Leman opkøber Dan Cargo

Leman overtager den samlede aktiekapital i Dan Cargo, og det betyder blandt andet udvidede logistikaktiviteter.

19.09.2014

SCM.dk

Speditions- og logistikvirksomheden Dan Cargo hører nu under Leman. Leman har opkøbt Dan Cargo og overtager dermed den samlede aktiekapital i Dan Cargo, som holder til i Brøndby og har en tilhørende afdeling i Fredericia. Derudover har Dan Cargo datterselskaber i Sverige og Norge.

Læs også: DFDS køber engelsk logistikfirma

”Det er med stor tilfredshed, at vi i forbindelse med overtagelsen kan forfølge den udvikling og en del af det idégrundlag, som Leman koncernen bygger på, nemlig at optimere vores europæiske biltrafikker, udvide vores logistikaktiviteter samt sikre præcision og akkuratesse i leveringsfasen, og arbejde for et udbygget og mere finmasket distributionskoncept til fordel for kunderne ”, siger Thomas Krøyer, administrerende direktør i Leman, i en pressemeddelelse.

Flere muligheder for begge virksomheder
Opkøbet af Dan Cargo imødekommer ønsket om at bringe Dan Cargos transport- og logistikaktiviteter et skridt videre i en bredere organisation.

Opkøbet betyder også, at en etablering af et fælles transportsystem kan realiseres, og derudover vil det give mulighed for at udnytte lager- og logistiksystemet mere intensivt. Dan Cargos datterselskaber i Sverige og Norge medvirker til, at begge virksomheder kan udvikle aktiviteter på det nordiske marked.

-KLZ

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

25.04.2025Global AGV

Sponseret

Mød Global AGV på ROBOTBRAG

24.04.2025SCM.dk

DTU-startups tiltrækker 1,8 milliarder i venturekapital i 2024

24.04.2025SCM.dk

Hg Capital opruster i IFS – værdi 112 milliarder kroner

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

17.04.2025SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

17.04.2025SCM.dk

Klimakrisen vokser mens danskerne vender blikket mod trusler udefra

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle