EU-regler forsinker dansk elektrificering

23.05.2025Implement Consulting Group

Sponseret

Untangling the web of ESG reporting

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle