Danske rederier kan tjene stort på Iran

Den danske skibsfart kan sejle omtrent 150 millioner kroner hjem fra Iran om året, når landet slipper fri af de internationale sanktioner, vurderer Danmarks Rederiforening.

Den atomaftale, som er indgået mellem Iran og verdens stormagter, betyder, at FN’s økonomiske sanktioner mod landet udfases. .

17.07.2015

SCM.dk

Når handelssanktionerne mod Iran ophæves, kan de danske rederier se frem til en årlig gevinst på cirka 150 millioner kroner. Det anslår Danmarks Rederiforening, skriver Berlingske Business.

Læs også: Mere kontrol med skibsforurening

Det danske rederiselskab Lauritzen Kosan har tidligere handlet hyppigt med Iran, men i 2012 blev sanktionerne mod landet så stramme, at rederiet måtte trække sig ud af Iran. Nu håber selskabets direktør Thomas Wøidemann, at handlerne snart kan genoptages med Iran.

”Præcis hvornår det bliver muligt at sejle til Iran igen er umuligt at sige, men vi satser i hvert fald på, at det kan lade sig gøre i 2016. Og jeg ser stadig Iran som et meget interessant marked for os”, siger Thomas Wøidemann til Berlingske Business.

Han forventer dog kun, at selskabet får en lille bid af de danske rederiers forventede gevinst på 150 millioner kroner.

Olie- og gasreserver
Iran har verdens fjerdestørste reserver af olie, og når det kommer til naturgas, er landet næststørst. Og det betyder, at særligt de rederier, der sejler med gas og olie, vil have store muligheder i Iran.

”Det er klart, at det helt specielle i Iran er landets olie og gasreserver, men derudover er det også et meget stort land. Der er en masse mennesker, som efterspørger forbrugsvarer. De vil også gerne have iPads og alt muligt andet, hvis deres økonomi kommer op i omdrejninger”, siger Jakob K. Clasen til Berlingske Business.

Læs også: CBS Maritime med i national satsning på grøn skibsfart

Ifølge rederiforeningens vurdering vil den iranske økonomi opleve en årlig vækstrate på fem procent frem mod 2020, når sanktionerne mod landet forsvinder, og det vil medføre et stort potentiale for den danske skibsfart.

-SSM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.03.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

13.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Dansk logistikprojekt vinder Product of the Year 2026

Annonce

SCM.dk

Fællesskab driver den grønne udvikling

SCM.dk

AI-revolution i cyberkriminalitet: Hackere dropper kvalitet for kvantitet

06.03.2026SCM.dk

3 ud af 5 logistikcentre investerer stort i kunstig intelligens

02.03.2026TECSYS A/S

Sponseret

Ny MC3450 bygger videre på Zebras MC3-platform

19.02.2026Antalis A/S

Sponseret

Sådan løser automatisering tre centrale udfordringer i moderne logistik

12.02.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Den rette type truck til et hvert lager eller produktion

10.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Vores vognprogram Q10 udfases – alt skal væk

10.02.2026SCM.dk

Nordisk logistikejendoms-aktør styrker tilstedeværelsen i Hovedstadsområdet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

23.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

SSI SCHÄFER
Messe
SSI SCHAEFER på LogiMAT

Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI: SSI SCHAEFER på LogiMAT 2026.

Dato

24.03.2026

Sted

Stuttgart, Germany

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia