Logicenters installerer solceller på taget af sine bygninger

Logicenters vil til foråret installere solceller på fem af selskabets danske bygninger. Det kan spare 3400 tons CO2-udledninger om året.

Energiansvarlig i NREP/Logicenters, Johan Hallgren Madsen, er meget glad for at kunne styrke Logicenters ejendommes vedvarende profil ved at installere solceller på taget. Foto: Logicenters.

07.12.2018

SCM.dk

Til foråret vil Logicenters udføre et stort solenergiprojekt på fem af sine faciliteter i Danmark. Det sker efter, at selskabet vandt Energistyrelsens bud på at installere solceller på taget.

Læs også: Amazon anlægger solcelletag i Storbritannien

“Vi er meget glade for at kunne styrke vores ejendommes vedvarende profil. Vi forvandler tagene på vores bygninger til økonomiske ressourcer, mens det på samme tid bliver muligt for os at levere grøn energi til vores lejere”, siger energiansvarlig i NREP/Logicenters, Johan Hallgren Madsen.

Projektet bliver Logicenters hidtil største miljøinvestering og den første med solenergi. Solcellerne, der bliver installeret, er estimeret til at producere 5,9 GWh grøn energi om året. Det vil sige, at udledningen af CO2 reduceres med 3400 tons om året.

Vil støtte kunderne i deres grønne overgang
Installationen af solcellesystemerne på Logicenters grunde i Greve, Horsens, Høje Taastrup, Ishøj og Aarhus begynder i løbet af foråret 2019 og forventes at tage omkring to måneder.

”Grøn energi vil blive vigtig i fremtiden, og dette projekt gør det muligt for os at hjælpe vores kunder med af nå deres bæredygtighedsmål og at forsyne dem med grøn energi. Moderne logistik gennemgår en hurtig grøn omstilling og elektrificering. Logicenters er ivrige efter til at levere den infrastruktur, der støtter kunderne i det", siger Logicenters kommercielle chef, Matthias Kettelhoit.

Med det nye projekt er Logicenters et skridt nærmere deres ambition om at skabe bæredygtige ejendomsprodukter og bidrage til at reducere CO2-udledningen.

“At bruge Logicenters ejendomme til at producere vedvarende energi giver et stærkt svar på truslen fra klimaforandringerne”, siger chef for bæredygtighed i NREP/Logicenters, Elisabeth Hermann Frederiksen.

Læs også: Lastbiler med solceller - er det fremtiden?

Inden for en overskuelig fremtid håber Logicenters at udføre installationer af solceller på taget af flere af deres faciliteter i Norden.

- JMA

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

29.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Der er noget, der spøger i produktionen

28.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr modtager erhvervsprisen Succesvirksomhed 2026

SCM.dk

Omnichannel stiller nye krav til lagerstyring og returhåndtering

SCM.dk

Medicinalindustriens lavere vækst udfordrer dansk økonomi

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

13.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

Telia optimerer sin detailplanlægningen med RELEX

09.10.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer de små virksomheder hårdest

06.10.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Rudi Kjeldsen til Partner

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online