Torsten Steenholt fra Chr. Hansen hædret som Danmarks bedste supply chain leder

Det er fjerde gang prisen bliver uddelt, og valget faldt i år på Torsten Steenholt, EVP Global Operations, Chr. Hansen.

Fra venstre: Peter Jacobsen, DTU; Kim Sundtoft Hald, CBS; Torsten Steenholt, EVP, Chr. Hansen; Peter Brønd, IDA Operations Management og Henrik Knak, Syncronic og AAASCM. Foto: SCLF/Carsten Snejbjerg..

10.09.2020

SCM.dk

Baggrunden for valget er, at han har præsteret flotte resultater i en kompleks, global organisation med 12 fabrikker og 20 distributionscentre, der dækker leveringen til markeder i hele verden med bæredygtighed i fokus. Torsten har sikret ubrudt leveringsservice til virksomhedens kunder igennem coronakrisens udfordringer og er desuden kendt for at dele sin store viden og begejstring for supply chain management og ledelsesmæssige emner på sociale medier, ved konferencer, foredrag og videooplæg.

Prisuddelingen foregik på CBS i går den 9. september, hvor konferencen Supply Chain Leaders Forum blev afholdt med cirka 250 danske supply chain fagfolk som et online arrangement på grund af coronasituationen. Konferencen er arrangeret af Copenhagen Business School, Danmarks Tekniske Universitet, Syncronic, AAASCM samt IDA Operations Management, og formålet er at bygge bro mellem forskning og erhvervsliv og mellem uddannelse og praksis.

Prisen uddeltes igen i år af Syncronic repræsenteret ved partner Henrik Knak efter en grundig analyse, der omfatter en bred og grundig vurdering af mange kriterier. Analysen og det endelige valg er gennemført blandt virksomheder med en omsætning på mindst 200 millioner euro og er udført af Katriina Schøier fra executive search firmaet Korn-Ferry i samarbejde med bestyrelsen for SCLF.

"Det kan aldrig være en 100 procent eksakt sammenligning mellem kandidater til en pris som denne, for hvad er god lederskab? Vi har opdelt kriterierne i fire grupper, hvor to af dem er kvantitative og de to andre mere kvalitative. Vurderingen lægger vægt på en holistisk undersøgelse af kandidaterne, og jeg mener, vi kommer så tæt på en æble-til-æble sammenligning som muligt", fortæller Katriina Schøier.

Temaet for årets konference var grønne og bæredygtige forsyningskæder. Emnerne spandt fra genopfindelse af forretningsmodellen over cirkulær økonomi og samarbejde tier-1 og tier-2 leverandører til udfordringer med, at mange tiltag kræver en initial investering og et konstant arbejde med at sikre, at gevinsterne rent faktisk bliver høstet.

- PBH

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.05.2026SCM.dk

Lad den kolde kæde blive 3 grader varmere – og gør os alle en stor tjeneste

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

SCM.dk

Forvent massive AI-drevne automatiseringer de kommende 5 år

SCM.dk

Mangel på elnet kan forsinke virksomheder i op til 10 år

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

08.06.2026

Sted

Comwell, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia