Månedens udfordring: At holde kæden stram i en ustabil verden

Han startede jobbet som ansvarlig for EET’s forsyningskæde i forsommeren 2020, hvor pandemien for alvor begyndte at forstyrre alle dele af forsyningskæde og forretning. Det var ikke en let start, og udfordringen har siden været at holde forsyningskæden stabil trods de mange forstyrrelser.

"Vi har de sidste to år opereret med lagerniveauer, der var 10 til 12 procent højere end tidligere – og jeg synes faktisk, det er ganske godt gået, at vi kan nøjes med det niveau af lagerbinding”, fortæller Bjarke Roost. Foto: EET..

05.09.2022

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

”Forecasting, leveringskvalitet og lagerstyring har været udfordrende for os – som det har været for stort set alle virksomheder – de sidste to år. Vi har dog været hjulpet af, at vi har syv forskellige forretningsområder og 25 lande, så når det går skidt for ét kommercielt område eller ét land, så er det som regel gået godt for et andet. Der er en del risikospredning i vores model”, fortæller Bjarke Roost.

Forecasting-processen består af månedsmøder på alle syv forretningsområder: ”Mange sælgere har en naturlig og forståelig tilbøjelighed til at være meget optimistiske omkring salgsforventninger. I supply chain-teamet har vi de sidste par år brugt dobbelt så meget tid som normalt på at sikre præcision i salgsprognoserne”.

Sælgers marked
Forsyninger til EET har været præget af stor ustabilitet, og Bjarke Roost fortæller, at de sidste to år har været et udpræget ’sælgers marked’ forstået på den måde, at leverandører har stillet krav om ordrer i god tid og med høj volumen.

”Vi ser tegn på, at der sker en forsigtig afmatning af ’sælgers marked’, og at vilkårene bliver lidt bedre set fra købers perspektiv. Vi har de sidste to år opereret med lagerniveauer, der var 10 til 12 procent højere end tidligere – og jeg synes faktisk, det er ganske godt gået, at vi kan nøjes med det niveau af lagerbinding”, fortæller han.

Han oplyser også, at EET Group holder sine vækst- og regnskabsmål med en toplinjevækst på 21 procent i 2021, og de er på planen i 2022.

Læs også: Månedens udfordring: Speditører balancerer i krydsfeltet mellem kaos og sikkerhed

Transportkaos og bæredygtighed
Han fortæller endvidere, at EET Group har været udfordret af transportproblemer i Europa – ikke så meget i Danmark. Transportproblemerne har haft mange årsager som covid-19, pakkeboom, nedbrud på en transportleverandørs centrallager i Holland, problemer med integration mellem to pakkekurerselskaber med mere.

”Vi har de sidste to år ikke helt været i stand til at levere den leveringskvalitet til vores kunder, som vi gerne ville. Vores mål er on-time-in-full (OTIF) levering på 92-95 procent, og den reelle præstation har været på 85-90 procent. Det ser vi frem til at ændre på i den kommende tid”, fortæller han og tilføjer: ”Vi leverer en del tidskritiske reservedele til nogle af vores kunder, og vi har særlig fokus på at forbedre leveringskvaliteten af disse tidskritiske kurerleveringer”.

EET Group har stort fokus på løbende at reducere klimaaftryk. Det sker for eksempel ved at konsolidere transport, så der ikke er luft i lastbilerne og ved i samarbejde med organisationen Ecologi at plante et træ for hver fjerde pakkeforsendelse, EET Group sender til kunder.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Tema om lagerstyring & materialehåndtering 2022

Relateret indhold

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

SCM.dk

Uudnyttet arbejdskraft kan styrke virksomheder

SCM.dk

Geopolitisk uro giver panderynker hos danske rederier

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

28.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

28.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

28.04.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

29.04.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online