Logimatic fusionerer med Picca Automation

Logimatic bliver nu en del af Axcels nye nordiske automationsgruppe og fusionerer samtidig med gruppens andet danske selskab Picca Automation. Axcel styrker derved sin udviklingsstrategi om at skabe Nordens førende automationshus.

Med fusionen vil den samlede stab fremover bestå af 150 medarbejdere fordelt mellem Aalborg, Værløse, Søborg, Silkeborg, Troldhede, Thisted og Randers. Foto: Logimatic.

23.06.2022

SCM.dk

Axcels nye gruppe består derved af de to fusionerede danske virksomheder Picca og Logimatic samt af svensk-norske Acobia, som Axcel købte i marts. Logimatic fastholder sine nuværende aktiviteter i Aalborg og Værløse og ejere og ledere fortsætter som hidtil med en betydelig ejerandel.

“Vores vision er at bygge Nordens største og bedste leverandør af komplekse automationsløsninger, hvorfor partnerskabet med Logimatic Engineering er et helt naturligt skridt på rejsen. Vi ser frem til at få Logimatic Engineering med i gruppen og skabe en endnu stærkere virksomhed for både kunder og medarbejdere”, siger Christoffer Müller, der er partner i Axcel.

Logimatic har siden 1987 lavet design og leveret komplette el- og SRO-anlæg, SCADA-systemer, PLC-styringer og kommunikationsnetværk. Gennem mangeårige kunderelationer har Logimatic etableret sig, som en af markedets fortrukne automationspartnere indenfor marine, spildevand, fjernvarme, energi og forsyning.

Læs også: Strategisk opkøb samler tre fryseteknologier i én virksomhed

”I Logimatic ser vi frem til at blive en del af automationsgruppen og ikke mindst til den tætte relation til Picca, der betyder, at vi nu tilbyder en bredere pallette af kompetencer. Fusionen er det rigtige sted at videreudvikle de systemer og produkter Logimatic har installeret hos vores kunder”, siger Troels Severinsen, Logimatic’s adm. direktør, der til dagligt leder virksomheden i Aalborg.

I Værløse er Per Ghodt bag roret. Med fusionen vil den samlede stab fremover bestå af 150 medarbejdere fordelt mellem Aalborg, Værløse, Søborg, Silkeborg, Troldhede, Thisted og Randers. 

”Vi glæder os over, at vi sammen kan styrke både vores kapacitet og kompetencer markant. Logimatic har gennem flere årtier haft succes med innovative projektløsninger og sammen kan vi øge ambitionerne for vores fremtidige udvikling af ny teknologi. Vi vil fremover være stærkt placeret både i forhold til vores kunder, men også i forhold til rekruttering”, tilføjer Henrik Jensen, som er adm. direktør hos Picca.

Alle Logimatics aktiviteter i Aalborg og Værløse samt arbejds- og projekttilgange fortsætter som hidtil.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

SCM.dk

Global fragt: Usikkerhed skubber traditionelle markedsmønstre ud til højre

SCM.dk

Pandora åbner nyt distributionscenter i Canada

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

23.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på AI Governance: Praksisnært grundkursus

Arbejder din virksomhed med AI – eller planlægger I at gøre det – og er I i tvivl om, hvordan AI Governance omsættes til konkret praksis?

Dato

15.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

15.04.2026

Sted

København Ø

Bredana Axcite A/S
Webinar
Opgradér jeres kvalitetsafdeling med Advanced Quality Management i D365 FO

Bliv klogere på hvad Flexible Sampling Plans, Acceptance Sampling og Sample Management, kan hjælpe med i din kvalitetsafdeling.

Dato

15.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Sikkerhedsrådgiver temadag

Vores sikkerhedsrådgiver temadage er eksklusive temadage for de virksomheder, vi er sikkerhedsrådgiver for. Temadagene indeholder forskellige relevante emner, som løbende vil fremgå af denne side. Fælles for emnerne er, at de alle har med farligt gods at gøre.

Dato

16.04.2026

Sted

Fredericia

BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
INVITATION: Oplev fremtidens automation og logistik i praksis hos Universal Robots

Det her har vi glædet os til at dele! Nu kan vi invitere dig til Smart Automation & Logistics Day - en inspirerende halvdagskonference hos Universal Robots i Odense den 16. april 2026.

Dato

16.04.2026

Tid

08:30

Sted

Universal Robots & MiR Headquarters, Energivej 51, 5260 Odense S

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online