Maersk Line får godkendt salgs- og købsaftale på Hamburg Süd

Den 28. april blev Maersk Line godkendt til at overtage den familieejede rederivirksomhed Hamborg Süd. Dermed er Maersk Line videre i processen om at overtage virksomheden for 27,5 milliarder kroner.

Ved udgangen af 2017 håber Maersk Line på at have overtaget den familieejede rederivirksomhed Hamburg Süd. Arkivfoto..

01.05.2017

SCM.dk

Den 1. december 2016 meddelte Maersk Line, at man ville erhverve sig den tyske containerskibsvirksomhed Hamburg Süd, og den 14. marts i år blev der indgået en salgs- og købsaftale med Oetker-koncernen, der ejer Hamburd Süd.

Læs også: Maersk køber Hamburg Süd

I fredags, den 28. april, blev rederivirksomheden Maersk så formelt godkendt af bestyrelserne i Maersk Line og Oetker Group til at overtage Hamburg Süd for 3,7 milliarder euro (svarende til 27,5 milliarder kroner) på kontant- og gældsfri basis.

Køb vil skabe værdi allerede i 2019
Hos Maersk er man tilfredse med købet, som man mener er godt prissat:

”Vi betragter prisen på 3,7 milliarder euro for at være en fair værdisætning af Hamburg Süd. Ved at holde Hamburg Süd som et separat og veldrevet selskab vil vi begrænse risici ved transaktionen og integrationen samtidig med, at vi udvinder operationelle synergier. Købet af Hamburg Süd vil derfor skabe en betydelig værdi for Maersk Line allerede i 2019”, siger CEO for Maersk Line og A.P. Møller – Maersk, Søren Skou.

Med overtagelsen vil Maersk Line og Hamburg Süd have en samlet containerkapacitet på cirka 3,9 millioner TEU og en global kapacitet på 16 procent.

Handlen mellem de to rederier forventes at slutte inden udgangen af 2017, og indtil da fortsætter de begge som separate og uafhængige virksomheder.

- EL

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

SCM.dk

Danske konkurser falder til femårigt lavpunkt

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia