Månedens udfordring: Resiliens kræver stærk indkøbsafdeling

Coronakrisen afslørede sårbarheder i alverdens forsyningskæder. Logitrans fik for eksempel øjnene op for, at de var meget afhængige af enkelte centrale leverandører. Deltagelse i forskningsprojekt om supply chain resilience har styrket Logitrans’ bevidsthed om forsyningskædens svage og stærke aspekter.

"Vi skal hele tiden arbejde på at gøre os attraktive for leverandørerne og få taletid", fortæller Dorte Pedersen. Foto: Logitrans..

15.09.2023

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Logitrans er en førende og erfaren leverandør af internt transportmateriel med 150 medarbejdere og eksport til mange lande. Det er en veletableret virksomhed, der kender sine markeder, produkter og produktionsmetoder og har gjort det i 75 år. I 2015 overtog søstrene Dorte Pedersen og Gitte Kirkegaard ejerskab og ledelse af virksomheden efter deres far Erling Pedersen.

”Vi er en erfaren virksomhed, der med succes har drevet forretning i vores niche i mange år. Alligevel afdækkede coronakrisen nogle sårbarheder i vores forsyningskæder, som egentlig kom bag på os”, fortæller Dorte Pedersen, der fungerer som COO med ansvar for den samlede forsyningskæde.

Fokus på resiliens
Hun tilføjer: ”Vi valgte derfor i 2021 at tage imod en indbydelse fra SDU og Industriens Fond om at deltage i projektet ”Supply Chain Resilience – i et SMV-perspektiv””.
Logitrans har produktion i både Danmark samt Kina og arbejder med godt 100 leverandører, hvor mange leverer til fabrikken i Ningbo i Kina.

Læs også: Månedens udfordring: Forsyningssikkerheden halter fortsat

”Da pandemien ramte verden begyndte vi at opleve udfordringer med at få varer ud af Kina, lange leveringstider, høje transportomkostninger, manglende transparens i hvor vores varer befandt sig i forsyningskæderne og prisstigninger på komponenter”, fortæller Dorte Pedersen.

Om Dorte Pedersen

• Aktuel position: Medejer og COO Logitrans.
• Erhvervserfaring: Produktionsdirektør/COO hos Logitrans siden 2009 og erfaring som turnusingeniør hos Danfoss.
• Uddannelse: Maskiningeniør og Akademi-uddannelse i ledelse.

Udfordringerne påvirkede performance på forsynings-, produktions- og salgssiden, og udfordringerne med at få varer hjem fra Kina betød, at fabrikken i Danmark ikke kunne levere som ønsket.

Styrker indkøbsafdelingen
”Udfordringerne og SCR-projektet har ført til, at vi i dag er mere fokuserede på rekruttering af nye medarbejdere, krydslæring, optimeret lagerstyring, mere dual sourcing og forbedrede forecast. Det har først og fremmest medført, at vi har ansat nye kompetente medarbejdere i indkøbsafdelingen, der løbende arbejder med at kortlægge og opsøge alternative leverandører i Kina og det østlige Europa”, fortæller hun og supplerer:

”Det er ikke let arbejde, fordi vi som kunde ikke altid fylder særlig meget hos leverandørerne. Vi skal hele tiden arbejde på at gøre os attraktive for leverandørerne og få taletid. Vi er derfor også meget interesserede i at samarbejde med mindre leverandører, men det kræver en stor indsats hele tiden at undersøge leverandørmarkedet og indgå i dialoger med leverandører. Vi arbejder også på at finde flere kinesiske kunder til vores produktion i Ningbo”.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Resiliens i forsyningskæden

Covid-19 blev startskuddet til en lavine af kriser, der i alvorlig grad udfordrede alverdens forsyningskæder. Eksempler er grundstødning i Suezkanalen, Ruslands invasion i Ukraine, klimaændringer, krisen i Det Røde Hav, energipriser, inflation, geopolitiske spændinger og cybersikkerhed. 

Det har sat gang i et kraftigt SCM fokus på resiliens, robusthed, modstandsdygtighed og risikostyring i forsyningskæden. Supply chain resiliens (SCR) refererer til evnen hos en organisation til at modstå og tilpasse sig uventede forstyrrelser i forsyningskæden. 

SCR er vigtigt for en organisations succes og overlevelse, især i en tid med stadig mere kompleksitet og uforudsigelighed samt øget afhængighed af teknologi. En organisation, der er i stand til at opbygge en stærk supply chain resiliens og implementere robuste sikkerheds- og beredskabsforanstaltninger, vil være bedre rustet til at modstå potentielle trusler og opretholde sin konkurrenceevne på lang sigt. 

Relateret indhold

02.07.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

IBF skruer op for grøn omstilling med 24 Linde X50 el-truck

01.07.2026SCM.dk

EUC Lillebælt styrker logistikuddannelser med droner og robotter

SCM.dk

EU-regler kan bremse brugen af genanvendt plast

SCM.dk

OT-sikkerhed lever et skjult og risikofuldt liv i mange virksomheder

26.06.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Terberg fuldender elektrisk produktprogram til terminaler, havne og tung intern transport

24.06.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Würth vokser med lagerindretning fra BITO

24.06.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog and Lebkuchen-Schmidt complete Vectura pallet stacker crane installation at new central logistics site in Nuremberg

23.06.2026SCM.dk

Mennesketomme lagre kræver stærkere digital infrastruktur

22.06.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Rockwool: Forbedring af effektivitet med løfteudstyr fra TAWI til tunge metaldele

22.06.2026Axacon A/S

Sponseret

Er jeres lager klar til sommerferien?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Context& A/S
Webinar
AI i finansafdelingen - hvad kan du automatisere?

Deltag i webinaret og se, hvordan AI automatiserer økonomiprocesser, reducerer manuelt arbejde og giver hurtigere adgang til indsigt i ERP-data.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams