Mærsk Line holder skansen trods lave fragtpriser

Mærsk ender i plus for andet kvartal og på samme niveau som året før. Det sker på trods af lave olie- og fragtpriser, der begge rammer virksomheden negativt.

Mærsks resultat for andet kvartal overrasker positivt og ligger sig på niveau med året før. Foto: Mærsk Line..

13.08.2015

SCM.dk

Danmarks største virksomhed, A.P. Møller Mærsk, kommer ud af andet kvartal med et underliggende resultat på 7,3 mia. kr. Dermed ser virksomheden ud til at kunne indfri forventningerne til årsregnskabet 2015, skriver virksomheden i en meddelelse til fondsbørsen.

Læs også: Danske rederier kan tjene stort på Iran

Det har været tvivlsomt, om virksomheden kunne komme i mål og placere sig ligeså godt som sidste år, da lave fragtpriser har været problematisk for Mærsks shippingaktiviteter. Samtidig har den lave oliepris i 2015 også været problematisk for Mærsk Oil, hvorfor virksomheden med regnskabet overrasker positivt.

Væksten skyldes blandt andet nedskrivninger af den kinesiske møntfod yuan, siger adm. direktør Nils Smedegaard Andersen på en presse-telekonference ifølge Ritzau Finans. 

Læs også: Blue Water Shipping opkøber Partner Solution

”Vi så en opbremsning i Kina specielt i første kvartal, mens der i andet kvartal faktisk har været tegn på en lidt hurtigere vækst. Den kinesiske regering har så fundet det rigtigt at gribe ind og devaluere for at gøre kinesisk eksport mere konkurrencedygtig”, siger han ifølge Ritzau og fortsætter:

”Det opfatter vi sådan set som positivt for os, for vores forretning i Maersk Line er jo at transportere varer fra Asien, fra konkurrencedygtige produktionssteder, til de store markeder i Vesteuropa og USA”. 

Virksomheden forventer at ende på et driftsresultat på plus 4 mia. kr. for 2015, oplyses det i en pressemeddelelse.

-JPN

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

24.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Væksten forsætter, vi styrker det administrative team

23.02.2026SCM.dk

Handelskrig: USA fjerner told og indfører en ny

20.02.2026SCM.dk

Ny logistikekspert tiltræder hos Brødrene Dahl

17.02.2026SCM.dk

Udenlandsk arbejdskraft har lavere kriminalitet end danskere

17.02.2026RELEX Solutions

Sponseret

Giv din gør-det-selv-forsyningskæde et løft

17.02.2026PALOMAT

Sponseret

Derfor valgte TZMO at automatisere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle