Månedens udfordring: Bæredygtighed og fastholdelse af medarbejdere er topprioritet

Pandemien og Ukraine-krigen udfordrer COOP Logistik på forsyningssikkerheden. Men de største strukturelle og strategiske indsatsområder på både den korte og lange bane er bæredygtighed samt fastholdelse af medarbejdere.

”Bæredygtighed fyldte en del for tre år siden, men nu fylder det alt. Jeg mener, vi har en stærk platform på både it-, proces- og organisationssiden, så jeg er sikker på, at vi er godt rustet til at imødekomme fremtidens udfordringer”, fortæller Michael Hellegård. Foto: Coop..

18.11.2022

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

”Vi har stadig en lang hale af udfordringer fra pandemien, og på nonfood delen mærker vi tydeligt, at Kina stadig kæmper med covid-19. På toppen af det oplever vi mange forstyrrelser af forsyninger på grund af Ukraine-krigen, og mange af vores leverandører er pressede af både råvaremangel og inflation”, fortæller Michael Hellegård. Det er tydeligt at se, hvor meget verden hænger sammen i dag. Han er chef for COOPs tørvarelager i Odense og en del af ledergruppen i COOP Logistik.

”De stigende energipriser presser os selvfølgelig også. Det giver kraftigt stigende priser hos vores logistikleverandører og i vores egen logistik. Alt i alt oplever vi markant stigende indkøbspriser og omkostninger, hvilket naturligt kalder på øget effektivitet på tværs af forsyningskæden”.

Læs også: Månedens udfordring: At holde kæden stram i en ustabil verden

Han peger på, at COOP Logistiks respons på forsynings- og energikrisen består i at opbygge ekstra sikkerhedslagre, afsøge alternative leverandører, undersøge mulige erstatningsvarer, indbygge fleksibilitet i kontrakterne og ikke mindst at have en tæt dialog med leverandører.

Han peger også på, at forsynings- og energikrisen er forstyrrelser, der måske varer længe og måske kan være overstået inden for en kortere tidshorisont.

Arbejdskraft
Han fortæller, at COOP Logistik helt generelt er udfordret på at ansætte kvalificerede medarbejdere til stort set alle typer stillinger fra medarbejdere i lagerhallen og til tungere lederstillinger.

”Vi bruger mange kræfter og tid på at rekruttere nye medarbejdere, og vi satser derfor i høj grad på at fastholde og udvikle vores gode medarbejdere. Vi forventer, at vi i lang tid fremover vil have svært ved at finde kvalificeret arbejdskraft. Vi arbejder derfor meget på at skabe gode arbejdsvilkår. Det består for eksempel i at udvikle vores ledere, så de bliver endnu stærkere til at give medarbejdere indflydelse på egen arbejdshverdag. Man kan vel sige, at vi arbejder med to spor i ledelsesopgaven, hvor ”det vi gør” taler til den rationelle side og ”måden vi gør det på”, handler om den relationelle side af ledelsesopgaven”.

Om Michael Hellegård

• Aktuel position: Distributionscenterschef COOP.
• Uddannelse: Merkonom i ledelse og lean.
• Erhvervserfaring: Bred og mangeårig erfaring inden for ledelse af lager og distribution hos virksomheder som COOP Denmark, Flying Tiger og Dagrofa.

Bæredygtighed
Michael Hellegård fortæller, at bæredygtighedsarbejdet har mange facetter og hele tiden udvikler sig.

”Vi har netop ansat en maskinmesteruddannet CSR- & klimakoordinator, der blandt andet skal være med til at koordinere bæredygtighedsarbejdet på tværs. Vi skal også tættere på vores samarbejdspartnere på transportsiden, så vi får kigget på mulighederne for endnu mere grøn transport”.

Læs også: Månedens udfordring: Skabertrang driver værket

COOP etablerer solceller på tagene af flere af terminalerne, og de ser på alt fra varme, lys, køling til emballage, folie og distribution. Indkøbsafdelingen arbejder intenst med leverandører for at forbedre bæredygtigheden, og virksomheden anvender ESG som et konkret rammeværktøj.

”Bæredygtighed fyldte en del for tre år siden, men nu fylder det alt. Jeg mener, vi har en stærk platform på både it-, proces- og organisationssiden, så jeg er sikker på, at vi er godt rustet til at imødekomme fremtidens udfordringer”.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Tema om den ansvarlige forsyningskæde 2022

Relateret indhold

27.03.2026SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

SCM.dk

Hormuzstrædet: Beskeden stigning i antallet af gennemsejlinger

12.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

SSI SCHAEFER Group opnår det højeste niveau af indgående ordrer i koncernens historie

10.03.2026Blue Ridge Global

Sponseret

2026 State of the Supply Chain Industry Report

10.03.2026SCM.dk

Iran-krigen rammer både sø, luft og energi

04.03.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Circularity is a competitive edge. Period.

04.03.2026SCM.dk

Ligestilling på arbejdsmarkedet står bomstille

03.03.2026SCM.dk

Supply chain 2026: Nu handler det om at skabe strategisk forspring

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online